Vyléčených je nyní v jižních Čechách 2 233 a aktuálně pozitivních 2 619 osob. Od března zemřelo v kraji v souvislosti s koronavirem celkem 34 lidí.

Od pátku do soboty přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 988 suspektních vzorků a 88 vzorků od samoplátců. Z výsledků vyšetření potvrdili hygienici k sobotní 18. hodině 338 pozitivních případů. K nemocným přibylo 160 žen a 178 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (99), Táborsku (74), Strakonicku (47) a Písecku (46). „Ve 26 případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou ve škole, v 90 v rodině a v 72 na pracovišti. Dvanáct případů se týkalo zdravotníků a pracovníků v sociálních službách, čtyři sportovců. Původ 28 nákaz směřoval na různá místa v ČR a zahraničí, například na Ukrajinu, do Německa a Rakouska. Další desítky případů stále trasujeme,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

KHS děkuje za pomoc hasičům

„Dnes, po celou sobotu, nám po zaškolení pomáhalo trasovat třicet profesionálních hasičů z celého Jihočeského kraje. Za den jsme společně s našimi kolegyněmi dokázali vyřídit tisíc sto telefonátů osobám v kontaktu. Rychlá pomoc hasičů byla od nich velice lidským gestem a projevem kolegiality. Děkujeme řediteli HZS Jihočeského kraje plukovníkovi Lubomíru Burešovi a všem hasičům, kteří nám dnes promptně a velice účinně pomohli zvládnout objem povinností, které se na nás v posledních dnech valí. Pomáhat nám budou i v neděli, kdy už nyní víme, že musíme kontaktovat minimálně dvě stě padesát dalších osob,“ poděkovala dobrovolníkům z řad HZS ředitelka KHS Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 2 619 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 1 029 na Českobudějovicku, 377 na Táborsku, 308 na Písecku, 293 na Strakonicku, 276 na Jindřichohradecku, 193 na Českokrumlovsku a 143 na Prachaticku. Čtyřiatřicet nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo. „Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 53 472 osob. V povinné karanténě se k sobotní 18. hodině nacházelo 1 465 osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se v sobotu zvýšil o 88 na celkových 8 005,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.