Tisíce vychytaných řidičů

Hornorakouský Traun postavil v červenci pevný radar v zóně 30 km/h u zámku na bývalé spolkové silnici. Od té doby dostalo složenku za překročení rychlosti na 17 000 řidičů. Mnozí kritizovali umístění radaru na tomto místě jako čisté „dojení" občanů a starosta Harald Seidl deníku OÖN naznačil, že město zvažuje vrátit peníze těm řidičům, kteří rychlost překročili jen o málo. Jsou prý pro to zastupitelé všech klubů. Ujistil, že účelem nebylo řidiče „kruponovat", ale chránit chodce využívající blízkou zebru. Příjmy z pokut zůstávají městu.

Vystěhovali kočičí mámu

Od léta 2005 se pokoušelo deset vlastníků bytů v domě se dvanácti bytovými jednotkami v Bad Schallerbachu „přimět k rozumu" 57letou sousedku, která ve svém bytě o 43 metrech čtverečních držela zprvu několik, nakonec ale už sedmnáct koček. Vzhledem k silnému zápachu se majitelé ostatních bytů až na jednoho neutrála snažili ženu přesvědčit, že obtěžuje. Bytové společenství jako správce objektu ji písemně vyzvalo už v srpnu 2005, aby dodržovala domovní řád a brala ohled na sousedy, jinak že jí bude chování zvířat odepřeno. Rok poté jí uložilo „vzdálit" z bytu tehdejších deset koček.

Po dalších ignorovaných výzvách k alespoň redukování počtu šelem deset majitelů bytů ženu zažalovalo a vyhrálo – byla vyloučena z bytového společenství a odsouzena k náhradě soudních výdajů žalobců, píše deník OÖN. Soud konstatoval, že po léta trvajícím bezohledném chování žalované není spravedlivé požadovat po jejích sousedech, aby stav dále snášeli. Že se kočkám daří dobře, jak zjistil i úřední veterinář, to podle soudu není rozhodné. Odvolání kočičí mámy zamítl okresní soud ve Welsu. Žena má nyní tři měsíce na to, aby svůj byt prodala, jinak mohou žalobci podat návrh na jeho exekuční dražbu.

Psychicky strádají

V roce 2000 zaznamenala hornorakouská územní nemocenská pojišťovna 4500 případů pracovní neschopnosti pro psychická onemocnění, loni už jich bylo 17 400. Napsal to linecký deník Volksblatt. Průměrně neschopnost trvala 35 dnů, což potvrzuje, jak závažná tato onemocnění jsou. Způsobují téměř třetinu předčasných odchodů do důchodu v Rakousku.  Odborníci burcují k preventivním opatřením.

SPZ na přání dál letí

Poznávací značky na přání jsou v Rakousku nadále velmi oblíbené. Jen v Horních Rakousích jich  za příplatek 214 eur bylo letos do konce srpna objednáno 1814, v celém státě 13 055, napsal Volksblatt. Pro státní rozpočet je to dobrý obchod – jen loni za tento vrtoch občané a firmy zaplatili 3,47 milionu eur. Právo jezdit s vybranou značkou mají vlastníci vozidel po 15 let, pak musejí žádat znovu za 227,20 eura plus 18 eur za samotnou značku. K těm nejoblíbenějším patří kromě „MAUSI" (Myšička") krátká jména jako Leo nebo Anna.

close Studenti v Bavorském lese. zoom_in Studenti na výletě

Zhruba padesátka studentů Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích navštívila Grafenau. Provázel je asi stejný počet žáků osmých a devátých tříd zdejší reálky, kteří podle PNP mají jedno společné – vybrali si jako volitelný předmět češtinu, kterou je učí Selma Kecková. V programu pobytu byl například fotbalový turnaj bavorsko-českých smíšených týmů, což samozřejmě podporovalo vzájemnou spontánní komunikaci. Děvčata zase absolvovala vzorové hodiny vyučování dějepisu v angličtině. Výpravu přijal starosta Max Niedermeier. Na závěr studenti zavítali na proslulou stezku korunami stromů, před níž se také vyfotografovali.

Seskočí ze stratosféry

close Poslední přípravy. zoom_in Parašutista Felix Baumgartner (43) ze Salcburku chtěl v pondělí v Novém Mexiku seskočit z výšky 36.576 metrů. „Je tam mínus sedmdesát stupňů a tak malý tlak, že by se bez užití tlakového oděvu krev v těle začala vařit," uvádí linecký deník OÖN.

Na misi „Red Bull Stratos" se Baumgartner připravuje pět let. Měla by mu přinést čtyři světové rekordy – nejvyšší výstup balonu s osádkou, seskok s padákem z největší výšky, první překonání rychlosti zvuku volným pádem (experti předpokládají, že „poletí" až 800 km/h) a délku tohoto volného pádu, kolem pěti a půl minuty. Dosavadní rekord ve výšce seskoku drží už 52 let Američan Joe Kittinger se 31.332 metry. Rakouské televize ServusTV und ORF 1 chtějí pokus přenášet živě. Pro špatné meteorologické podmínky v oblasti startu byl ale v pátek pokus odložen na úterý. ORF 1 má vysílat od 13 hodin. Ve 14 h má odstartovat balon, který k výstupu bude potřebovat tři hodiny.

Řečtí učni do Rakous?

Chybějící učně v oblasti turistiky a gastronomie v hornorakouské Solné komoře chtějí vedoucí úřadu práce v Gmundenu Jacqueline Beyerová a hostinský Helmut Peter z „Bílé růže" získat v Řecku. Tam už běží výběr na místních úřadech práce, kde si Solná komora zřídila vlastní burzu zaměstnání.  Podmínkou kvalifikace je znalost němčiny slovem i písmem. Zájem o řeckou mládež už projevilo osm gastronomických zařízení v oblasti. Deník OÖN poznamenává, že tradiční Bílé růži se na nábor neozval jediný domácí zájemce, přestože hotel nabízel mj. zaplacení autoškoly novým kolegům. V okrese Gmudenu je toho času 136 volných učňovských míst.

close Smutné hledání na Chiemsee. zoom_in Vyzvedli mrtvé po letech

Ve spolupráci s mnichovskou speciální firmou byly z Chiemsee vyproštěny ostatky dvou dlouho pohřešovaných. 25. září byl u západního pobřeží jezera nalezen 52letý bruslař, pod nímž se v únoru 1985 prolomil led. 1. října vytáhli záchranáři z 18metrové hloubky tělo 52leté ženy, která byla naposledy viděna v květnu 2003. Na břehu byl tehdy nalezen její oděv a kolo.

Zakáže unie šňupák?

Dolnobavorský poslanec Evropského parlamentu Manfred Weber zahájil boj proti hrozícímu zákazu šňupacího tabáku Evropskou komisí, která v roce 2010 zahájila diskusi o zákazu i všech nekouřících druhů tabáku . Napsal to deník PNP. V dopise prezidentovi komise Josému Manuelu Barrosovi a komisaři pro energii Güntheru Oettingerovi upozorňuje Weber, že tento způsob konzumu tabáku je přes pět století v Bavorsku „pevnou součástí regionálních tradic" a je praktikován ve všech společenských vrstvách. V dopise varuje před negativními vlivy takového zákazu na vztah dotčených regionů a Bruselu. PNP dodává, že podle jeho informací má být návrh projednáván v prosinci.