Vrásky na čele to dělá také těm, kdo ještě doma chovají nějakého toho pašíka. Odpadní brambory z třídiček brambor budou očividně úzkoprofilové zboží.

Ale ani sehnat konzumní brambory přímo od pěstitelů nebude jednoduché, někteří 
z nich je letos vůbec neprodávají.
K těm patří například Zemědělské družstvo v Dolním Třeboníně. „Letos je máme jenom pro naše zaměstnance, sucho se na úrodě brambor negativně projevilo," přitakal předseda Jan Rytíř.

Momentálně se pro bramobory můžete vydat do Zemědělského družstva Netřebice, ale ani tam si úrodu nepochvalují. „Letos je to špatné," říkala agronomka družstva Věra Marešová. „Výnos je ještě horší než doposud ten nejhorší, co jsme kdy měli. Netušila jsem, že až tak malý výnos lze vůbec udělat," dodala 
s úsměvem. „Když se jich urodilo málo, bylo jich vždycky alespoň 20 tun z hektaru. Letos budeme rádi, když bude výnos alespoň 12 tun z hektaru."

Netřebičtí počítají, že do konce týdne budou mít brambory sklizené. Na bramborech se podepsalo nejenom sucho, ale částečně také hraboši, kterým se mimořádně daří.

Do konce týdne budou Netřebičtí brambory prodávat kilogram za 12 korun, pak se uvidí. Nebylo by překvapivé, kdyby cenu zvedli.

Netřebičtí pěstují pouze jednu osvědčenou odrůdu Adéla, která je nejméně náchylná k mechanickému poškození.
„V této chvíli tedy nevíme, jak dlouho budeme brambory prodávat," podotkla Věra Marešová.

Pro brambory si lidé také rádi jezdí do rodinné farmy Vilhumových v Plešovicích. Ale u nich se po bramborách jenom zaprášilo. „Brambory už máme prodané. Začali jsme na osmi korunách za kilo a i když jsme mohli cenu ještě navýšit, nechtěli už jsme to měnit," řekl včera Martin Vilhum. Vilhumovi zasadili dvě odrůdy. „Adély byly drobné a bylo jich málo, oproti tomu překpivě Marabel vyšla lépe. Hlízy byly podstatně větší a bylo jich víc, ale zase jsme jich zasázeli málo šnorků, tak jsme si tím moc nepomohli. Vše je prodané a ani jsme nepodělili všechny zájemce."

Vilhumovi se dokonce pokoušeli brambory v létě zavlažovat, ale na vynaložené úsilí byl efekt minimální.

„My si brambory uskladňujeme na zimu, dostáváme je od příbuzných. Letos už jsme si nějaké přivezli a jsou drobnější, než jindy," řekla Jitka Nováková z Holubova. „Ale tam, odkud je máme, jich měli dost. Zato moji rodiče, kteří dostávají brambory z Vyškovska, nemají vlůbec nic. Tam je to prý s brambory bída."