Ředitel jihočeského Povodí Vltavy Zdeněk Zídek nevidí situaci dramaticky. „Od vzniku přehrady jsme k tomuto datu byli v podobné situaci už dvanáctkrát. A mnohokrát už jsme byli s hladinou vody i na nižších kótách," doplnil včera Zdeněk Zídek.

Příčina je jasná, sušší zima. Zatímco v některých předchozích letech mívaly šumavské kopce nad Lipnem v zásobě sněhu kolem pětašedesáti milionů kubíků vody, letos to bylo je deset milionů.

Jenomže ani to není úplně mimořádné. „Například v letech 1998 a 1970 v těchto zásobárnách nebylo nic. V roce 1972 tam byl jeden milion kubíků vody ve sněhu, v roce 2008 tam bylo pět milionů kubíků, v roce 2007 dvanáct milionů, takže velmi podobný stav tomu, co je dnes," připomněl Zdeněk Zídek.

Jaroslava a Karel Stixovi z Přední Výtoně nižší hladinu vody na počátku sedmdesátých let pamatují. „Letos už je to ale na hraně. Uvidíme, co přinese Medard, na něj tady pršívá často a to pak prší opravdu celý měsíc," doplnila Jaroslava Stixová výhled, jehož splnění by se nyní hodilo vícero lidem.

Ovšem ohlédnuto za sezónami vyjmenovaných let žádné katastrofální sucho se během nich nekonalo a v tuto chvíli je zcela předčasné o něčem takovém hovořit. A pamětníci z Lipenska to často potvrzují i v jiných lokalitách.

„Pamatuji si, že tu už několikrát bylo takhle málo vody. Bývalo jí i více i méně," doplnil jeden z frymburských převozníků Jindřich Bouchal starší a dodal: „Myslím, že voda letos ještě přijde."