Lidé bez domova mají často složité životní osudy. Podle Michaely Čermákové, ředitelky Diecézní charity České Budějovice, je možné při pomoci o Vánocích mírně přimhouřit oko. „Kdyby byla vyloženě velká zima, byli bychom možná při příjmu lidí trochu shovívavější," říká, čímž má na mysli hlavně přítomnost alkoholu. Za normálních okolností je totiž vliv alkoholu nepřípustný.

Městská charita České Budějovice například v krajském městě spravuje Dům sv. Pavla, jehož služeb využívá celkem 450 lidí. Pracovníci městské charity však pracují i v terénu.

Štědrovečerní večeře v předstihu se v Domě sv. Pavla uskutečnila 17. prosince. O den dříve se klienti mohli podílet na zdobení stromečku a celkové výzdobě domu. Pak také pomáhali s porcováním celkem devíti kaprů.

Sváteční večeře pak začala ve 14 hodin. Pro každého byl navíc připraven malý dáreček, který předali studenti Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích pod vedením Pavly Trendové. Arina Stavraki, sociální pracovnice Domu sv. Pavla, uvedla, že studenti donesli i perníčky a další dobroty.

Bezmasý guláš a nocleh zdarma

Přímo na Štědrý den se klienti mohli těšit na guláš takzvaně naruby. „Bude bez masa, protože se nám ho podařilo zajistit ve spolupráci s vegetariánskou restaurací," přibližuje Arina Stavraki.

Dům sv. Pavla nabízí tři služby. První je denní centrum, kam se mohou lidé přijít na dvě hodiny ohřát. Druhou je azylový dům, kde jsou klienti ubytovaní, a dále noclehárna, ve které je možné za třicet korun přespat. Vánoce však přinesou jiný režim. „Z rozhodnutí ředitele bude noclehárna o vánočních svátcích zdarma," říká Arina Stavraki. Klienti tak mohli bez poplatku přespat 24., 25. a 26. prosince.

Kontaktní centrum Prevent pomáhá lidem závislým na drogách či alkoholu, díky čemuž je velká část lidí takzvaně na ulici bez prostředků.

Navodit vánoční atmosféru se pokusili i zde. „Na konci roku vždy děláme akci, kde se snažíme, aby lidé zažili takový střípek Vánoc," sděluje vedoucí Jan Šnokhous.

V pondělí 21. prosince vánoční atmosféru zažilo padesát lidé bez domova. „Díky finančnímu daru od Lesů ČR jsme pořídili potraviny, udělali bramborový salát a řízky," popisuje Jan Šnokhous s tím, že na přípravě se spolupodíleli také dobrovolníci z řad klientů.

Předvánoční setkání klientů se uskutečnilo také v Doléčovacím centru Prevent, které pomáhá po ukončení léčby ze závislostí v opětovném začlenění do společnosti.

Mezi celkem 31 účastníky byli 16. prosince jak současní klienti, tak i bývalí, kteří už úspěšně abstinují a vedou své nové životy. „U čaje a cukroví zhodnotíme, jak se jim daří a jak fungují," prozrazuje Jiří Koreš, ředitel centra.

Příběhy vyléčených osob jsou podle něj motivací pro aktuální klienty. „Mohou slyšet, jaké obtíže je čekají," podotýká Jiří Koreš.

Během vánočních svátků se lidé využívající chráněné bydlení v Doléčovacím centru Prevent rozjedou za svými blízkými, pokud mají kam. Někteří v centru zůstávají i během svátků.

Na Silvestr se však všichni vrátí a poslední den v roce budou trávit pod jednou střechou. „Silvestr je rizikový, a proto platí, že všichni mají být v centru," vysvětluje Jiří Koreš.

Přispět je možné jídlem i oblečením

Pomoci lidem bez domova navíc může kdokoliv. Část z napečeného cukroví, vánoček či dalšího jídla je totiž možné věnovat v Domě sv. Pavla v českobudějovické Riegrově ulici. „Přispět je možné případně i oblečením jako například botami či ponožkami," uvádí Michaela Čermáková.