O případu jsme opakovaně informovali, už proto, že k únosu kumpáni vyráželi z Českých Budějovicích. Za zmíněný skutek byl 57letý Němec Marvin Edgar R., údajný člen motorkářské bandy Bandidos, zatčený zásahovkou v Budějovicích, už v prosinci pravomocně odsouzen  na 12 let. Zazvonil u domu rodiny v Mühlviertlu a pokoušel se vniknout dovnitř. Když se ale žena bránila a křičela, utekl. Oběť viděla utíkat i dalšího muže, kterým měl být právě zmíněný Španěl. Postavou odpovídal,  identifikovat ho ale nemohla. Ten mimo jiné tvrdil, že se svým hendikepem po nehodě vůbec nemůže rychle utíkat…

V prvním procesu v Linci byl rovněž uznán vinným a odsouzen na 10,5 roku, ale nejvyšší soud rozsudek kvůli formálnímu procesnímu pochybení zrušil a věc vrátil prvnímu stupni. Ten nyní rozhodnutí opakoval. Neakceptoval Španělovu obhajobu, že od útoku dobrovolně ustoupil. Má za prokázané, že najal k akci auto, místo činu předem prozkoumal a čin jistil. Polehčila mu ale dosavadní bezúhonnost a to, že útok skončil ve fázi pokusu. Při vyhlášení rozhodnutí se podle OÖN obžalovaný rozplakal.

Linecký soud postavil rozhodnutí na přiznání Marvina R., že měli v plánu ženu spoutat, držet ji v koupelně domu a požadovat od jejího manžela výkupné až 400 000 eur. Španěl jakoukoliv účast na činu popírá. Obhájce tvrdil, že spoluobžalovaný eventuálně s další osobou jeho klienta do věci zatáhli, a požadoval pro něho zproštění viny.

Tu ale potvrdily i stopy – v blízkosti místa činu byla nalezena kabela, v níž byl mj. nefunkční granát – údajně těžítko – a paruky, šminky a rukavice na jedno použití. Na balení byl zajištěn vlas a otisky Španěla. Ten tvrdil, že jen otevíral balíček svého známého. Také výpisy mobilního operátora prokazují, že se v místě před činem pohyboval.

Odsouzený Marvin R. vystupoval tentokrát jako svědek a setrval na své verzi, že akci připravil jakýsi Peter z Kolumbie a financoval ji otec spoluobžalovaného Španěla. Tvrzení z prvního procesu, že mělo jít o drogového bosse, vzal zpět, prý mu to jen říkal spoluobžalovaný. On sám se naopak snažil akci překazit. Měl manželku bankéře přemoci. Za ním měl vejít Španěl. Na místě ale jen oběti nakrátko přidržel rukou ústa a utekl. Kdyby chtěl, mohl snadno drobnou ženu přemoci, ujišťoval. Také se proti plánu nemaskoval připravenou parukou.

Obžalovaný trval na své verzi. Několik dní předtím prý přijel do Čech zjistit, zda by se tu nedala výhodně nakoupit auta pro dovoz do Španělska. Při tom se náhodně seznámil s Němcem, který se chtěl na obchodu podílet. Jízdu do Rakouska mu vysvětlil jako návštěvu možného zdroje peněz. U domu bankéře vystoupil a vrátil se s obálkou s 500 eury. Tu od něho převzal a odjel zklamaně  zpátky do Čech. „Nevěděl jsem, co zamýšlí," ujišťoval obžalovaný senát.

Věcí se pravděpodobně bude znovu zabývat Nejvyšší soud.

Mrtví kvůli telefonování

Každá třetí dopravní nehoda v Rakousku je způsobena odvedením pozornosti řidiče – telefonováním, kouřením, jídlem, výměnou CD atd. Je to hlavní příčinou karambolů, až druhou je nedání přednosti a pak nepřiměřená rychlost. Nehod z nepozornosti je osmkrát víc než pod vlivem alkoholu. A jsou příčinou každé desáté smrti na silnici…

Za první pololetí bylo v Rakousku 17 078 nehod, z toho dvě třetiny ve městech. Do 11. listopadu při nich zahynulo 456 lidí, z toho v Horních Rakousích 74, což je do Dolních Rakousích se 133 obětmi druhé nejvyšší číslo v zemi.

Zlepšovák pro pašeráky drog.Pašování drog ponovu

Němečtí celníci varují občany před novým trikem pašeráků drog. Jako kurýři jsou při něm využíváni nic netušící návštěvníci vietnamských tržnic a duty-free-shopů, popisuje deník PNP. Drogoví dealeři upevní pod vozidlo turisty silným magnetem schránku naplněnou pervitinem nebo marihuanou, následují auto s opatrným odstupem do Německa a čekají na vhodnou příležitost k odejmutí boxu. Německá policie zadržela po pětiměsíčním pátrání pět podezřelých z tohoto pašování ve věku 21 až 43 let. Jsou z Norimberka.

Tak začátkem září si vytypovali u přechodu ve Waidhausu čtyřčlennou rodinu z Norimberka. Zatím co nakupovala, připevnili na spodek jejího zaparkovaného auta schránku s 204 gramy Crystal Methu a 65 gramů marihuany.  Stejnou metodu použili na stejném místě o několik dnů později. Na olejovou vanu vozidla t Fürthu připevnili umělohmotné boxy se 175 gramy Crystalu.

Připomínají návrat stád z hor.Odháněli vlky

V obcích Bavorského lesa se opět rozjel tradiční zvyk „odhánění vlků", kdy městem procházejí muži s nejrůznějšími zvonci kolem boků a rozhoupávají je do udávaného rytmu. Poprvé takto „vyháněli" za velké pozornosti veřejnosti i v Ruhmannsfeldenu, odkud je náš snímek, další přijdou na řadu.