Naprostá většina soutěžních filmů bude uvedena v národní a mnohé i v mezinárodní premiéře. Diváci tak budou mít jedinečnou příležitost vidět to nejlepší a nejnovější, co současná světová animace nabízí a zároveň se osobně setkat s mnoha autory, kteří své filmy do Třeboně v květnu doprovodí.

Ve čtvrtek přivítá prachatický starosta Martin Malý narozené děti mezi právoplatné obyvatele města. Vítání občánků se uskuteční v obřadní síni od 12.30 hodin.

Do společenského centra Univerzita v Táboře zavítá jazzová zpěvačka Eva Emingerová se sedmi muzikanty, s nimiž vystupovala v New Yorku. Koncert v baru Cadillac začíná ve čtvrtek ve 20 hodin.

Do Bechyně ve čtvrtek zavítají lékaři a odborníci z oboru lázeňství. Odborné třídenní konferenci v bechyňských lázních dala záštitu i velvyslankyně Jihoafrické republiky Frankie Verwey.

V Dačicích se v pátek otevře komunitní zahrada místní městské knihovny. Až do září si tady za dobrého počasí mohou lidé užít letní čítárnu, půjčit si deky, knihy, noviny, časopisy, stolní hry a hračky na pískoviště. Program od 15.30 hodin nabídne scénické čtení pro děti i dospělé, divadelní představení i hravou dílnu.

Jednu z prvních poutí pořádají v sobotu v Břilicích u Třeboně místní dobrovolní hasiči. Program bude plný atrakcí, nebude chybět poutní mše svatá v místní kapličce.

V sobotu se bude konat 10. setkání motorkářů s požehnáním na cestu v Milevsku, kterým bude zahájena letošní sezona. Příjezd na náměstí E. Beneše je plánován od 13 hodin, ve 13.30 hodin bude modlitba za motorkáře v kostele svatého Bartoloměje a ve 14.30 hodin začne žehnání motorek. V 15 hodin všichni společně vyjedou na hrad Zvíkov.

Také letos pokračuje již X. ročníkem pohárová soutěž kolektivů mladých hasičů okresu Strakonice Otavský Plamínek, který se stal již neodmyslitelnou součástí májových oslav ve Strakonicích. Letošní ročník se koná v sobotu od 13 hodin v letním areálu plaveckého stadionu Na Křemelce.

Sobota bude patřit také pietnímu aktu, kdy si příbuzní i veřejnost u památníku v Lejčkově připomenou dramatické okamžiky konce války, kdy tady zemřelo 24 lidí a osm domů lehlo popelem. Setkání uvede československá hymna v 10 hodin.

Želečskou obrazárnu Špejchar navštíví v sobotu vynikající houslista Pavel Eret. Zahraje při vernisáži díla výtvarníka Petra Poše, která začíná v 18 hodin.

Gurmánský festival, který kočoval mezi Plzní, Pardubicemi, Brnem a Prahou, zavítá v sobotu a v neděli i na českobudějovické výstaviště. Jeho podtitul „Ochutnej svět!" slibuje exotické chuťové zážitky. Hlavní kuchařskou osobností, která na Bosch Fresh Festival přijede, bude Zdeněk Pohlreich. Kromě něj své umění představí i Marcel Ihnačák, Petr Stupka, Ivan Vodochodský a další. Návštěvníci budou moci nejen ochutnávat, ale některým se poštěstí i pod vedením špičkových kuchařů vařit. (zprav)