„Pravděpodobně je tady někdo vysadil a odjel, což je pro ně celkem tragédie," řekl starosta Horní Plané Jiří Hůlka.
Policisté skupinu nejprve převezli na pracoviště cizinecké policie do Českých Budějovic, kde pro ně byla vyčleněna zvláštní místnost tak, aby děti byly stále v přímém kontaktu s rodiči.

Z dosud provedených výslechů je pravděpodobné, že tři příbuzné rodiny uprchly 
z regionů ovládaných a zničených bojovníky Islámského státu. „Uprchlíci se vlastně nedostali nikam. Šli po hlavní silnici, nevěděli kde jsou a šli směrem na Český Krumlov," sdělil starosta Horní Plané.

Jak se běženci na Lipno dostali, objasnil mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR Jiří Matzner: „Podle všeho je dopravil dodávkou převaděč 
a z nějakého důvodu je vysadil u Lipna. Cílové místo mělo být Německo."

Celá skupina byla včera ráno převezena do zařízení pro zajištění cizinců Bělá-Jezová. Policisté zjistili, že skupina si již dříve zažádala o azyl v Maďarsku. Tam také budou nakonec všichni vráceni.

Jaký osud uprchlíky v České republice čeká, závisí na několika okolnostech. Ty popsala mluvčí cizinecké policie České republiky Kateřina Rendlová: „V prvé řadě policisté zjišťují, jestli už nepožádali o azyl v jiné zemi. Pokud ano, zahajuje se s nimi tzv. dublinské řízení, na jehož konci je vrácení těchto lidí do země, kde požádali o azyl. Na vyřízení čekají v záchytném zařízení pro cizince Bělá-Jezová. Tato procedura trvá zhruba třicet dnů a po tu dobu je cizinec umístěn v záchytu," vysvětlila mluvčí. „Pokud je nepochybně prokázáno, odkud k nám cizinec přicestoval, tedy kde překročil státní hranici, tak se vrací na základě tzv. readmisní dohody – což je dohoda, kterou má Česká republika uzavřenou se všemi sousedními státy. Cizinec je v tu chvíli zajištěn a čeká na vyřízení readmisní dohody. Obvykle ho vracíme do 48 hodin," uzavírá.

Jak celou situaci vnímají obyvatelé Horní Plané, přibližuje Jiří Hůlka: „Žijeme ve střední Evropě, tak se nás dění, které vidíme v televizi, bezprostředně dotklo a je to více méně obava. Pořád to bylo virtuální, ale najednou si člověk uvědomí, že je to i náš problém, že je to hrozně blízko."

Situaci se starosta Horní Plané snaží vnímat pozitivně: „Když ti lidé utíkají před něčím, jako je Islámský stát, je důležité je dobře poznat. Nějaká selekce bude určitě potřeba a myslím, že pro naše příhraničí, odkud naši lékaři odcházejí do Německa, třeba časem mohou být lékaři z těchto zemí možností, jak tento problém řešit," vysvětluje. „Na druhou strany je zde samozřejmě i obava – jdou z jiné země, z jiné kultury, z jiného světa, ale takhle se možná báli nás Čechů, když jsme odcházeli za komunistů v roce 1968," připomíná.

V Černé v Pošumaví by si možná skupinky uprchlíků mezi turisty nikdo ani nevšiml. „Turistů je tady spousta. V podstatě by se v tom všem stejně možná ztratili," říká starostka Irena Pekárková, která teď řeší jiné případy než uprchlíky: „U nás máme problém spíš ve chvíli, když nám tady zůstane někdo z turistů. Naposledy jsme tu měla kluka, který se nechtěl vrátit s rodiči domů. Ti ho tady nechali a kluk přežíval dva dny na autobusové zastávce. Pracně jsme ho odsud dostávali domů," popisuje. Chlapec už měl občanku a už se ho podařilo dopravit k rodičům.