Zhruba 130 raků plave v obecním rybníku v Semicích u Písku. Vysadili je sem vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Jedná se o součást jejich dlouhodobých projektů, během pár let by se měl počet zvířat zvýšit až na tisíc.

Fakulta se podobným aktivitám věnuje už více než deset let. „Raci říční jsou v dnešní době ohroženi výskytem nepůvodních druhů, které na ně přenášejí račí mor. My se snažíme nacházet relativně chráněné lokality a vytváříme takzvané archy raků. Budou se zde množit a pokud je budeme potřebovat vysadit zase jinam, najdeme tu dobrý zdroj," vysvětlil Pavel Kozák, proděkan a ředitel Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického.

Do rybníka v Semicích včera vědci vypustili 67 račích samiček a už dříve zhruba stejný počet samců. Jejich vzájemné soužití nyní budou pravidelně sledovat a kontrolovat. Až se za pět let bude rybník lovit, měli by už narazit na úplně novou generaci raků. „Naše vysazená zvířata máme označená, takže je rozeznáme od potomků. Odebrali jsme 
i vzorek na genetickou analýzu, takže můžeme u potomků sledovat, jak se vyvíjí genetika," doplnil Pavel Kozák.

Za pět let by podle něj v Semicích mohlo žít asi tisíc raků. Tento počet odpovídá velikosti rybníka a množství vhodných úkrytů v něm. 
I když vědci některá zvířata odloví, populace se opět přirozeně vrátí k tomuto stavu.

Vysazování raků říčních v Semicích u Písku.Rybníček v obci, která spadá pod Písek, si pracovníci Fakulty rybářství a ochrany vod vybrali ze dvou důvodů. Jednak již mají raky na dalších místech v této oblasti, především jsou zde ale ideální podmínky. „Rybník má dobrý zdroj vody z Píseckých hor, je revitalizovaný a s kamennou hrází, která poskytuje tisíce úkrytů," doplnil Pavel Kozák.

Místní obyvatelé mají z nápadu radost. „Rybník byl od povodní v roce 2002 zanesený. Nakonec jsme ho s hasiči vyčistili a teď jsme rádi, že jsme se spojili s vědci a vrátili sem život. Bude to místo pro klid a odpočinek," komentoval Milan Smola, předseda osadního výboru a starosta dobrovolných hasičů. On sám ještě raky v semickém rybníce pamatuje, jako kluk je sem chodil chytat. Pak ale zvířata zmizela.
Právě nadšení a velký zájem místních lidí je podle Pavla Kozáka zárukou, že rybník bude pod dohledem a rakům se tak nic nestane. Na břehu bude stát i nástěnka s informacemi o druzích raků, jejich ohrožení a podobně.

Město Písek projekt vědců 
z Fakulty rybářství a ochrany vod dokonce podporuje čtyřiceti tisíci z vlastního rozpočtu. „Děláme to už řadu let 
a já jako biolog tomu tleskám. To jsou totiž věci, o kterých se hodně mluví, ale málokdo je ochoten na ně dát peníze," řekla místostarostka Hana Rambousová.

Rak říční je původní evropský druh, který se přirozeně vyskytoval i v Čechách. Byl vnímán jako ušlechtilý a velmi ceněný i ke konzumaci. Dospělí jedinci měří 12 až 13 centimetrů, dožívají se průměrně patnácti let. Raci říční jsou všežravci, živí se vším od tlejícího listí a rostlin až po drobné vodní živočichy.

Zvířata vysazená do rybníka v Semicích pochází z Janovic u Kutné Hory, část z nich ale už byla odchována vědci 
z Jihočeské univerzity na dalších místech na Písecku.