Deník o tom informovala kastelánka zlatokorunského kláštera Lenka Tondlová.  

„Dlouhodobě jsme vnímali potřebu prezentovat skvosty ukryté v našem depozitáři,“ řekla. Letošní téma klášter zvolil podle jednoho srpnového církevního svátku: Svátku Trnové Koruny, která připadá na 11. srpen. Slavil se od roku 1270, kdy podle pověsti král Přemysl Otakar II. získal darem od francouzského krále Ludvíka IX. Svatého trn z Kristovy koruny pro nový klášter.

Soubor ornátů a textilií má 260 kusů. „Z klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie jsme je získali od zdejší římskokatolické farnosti v roce 2000. Nechali jsme je zrestaurovat, a tím jsme je zachránili před zničením,“ řekla Lenka Tondlová. Textilie jsou cenné pro precizní výšivky, které tvoří vzory církevního i rostlinného charakteru.

Voňavá expozice je dílem zahradnic z kláštera Zlatá Koruna a zámků Třeboň, Kratochvíle, Dačice a Hluboká, jež využily sezonních květin: gladiol, slunečnic, jiřin, cínií, aster, třapatek, hortenzií či levandulí, doplněných o břečťan, dekorativní keře a okrasné trávy.

Barevné ladění aranží odpovídá barvám církevních svátků. Výstava je přístupná v rámci komentované prohlídky s průvodcem od 9 do do 16.30 h. Dospělí zaplatí za vstupné 100 Kč.