Tak si to představují Rudi Dietl a Josef Zellner. 9. července chtějí se svým produktem při obecní slavnosti v Pilstingu vytlačit z Guinnessovy knihy rekordů americkou partu, jejíž hamburger vážil 914 kg, píše PNP.
Rudi Dietl z Feldkirchenu už je v listině rekordů zapsán mimo jiné s největší pizzou a největší cukrovou vatou. Teď povolal osvědčené pomocníky znovu, protože práce musí být vysoce profesionální. Tak musí být rekordní produkt zhotoven stejně jako jeho malí obvyklí bratříčci „jedním tahem" - s fašírkou v jediném chlebu, připomíná pasovský list.
„Rozhodli jsme se nedělat jednu vrstu ,patty´, ale tři položené na sebe," říká Josef Zellner. K tomu postaví firma Stögmüller v Eichendorfu šest metrů dlouhý plynový gril, na němž se budou tří obrovské porce masa – jen hovězí plus sůl a pepř - péct pět až šest hodin. Obracet je bude autojeřáb. Speciální postup si žádá i chlebový „obal", při průměru 180 cm potřebuje zvláštní pec. Na místě ji zřídí stavitel krbů na dřevěné uhlí Hans Maurer.
Slavnost v Pilstingu začne 9. července v 11 hodin pestrým zábavným programem pro děti. Od sedmi hodin už na místě bude pracovat hamburgerový tým. Mezi 15. a 16. hodinou chtějí být hotovi. Zellner podotýká, že jejich rekordman bude obsahovat 2,33 milionu kalorií. PNP pak uzavírá: „V pravidlech rekordů také je, že připravený pokrm musí být komplet sněden, proto Dietl a Zellner doufají v početnou návštěvu – z jejich obra má vzniknout asi 3000 porcí. Výnos z prodeje připadne místním mateřským školkám."
Na snímku jsou zleva organizátoři Josef Zellner, Rudi Dietl, dále Thomas Reicheneder z firmy Stögmüller a mistr řezník Wolfgang Leeb.

Potápěč zachránil kapra

Potápěč zachránil kapra.Zdroj: Denk/repro
Rybář chytil v Pichlingerském jezeře kapra, jehož váhu odhadoval na 20 kilogramů. Uložil ho do hadrového pytle, ale ryba tak divoce kolem sebe bila ocasem, že se pytel uvolnil a kapr i s ním odplaval. „Den poté našel sportovní potápěč Andreas P. ze St. Georgenu v asi pětimetrové hloubce na dně černý pytel. Sáhl po něm – a vyděsil se, sak se začal divoce třepat," popisují OÖN. „Nálezce si to hned dal do souvislosti s historkou, kterou mu předtím rybář vyprávěl. Rozřízl ,vezírek´ nožem, aby ryba mohla vycouvat na svobodu. Zhruba po třech minutách se tak stalo."
Andreas P. K tomu dodal, že kapr by v pytle zcela určitě zahynul hlady. Je prý zázrak, že už se v něm předtím neudusil…

Vyměnila porodnice mimina?

Matka s vyměněnou dcerou…Zdroj: Deník/repro PNP

Před 26 lety mělo v nemocnici ve Štýrském Hradci dojít k záměně novorozeňat. Rodiče Grünwalderových se až před několika roky dozvěděli z vyšetření krve jejich dcery Doris, že není jejich fyzickým potomkem, napsaly OÖN.
Přes četné testy DNA se až dosud nenašel žádný rodičovský pár, který by mohl být touto záměnou dotčen. Matka Evelin je přesvědčena, že k ní mohlo dojít jen v nemocnici, v prvních hodinách po porodu, a občanskoprávní zemský soud se k tomuto názoru připojil. Zřizovateli nemocnice uložil zaplatit žalujícím rodičům a Doris po 30 000 eur a navíc náklady dívčiny adopce. Nemocnice se bránila vysvětlováním, že v rozhodnou dobu se u nich nenarodilo žádné jiné dítě s tak nízkou porodní vahou - necelé dva kilogramy… Rozsudek není pravomocný.

Na mrakodrap běhá nejlíp Češka

Nejlepší mrakodrapoběžci.Zdroj: Deník/repro PNP
V běhu SkyRun do schodů mrakodrapu ve veletržním centru Frankfurtu závodilo v neděli odpoledne na 1200 vytrvalců – téměř 450 jednotlivců, řada firemních týmů a více než 160 hasičských družstev, píše PNP. Zdolávali 1202 schodů v 61 patrech a výškový rozdíl 222 metrů. V seriálu SkyRun je Frankfurt nejvyšším v Evropě.
Vyhrál 32letý Polák Piotr Lobodzinski za 6:30,8 minuty. Německým mistrem se stal popáté drižtel zdejšího rekordu Christian Riedl z Erlangenu, tentokrát v čase 6:42,8. Z žen byla nejrychlejší česká atletka Zuzana Krchová výkonem 8:11,8, nejrychlejší Němka Sylvia Jacobsová z Berlína měla čas 9:21,7.
Na snímku jsou zleva Riedl a Lobodzinski.

Opravili nejvýš stojící kostel

Kostelík, který má nejblíž k Bohu…Zdroj: Deník/repro PNP

Na Wendelsteinu byl v neděli slavnostní bohoslužbou celebrovanou arcibiskupem Mnichova a Freisingu kardinálem Reinhardem Marxem znovu otevřen kostel zasvěcený matce Boží Marii jako ochrákyni Bavorska, Patrona Bavariae. Renovování stavební části, střechy a zvonové techniky stálo kolem 700 000 eur, píše PNP.
Objekt ve výšce 1730 metrů, asi sto metrů pod vrcholem hory, je vystaven trvale extrémním vlivům počasí. Základy, netěsnostmi zdí a plechů do něj proniká vlhkost.
Kostel byl zřízen v roce 1890. K získání základové plochy byly nutné trhací práce, vylámaný kámen pak posloužil ke stavbě. Popudem k sanaci bylo 125. výročí kostela v roce 2015.

Pes sbírá DNA zvěře

Labradorka sbírá DNA zvěře.Zdroj: Deník/repro PNP

Speciálně trénovaná jednoroční fenka labradora začala pomáhat Senckenberské společnosti pro výzkum přírody se sídlem ve Frankfurtu při sběru DNA různých ohrožených druhů zvěře z těžko přístupných míst, také v Bavorském lese, napsala PNP.
„Metoda se ukazuje být oproti obvyklým způsobům jako velmi efektivní," uvádí list. „Při dosavadních nasazeních v Národním parku Bavorský les během několika málo týdnů vyčenichala fenka s dalším psem před padesát vzorků genetických kódů rysů, divokých koček a vlků. Psi přitom naběhali v území 176 čtverečních kilometrů kolem 600 kilometrů."

Česká keramika za humny

Česká keramika nechyběla ve Zwieselu.Zdroj: Deník/repro PNP

V neděli byla ve Zwieselu velká lidová slavnost s jarmarkem, v němž sedmnáct stánků nabízelo produkty uměleckých řemesel, třeba také keramiku z Čech, jak napsala PNP.