Přestože ministerstvo zahraničních věcí je na podrobnosti týkající se identity ztracených krajanů skoupé, je podle všech dostupných informací zřejmé, že mezi těmi, jejichž cesta na Blízký východ nabrala nečekaný spád, jsou i ředitel JHTV Miroslav D. společně s programovým ředitelem a kameramanem v jedné osobě Pavlem K.
O tom, proč dvojice jindřichohradeckých novinářů opustila klidné vody lokálního zpravodajství a vydala se do nepokoji zmítané oblasti, lze zatím jen spekulovat. Ale nejspíše jejich cesta souvisela se zakázkou, která neměla se samotnou televizí co do činění.
Příbuzní i známí obou Hradečáků jsou jejich zmizením šokováni. Patří k nim i archeolog Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian, který se s Pavlem K. nedávno zúčastnil výpravy na Ukrajinu, která mapovala osudy československých prvoválečných vojáků.
„Příští týden jsme spolu měli stříhat materiál, který tam natočil. Vyprávěl mi, že se bude vracet do Libanonu dotáčet jakousi reportáž, kterou s Mírou nestihli dokončit. Když jsem v sobotu poprvé zaslechl zprávu o únosu, hrklo ve mě, otočil jsem se na manželku a říkal jsem jí, že to jsou určitě oni," popisuje své zděšení dlouholetý kamarád obou žurnalistů, který se je vzápětí pokusil kontaktovat.
„Hned jsem jim psal esemesku ,Kluci neblbněte, ozvěte se, že jste v pořádku.' Odpověď už jsem ale nedostal," říká s rozechvěním hlase archeolog Vladislav Burian, který však podle svých slov doufá ve šťastné rozuzlení.
„Věřím v sílu a obratnost české diplomacie a tomu, že se do toho pořádně opře a oba dostane do týdne domů. Nic bych si nepřál víc," neztrácí naději.

Miroslav D., ředitel JHTV.

Ředitel JHTV Miroslav D. Foto: archiv Deníku


Starostu Jindřichova Hradce Stanislava Mrvku zaskočila zpráva o možném únosu televizních pracovníků, s nimiž velmi úzce spolupracoval zejména při natáčení pořadu Na kafe se starostou, během dovolené, odpočinek ale neprodleně přerušil.
„Jsem ve spojení s ministerstvem zahraničí, ale nevím o moc víc, než co je známé. Je mi strašně líto, že k něčemu takovému došlo a snažím se dělat, co je v mých silách. V této chvíli to však mají v rukou úplně jiné instituce," poznamenal starosta.
Zcela zdrcení jsou i kolegové obou ztracených mužů. Z nečekané rány se těžko vzpamatovává i jejich letitý spolupracovník kameraman Zdeněk Šlechta.
„Je to jedním slovem šok a nezbývá než věřit, že se brzy vrátí. Hrozně nám chybí nejen kvůli práci. Neustále to sleduji na internetu a nelíbí se mi, kolik je okolo všeho otazníků. Pavel s Mírou nám vlastně ani moc neřekli, co jedou točit. Vím jen, že to byla zadaná reportáž pro nějakou jinou televizi," podotkl.
Palce drží známým tvářím jindřichohradeckého společenského a kulturního dění také obyvatelé města nad Vajgarem, kteří vyjadřují svou podporu na sociálních sítích.
„To je tak, když je člověk v nesprávný čas na nesprávném místě. V této době jezdit do těchto zemí je špatně a bohužel to lidé podceňují. Každý si myslí, že se mu nemůže nic stát, a pak to tak vypadá. Snad vše dobře dopadne," napsala na facebookový profil redaktorů Jindřichohradeckého deníku například Hradečačka Lenka Bilková.
Ministerstvo zahraničí, do jehož kompetence případ spadá, zatím příliš sdílné není a mnoho podrobností prozatím neuveřejnilo.
„My zatím můžeme jen potvrdit, že se opravdu jedná o Čechy. Po dohodě s tajnými službami pro tuto chvíli nemůžeme poskytovat informace, které by ohrozily pátrání. To organizují hlavně místní složky, ale vedeme jej prostřednictvím našich kontaktů v zemi i my," uvedla tisková mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.