Předal jí jej Olexander Šerba, ukrajinský velvyslanec v Rakousku. Přišel jí poděkovat za záchranu života dvou jeho krajanů, Michaila Rybčinského a Nikolaje Zimkoly, které rodina schovávala na svém statku od února do května 1945 po jejich úniku z koncentračního tábora Mauthausen 2. února a kteří přežili i pověstný mühlviertelský „hon na zajíce“, likvidační honění uprchlíků. „To je Michail s mojí matkou a vedle stojí Nikolaj. Ten měl sedm bratrů. Po válce se vrátil domů jediný,“ vyprávěla stará paní diplomatovi při listování rodinným albem. Jsou v něm i snímky z první návštěvy rodiny Langthalerových, z níž paní Anna pochází, u svých „nevlastních“ dětí na Ukrajině.

V noci na 2. únor 1945 došlo na bloku 20 lágru k masovému útěku. Asi 500 „K-vězňů“ („K“ označovalo kulku – odsouzeni k zastřelení…) z tábora uniklo. Naplánovali to už na 29. leden, ale SS se o tom dozvěděla a k odstrašení popravila 25 vězňů. Ostatní, především ruští důstojníci, se drželi plánu – viděli v útěku poslední šanci na přežití. Většina byla ale postřílena ještě v okolí tábora, další v následujících dnech, pokud nezmrzli v mínus osmi stupních nebo nezemřeli hladem, píše deník. Připomíná, že k účasti na „lovu“ SS vyzývala i místní civilní obyvatelstvo. Po válce za to bylo stíháno 30 civilistů, čtrnáct odsouzeno k smrti. „Zbabělost nezaslouží slitování,“ napsal tehdy do svého deníku farář jedné ze sousedních obcí. Z 500 uprchlíků podle zprávy SS nebylo nalezeno jen devatenáct. Na sto procent je jisté přežití jen osmi z nich, uzavírají OÖN.

Dětství se smartphonem

Téměř 40 % hornorakouských dětí od šesti do deseti let má smartphon, ze tří-až pětiletých už 14 procent, napsaly OÖN. Ukázal to průzkum agentury "Education Group", která tento jev zkoumá každé dva roky. Starších šesti let se ptala osobně, za mladší vypovídali o mediálních návycích svých ratolestí rodiče.

Špatný rok ve vepřínech

Loňský výjimečný rok obzvlášť vysokých cen pro hornorakouské chovatele prasat vystřídal letos špatný, zaznamenal Volksblatt. Slábnoucí „chuť na vepřové“ v Asii tlačí na ceny v Evropské unii a je prý třeba uplatnit nové tržní strategie. „Rakouští konzumenti jednoznačně preferují vepřové maso z Rakouska, a to je dobře,“ tvrdí v listě prezident zemské Agrární komory Franz Reisecker. Pranýřuje, že gastronomie a velkokuchyně nemají žádný zavazující předpis označování původu surovin, a proto ceny tlačí dolů importované maso. Prezident dále lichotí spotřebitelům, že jim záleží také na blahu zvířat – trvale prý roste trh s masem z chovů obzvlášť zvířatům přívětivých a i velké řetězce jako Spar a Lidl sázejí na dodavatele, kteří třeba drží zvířata na slámě, nechávají jim víc prostoru a živí je geneticky nepozměněnými krmivy. Johann Schlederer, ředitel svazu zpracovatelů, odhaduje, že tak tomu bude do pěti, deseti let u patnácti procent chovů, píše Volksblatt.

Minimální mzda – 9,19 eura

Zákonná minimální mzda v Německu má k 1. lednu 2019 stoupnout z nynějších 8,84 eura na 9,19 eura hrubého za hodinu, píše PNP. K 1. lednu 2020 má stoupnout na 9,35 eura. Doporučuje to jednomyslně k tomu příslušná komise zástupců zaměstnavatelů, odborů a ekonomů.

Pasovský list připomíná, že spolková vláda musí budoucí minimální cenu ještě „posvětit“ svým nařízením. Institut vždy sporné všeobecné spodní hranice byl v SRN zaveden v roce 2015. Loni byla zvýšena z 8,50 na nynějších 8,84. Minimální mzda má platit pro všechny plnoleté zaměstnance kromě dříve dlouhodobě nezaměstnaných v prvních šesti měsících po nalezení práce, volontérů nebo praktikantů. „V řadě branží je minimální mzda vyšší než ta celoplošně stanovená,“ uvádí list.

Tři miliony krav

V bavorských kravínech je ustájeno 3 094 706 krav, na chovatele v průměru 69, píše PNP. Z toho je 1 174 402 dojnic, tedy 38 procent. Loni je drželo o pět procent zemědělců víc. Zmenšil se i počet krav, a to o 53 000 kusů neboli 1,7 procenta. Přibylo 96 býků a volů – je jich nyní 14 353.

„Psí“ anketa

V Linci je přihlášeno 6260 psů. Jejich 5665 majitelů teď město obeslalo dotazníkem, kde mohou do detailu vyjádřit svá přání a představy k chovu. Otázky míří k oploceným plochám volného výběhu psů, zesíleným kontrolám pořádkovou službou, problémům chovatelů a k řadě dalších otázek. Dotazník je možné vyplnit a odeslat také přes internet.