Cítí se dotčeni stránkami na webu, ve kterých mohou žáci anonymně “známkovat” hvězdičkami své učitele a školy. Začátkem února žalobu zamítl zemský civilní soud ve Vídni. V odvolání, resp. novém podání se opírají o nové posudky znalců, které osobnostní práva učitelů staví daleko výš a je třeba je proto odpovídajícím způsobem chránit, píše linecký Volksblatt.

Paul Kimberger, předseda odborů, říká, že nejde jen o učitele. “Je třeba vyjasnit, co je v internetu možné a dovolené. Příští týden se tak mohou ozvat obdobně státní zástupci nebo zdravotní sestry,” míní.

Jak mizela díla z kláštera

V polovině ledna se provalilo “zmizení” padesáti uměleckých děl ze sbírek kláštera Kremsmünsteru – obrazů, reliérfů, mědirytin, knih, svícnů (web Deníku informoval). Podezřelým je 55letý mnich, který byl 20 let kustodem sbírek. Věci měl odcizit v roce 2018. Škoda se odhaduje na 35 000 eur. Obviněný se hájí, že prodejem předmětů chtěl získat prostředky pro restaurování dalších děl.

Předměty mizely už před jeho působením, ale šetření proti neznámému muselo být zastaveno. S mnichem je stíhán také 30letý linecký obchodník se starožitnostmi. Je podezřelý z podílnictví – měl s vědomím o krádeži v klášteře převzít obraz v hodnotě 15 000 eur. Mnichovi měl loni pomoci zamlžením ztrát v depozitu převzetím části děl.

Přibylo domácího násilí

V Horních Rakousích značně přibylo s koronou domácího násilí, píše Volksblatt. Zemské centrum ochrany opatrovalo loni 2840 klientek, o osm procent víc než rok předtím.

Sociální resort uvolnil 4,5 milionu eur pro rozvoj záchytné sítě v zemi. Letos chce 2,9 milionu dát na provoz a údržbu pěti útulků pro ženy, šesti přechodných bytů a sedmi poraden. Tři nové ženské domovy mají přibýt.

O rostoucím násilí mluví i čísla – počet vražd žen se od roku 2014 do roku 2018 zdvojnásobil. Loni jich bylo zabito 24, letos zatím čtyři, pravděpodobně činy partnerů. Loni policie v zemi zasahovala proti domácímu násilí 1614krát. Uložila 2040 zákazů vstupu do domácnosti a pokusům o jiné přiblížení se oběti na vzdálenost menší než sto metrů. Od září 2021 se vykázání musejí hlásit v nově zřizovaných centrech prevence.

Podle policie jde v asi pětině případů o projev koronové agresivity, s níž přišly problémy nezaměstnanosti, mnoho času tráveného doma při homeoffice a chybějící možnosti dovolené. Přibylo i násilí rodičů proti dětem. Předloni bylo těchto případů 272, loni 405, tedy o 49 procent víc.

Proč rysi neplodí?

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Klára Mrázková

V rakouském Národním parku Kalkalpen si dělají starosti s nedostatkem mláďat rysů, píše Volksblatt. Zvířata se mají podrobit lékařskému zkoumání příčin. Tento týden na ně mají být nastraženy dvě pasti vypůjčené z Národního parku Bavorský les. Přes zjevnou připravenost k páření a pokusy o ně tři samci a tři samice několik let nevyprodukovali žádné potomstvo. Poslední kotě bylo zachyceno fotopastí v roce 2018, říká v listě mluvčí parku Franz Sieghartsleitner. Rysy vyšetří veterinární klinika vídeňské univerzity.

Na ilustračním snímku je asi dvouletý rys, který se zatoulal na Klatovsko zřejmě z Bavorského lesa.