Podobně i na dalších jedenácti místech Francka osadil celkem 420 zhruba dvouletých sazenic lískového ořeší naočkovaného sporami lanýžů, z nichž by se mohlo rozvinout podhoubí a během čtyř, pěti let vyrůst první burgundské lanýže, drahá exkluzivní specialita, kterou dochucují jídla „čepicoví" kuchaři zejména ve Francii. Na bavorských stolech se objevuje málokdy, mimo jiné i proto, že ty, které se občas najdou v přírodě, v lese, jsou přísně chráněny a nesmí být sklízeny. To by se podle LWG mělo změnit, uvádí PNP. Experti úřadu zkoumají v nejrůznějších podmínkách, na kamenité půdě, či intenzivně obhospodařované, na velmi slunných, či naopak stinných místech, hodně vlhkých, nebo suchých, kde by se tato plodina mohla uchytit Takto pěstované lanýže už by chráněny nebyly.

Experti LWG ví, že lanýže se nedají pěstovat jako třeba žampiony, protože jejich vznik je tajemný, uvádí pasovský list. Musí být kultivovány v místech pokud možno podobných lesu. „Dosud nevíme, co impuls růstu lanýžů vyvolává," říká biolog centra Josef Valentin Herrmann. K jejich výzkumu budou pracovníci LWG pravidelně vyšetřovat kořeny ořeší – dvakrát za rok půjdou jejich namátkově sejmuté vzorky pod mikroskop a budou molekulárně biologicky kontrolovány, uzavírá PNP.

Soudkyně do vězení

Vrchní zemský soud v Linci jako odvolací uložil suspendované místopředsedkyni Okresního soudu ve Feldkirchu Kornelii Ratzové trest 32 měsíců odnětí svobody za účast na padělání veřejné listiny, z toho deset nepodmíněně. Rozsudek znamená, že přijde o talár a o soudcovské penzijní nároky, píše deník OÖN. Ratzová podle rozhodnutí přijala nabídku spoluobviněných na zfalšování závěti vzdálené příbuzné ve prospěch své matky a tety, což odsouzená od začátku vehementně popírá. Soud také potvrdil, že oprávněným dědicům musí nahradit škodu 540 000 eur.

Ministr „palič" zaplatí 35 eur

Za nedbalostní způsobení požáru lesa na svém statku v Zachenbergu v okrese Regen musí bavorský ministr zemědělství Helmut Brunner (CSU) zaplatit okresnímu úřadu pokutu 35 eur. Jak náš list informoval, Brunner pálil 3. října, v Den německé jednoty, zahradní odpad a zbytky odložil do lesíka, kde zahořely. Zavolal hasiče a ti vyjeli s plnou poplachovou parádou. Za výjezd ale Brunner nemusel platit. „Podle informací SdZ nemí pokutován kvůli nedbalosti, ale proto, že odpad pálil ve svátek," napsala PNP. Informace, že pálil i jiný než zahradni odpad, policie nepotvrdila. Mluvčí úřadu Heiko Langer listu řekl, že za takové věci v posledních deseti letech občany vždy jen napomínali bez správního řízení a s ministrem naložili stejně jako s každým jiným.

Chystají Dny přátelství 2023

S osmiletým předstihem shválila bavorská vláda přeshraniční projekt bavorsko-českých týdnů přátelství v Selbu na hranici s ČR v roce 2023. Naplánovány jsou kulturní akce, festivaly a sportovní soutěže rozložené do dvanácti týdnů. „Jde nám o rozvoj spolupráce s Českem," řekl kancléř Marcel Huber deníku PNP. Jak vyplývá už z motta akce, „Příhraničí a budoucnost", budou tématem i problémy udržitelného rozvoje měst.

Pět let za cizí vajíčka

Okresní soud v Hofu uložil 57letému lékaři z Horního Francka trest odnětí svobody na pět let a zákaz výkonu povolání na tři roky. Senát má za prokázané, že lékař reprodukční medicíny implantoval na své klinice ženám toužícím po dítěti vajíčka jiných žen, což je v Německu porušením zákonů na ochranu embryí a o transplantacích. „Dělal to proto, aby si opatřil další zdroj příjmů," citovala PNP předsedu senátu. Kromě toho obžalovaný zkrátil v letech 2007-12 daň ve výši jednoho milionu eur a podváděl v účtování s nemocenskými pojišťovnami. Polehčujícími okolnostmi bylo podle soudu doznání a to, že chtěl ženám pomoci splnit přání mít děti. Na druhé straně jednal ze ziskuchtivosti a vtáhl do svých machinací i spolupracovníky, kteří museli například vypracovávat fingované operační zprávy pro účtování s pojišťovnami. Státní zástupce navrhoval trest osm a půl roku. Rozsudek není pravomocný.

Nachlazení sousedé

Nachlazení ohlásilo v Linci jako nemoc ve 40. kalendářním týdnu 1496 lidí. Týden poté jich bylo 1647 a v tom minulém už 1764. „To je 9,25 procenta z celkových 19.077 nemocných," píší OÖN. Loni ve stejném období byl tento podíl jen 7,88 procenta.
„Suchý vzduch vytápěných místností dělá nosní sliznici náchylnou k virům," říká v listě primář plicního oddělení Bernd Lamprecht a radí hodně pohybu na zdravém vzduchu, dostatečný přísun tekutin, stravu bohatou na vitaminy a časté mytí rukou, „především po cestách hromadnou dopravou". O nějaké chřipkové vlně ale podle něho zatím nemůže být řeč, tu vyvolávají a šíří jiné viry a má jiné symptomy – horečky, bolesti údů, extrémní únavu. V Horních Rakousích se prý v minulém týdnu vyskytly jen dva případy „pravé chřipky". Lamprecht ji ze zkušeností čeká až v prosinci a v lednu a radí očkování – stojí 15 eur.

Katarina Pree rozjela čítárny ve vlacích.Knihy do vlaku

Katharina Preeová (32) z Ternbergu pracuje v bibliotéce linecké diecéze, paralelně studuje literární vědy a v rámci vzdělávání zorganizovala akci „Knihy jezdí vlakem", píší OÖN. Na čtyřech regionálních tratích jsou cestující až do 8. listopadu zásobováni více než 4000 knihami k přečtení zadarmo – od detektivek přes milostné romány a odborné knihy po mnoho aktuálních časopisů. Cestující si mohou vybrat z knih položených volně na sedadlech nebo na zavazadlových policích. Akce byla podle Preové přijata vesměs pozitivně, ale mnozí prý potřebují impuls, aby po nějaké knize skutečně sáhli. Mohou ji číst za jízdy vlakem, ale také si ji vzít domů, darovat ji dál či vrátit do vlaků, které je pak rozvezou do celých Horních Rakous… „Chceme o všechny ,přijít´," říká s úsměvem organizátorka projektu. Přidala se k němu i linecká městská knihovna a na Hlavním nádraží otevřela k volné dispozici regál s knihami.

Los Krachos to rozjedou v neděli ve Freistadtu.Noc bicích

Soubory zemské hudební školy ve Freistadtu – kapela bicích „Los Krachos", komorní „Groovy 6pack" mladí tanečníci "Jets", se po koncertním turné do Tyrolska a Švýcarska znovu představí na domovské scéně, ve freistadtském Salzhofu při "Night Of Percussions" v neděli 25. října od 18 hodin. Program doplní „MoPeD" (Mobile Percussion & Drums) a tyrolští „Quick Sticks" a „Up to the Inn", dvě mladé kapely bicích.

Metr bytu za 5100 eur

Ve Vídni stojí metr čtvereční nového bytu nyní podle okresů mezi 3100 a 6240 eury, v 1. okrese dokonce 10 000, zaznamenal linecký Volksblatt. Poloha ceny značně diferencuje, ve druhém nejdražším okrese Alsergrund je to 6238 eur za metr, více než dvojnásobek proti ceně v Simmeringu (3090 eur).
Asi 30 procent zájemců chce bydlet na 71-90 metrech, čtvrtina na 91-120 metrech a 23 procent na 51-70 metrech. Téměř každý desátý by chtěl žít na Landstrasse nebo v Döblingu. Přesídlit z centra na okraj chce 15,3 dotazovaných, opačným směrem 5,3 procenta.

Pěšáci šetří prostředí

Volksblatt zaznamenal ze zprávy Dopravního klubu Rakouska (VCÖ), že lidé v Rakousku urazí ročně kolem 1,7 miliardy kilometrů pěšky na cestách k cílům všedního dne – do zaměstnání, do školy, do kina, na nákupy apod. „Celkově je tak zabráněno emisím zhruba 360 000 tun oxidu uhličitého, který by vyprodukovaly na stejných cestách automobily," píše list. VCÖ vidí potenciál dalších pěších cest – zhruba každá desátá jízda autem je kratší než jeden kilometr. Zejména při krátkých jízdách je přitom spotřeba pohonných hmot vyšší, připomíná klub.
Statisticky viděno ujdou v Rakousku za všednodenními cíli lidé denně 4,6 milionu kilometrů, což odpovídá 115 cestám kolem světa, dodává Volksblatt.