Co všechno dokázali studenti a vědci Jihočeské univerzity za uplynulých dvacet let? To mohou lidé nyní zjistit v Clam-Gallasově v Praze, kde se českobudějovická vysoká škola představuje speciální výstavou. Jedná se o dosud největší přehlídku jejích úspěchů.

V celkem deseti sálech nabízí 65 panelů v české a anglické verzi, ale především řadu netradičních exponátů. „Je to například, moderně řečeno, reality show z našich chovů afrických savců – rypošů. Ti žijí ve složité síti chodeb a návštěvníci je mohou sledovat v reálném čase díky kameře, která je umístěná ve výběhu v Českých Budějovicích," uvedl rektor Libor Grubhoffer.

Dále si zájemci prohlédnou ukázky archeobotanických nálezů, přístroje, preparované vodní živočichy, sérii 3D snímků či exponáty z výzkumné stanice na arktickém souostroví Svalbard. Nechybí dokonce ani resuscitační figurína a modely miminek v životní velikosti, které srovnávají tělesný stav i výraz dětí od zdravé matky, narkomanky a od alkoholičky. Výstavu doplňuje videosmyčka z odborných pracovišť.

Jihočeská univerzita je první vysokou školou, která dostala příležitost představit se v unikátním prostředí Clam-Gallasova paláce na Starém Městě v Praze. Výstavu připravovala od června. „Bylo to poměrně náročné, protože jsme vše museli zvládnout přes prázdniny. Myslím ale, že se toho všichni zhostili skvěle a výsledek stojí za to," komentovala koordinátorka akce Hana Bumbová.

Ta je také spokojena s dosavadní návštěvností. Expozice totiž přilákala celou řadu lidí a dokonce i cizince. „Přišli například Japonci nebo Američané. Sympatické je, že se často jednalo o odborníky, kteří sledovali to, co se týká jejich oboru. Je tedy dobře, že jsme expozici udělali dvojjazyčně," doplnila Bumbová.

Výstava potrvá do 27. září. Otevřena je denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, vstupné se neplatí. V úterý 25. září se v paláci navíc uskuteční doprovodný program – přednášky Jiřího Patočky ze Zdravotně sociální fakulty a Josefa Lazara z Akademie věd a Přírodovědecké fakulty.

Akci zakončí 26. září v 18 hodin odborná rozprava na téma Věda: nutnost nebo Luxus?  Zúčastní se jí přední osobnosti včetně jihočeského rektora.