Díky nové silnici budou mít snazší cestu například Jihočeši, kteří jezdili přes Freistadt do Itálie, Chorvatska, ale i Tyrolska.

Obchvat jednoznačně vítá Helena Bečková, ředitelka cestovní kanceláře Saturn, která tuto trasu často využívá. "Zrovna ještě v sobotu jsme museli autobusem přes město, a tak jsme za novou silnici moc rádi. Rozhodně to urychlí dopravu. Ve Freistadtu vždycky vznikaly velké fronty, muselo se stát na semaforech. Zdrželi jsme se tam na patnáct až dvacet minut, někdy déle," říká.

Podobně mluví i Petr Koschant, který bydlí v Mostkách u Kaplice a do Rakouska dojíždí za prací. "Velký rozdíl to bude hlavně v odpolední špičce, to se cesta Freistadtem vždycky protáhla. Já se teď těším, že budu jezdit jenom po obchvatu," uvedl.

Nový obchvat FreistadtuJiž v neděli odpoledne ale došlo na nové silnici k první dopravní nehodě. Podle informací zpravodajského webu nachrichten.at se u tunelu srazilo sedm osobních automobilů. Pět osob bylo lehce zraněno.

Freistadtský obchvat je součástí rychlostní komunikace S10, která má navázat na současnou rakouskou dálnici A7 a na státní hranici s Českou republikou se spojit s připravovanou českou rychlostní silnicí R3.