„Je to škoda, autobus jel rychle a hlavně nezastavoval v každé zastávce jako ty ostatní spoje," okomentovala změnu Martina Šulcová.

Na změny se musejí připravit také cestující na dalších linkách, byť nebudou nijak zásadní. „V místních jízdních řádech jsme dělali spíše drobné změny," řekl Miroslav Petroušek z ČSAD Jihotrans.

„Například jsme upravili čas nedělního autobusu ze Lhenic do Českých Budějovic. Pojede dříve, takže naváže na dálkové spoje, což jistě ocení třeba turisté navštěvující Holašovice nebo studenti," uvedl.

Se změnami je třeba počítat také před nástupem do vlaku. „Šachy" na dráze mnozí kritizují už teď. „Lidé stráví cestováním zbytečně velké množství času, některé spoje na sebe často vůbec nenavazují," poukázal na problém Radim Kamler ze Spolku za bezpečnou železnici.

Proti tomu se ale zástupci Českých drah (ČD) ohrazují. „Je to vytržené z kontextu, jízdní řád je ale komplexní. Jednotlivé vstupní požadavky a podmínky týkající se spojů jsou velmi úzce provázané," uvedla mluvčí ČD Kateřina Šubová.

Dům kultury škrtli. Zastávky se jmenují jinak

Dvě zbrusu nové zastávky, ale i změny jejich názvů nebo úpravy časů v jízdních řádech, to vše čeká od neděle Budějčáky, kteří pravidelně využívají městskou hromadnou dopravu.

Dlouhý název zastávky Senovážné náměstí – Dům kultury se od neděle 14. prosince výrazně zkrátí. Nově už budou cestující slýchat pouze Metropol.

„Na tom místě totiž dosud byly hned dvě zastávky se Senovážným náměstím v názvu a protože máme vysledované, že málokdo říká, že vystupuje u domu kultury, ale všichni už teď jezdí k Metropolu, rozhodli jsme se zastávku přejmenovat," vysvětlil mluvčí českobudějovického dopravního podniku Radek Filip.

Podobná kosmetická úprava čeká i zastávku Strakonická Möbelix. „Od neděle to bude Strakonická – obchodní zóna. Chceme, aby se lidem zpřehlednilo, co v okolí zastávky mohou nalézt," doplnil Radek Filip.

Od neděle se lidé mohou těšit i na dvě nové zastávky, které jim ulehčí cestování. „Nejde o nijak zásadní změny, snažili jsme se především vyjít vstříc cestujícím," vysvětlil mluvčí Radek Filip. „Od neděle tak bude v Litvínovicích zajíždět autobus i na novou zastávku s názvem Litvínovice, Stráňka. Na lince číslo 18 zase přibyla zastávka Nemanická. Ta vznikla přímo na žádost lidí, kteří v okolí pracují," uvedl mluvčí.

Tuhle změnu například vítá Tomáš Drahý, který nedaleko nově vzniklé zastávky pracuje. „Budu mít alespoň pohodlnější cestu do práce, doteď jsem to měl ze zastávky docela daleko."

Velké změny v odjezdech autobusů MHD se však v neděli konat nebudou. „Někde jsme třeba prodloužili délku  spoje mezi zastávkami. Díky tomu nebudou vozy jezdit se zpožděním. Úprav se dočkaly ale i ranní linky," dodal Radek Filip.