Na místě je 19 českých reprezentantů a také pořadatelé prachatického světového poháru Xterra. Oficiálně totiž bylo na Maui uděleno České republice Mistrovství Evropy pro rok 2019.

Na druhé straně polokoule uprostřed Pacifiku je hodně slyšet o naší republice. Desítky postaviček v českých barvách doplňuje stánek v centru závodu a také filmový štáb české Xterry. Ten na místě vytváří dokument pro Českou televizi a zároveň láká světové závodníky do Čech. Prachatice totiž budou hostit od 2. do 4. srpna evropský šampionát Xterra, zároveň se zde pojede světový a evropský pohár. Oficiálně na Maui také byl prezentován nový koncept Xterra ShortTrack. Pod novým názvem se skrývá závod pro 20 nejlepších profesionálů z hlavního závodu, kteří se v neděli, den po Mistrovství Evropy, utkají na krátké okruhové trati. Lukrativní tratě mají přilákat diváky a také zájem televizních stanic.

Největším želízkem v ohni české reprezentace je Lukáš Kočař. V místě závodu se poctivě připravuje na premiéru v havajském pekle. „Cílem je TOP 5, bude to ale na bahně hodně těžké. Zvažuji ještě výměnu plášťů za ty s větším vzorkem.“ Vypráví u stánku místního bikeshopu a stále rozmýšlí, jaké vybavení zvolit pro nedělní závod. V age-group se utkají v jedné kategorii o vítězství Karel Dušek a loňský mistr světa Ondřej Petr. „O prsa Ondra vyhrál přede mnou v Plzni na MČR druhé místo. Mám mu tady co vrátit.“ říká Karel Dušek, kterého si už všímá i šéf světové Xterra asociace Nicolas Lebrun. „Příští rok mu doporučím jezdit elitní kategorii, určitě na to má!“. Na medaili bude cílit i Jana Brantlová, Jidřiška Zemanová nebo Lucka Dospělová. Mezi veterány se bude chtít prosadit Miloslav Smutek. Kromě nich na Maui dorazili: Pavel Jindra, Jan Steinbauer, Jan Berka, Filip Srbecký, Katka Mertenová, Irena Klingorová, Sylva Mullen, Mirka Pavlů, Martin Pospíšil, Václav Klakurka, Marek Ščerba a v kategorii závodících pořadatelů se představí Michal Piloušek mladší.
Živě můžete závod sledovat v neděli od 8 hodin večer českého času na facebooku světové Xterry. Stránka je veřejná, takže ji mohou navštěvovat i neregistrovaní uživatelé Facebooku. Další informace o závodě najdete také na facebooku Xterra Czech.

Michal Piloušek