Město na soutoku řek Lužnice a Nežárky filmařsky proslavilo dílo Jiřího Menzela Rozmarné léto (1967). Ještě o osmnáct let dříve tady natáčel režisér Karel Steklý (proslavily ho tituly Dobrý voják Švejk, Poslušně hlásím, Svatby pana Voka, Pan Vok odchází některé se objevily i v našem seriálu Jihočeské filmování) nepříliš známou komedii z doby c. a k. Soudný den. Veselský kronikář Václav Jelínek pro Deník uvedl, že film má stažený. Natáčecími lokacemi byly zdejší náměstí, objekt staré radnice nebo lékárna. „Lidé tento film moc neznají, protože se nikde moc neuvádí," míní kronikář.

Poměrně bohatě se natáčení věnovala dobová veselská kronika z roku 1949. Píše se tu, že film se setkal s mimořádným zájmem lidí z blízkého i dalekého okolí.

„Z celých týdenních záběrů ve filmu proběhlo vše v několika minutách," posteskl si autor či autorka. Záznam sděluje: V týdnu od 21. do 25. září 1949 se náměstí změnilo. Vyrostly tu nové stavby náznakový kolotoč, kupecké krámy, změněné firmy, perníkářské boudy, bílo-červená tribuna, dlouhý rakouský prapor.

Právě prapor má v ději důležitý význam. Soudní rada vyvěsil na věži bílou fangli na znamení, že vězení je prázdné a město bez zločinu. V tu chvíli se na náměstí objeví tulák Kalous s upytlačeným zajícem. Jeden soudní úředník řekne, že se udál krach s bílým praporem.

Veselská kronika uvádí, že stará parní stříkačka, kterou ve filmu světili, pocházela z Jindřichova Hradce. Autor textu zmiňuje, že všude stáli odrazné desky a reflektory, komparzisté v krojích a uniformách. „Statistům dospělým se denně vyplácí 150 Kčs, dětem 50 Kčs," píše kronika před 66 lety.

Zápis pokračuje takto: Ještě 27. a 28. září se na náměstí, které se změnilo ve filmový ateliér, natáčelo. „Pak vše utichlo a nastupuje normální život. A občané veselští si budou dlouho vzpomínat na tvrdou práci filmařů a herců, neboť si ověřili na vlastní oči, co námahy dává několik záběrů pro celovečerní film."

Soudný den (1949)DĚJ: Veselohra z doby před první světovou válkou. Hlavní hrdina, tulák, má jediný cíl: jak si na zimu zajistit střechu nad hlavou. S podzimními plískanicemi se prostě nechali tuláci „sebrat" a v zimě užívali dobrodiní věznice, v tomto případě vězení malého městečka. To se však ani v nejmenším nehodí místnímu soudnímu radovi, který chce nad obecní šatlavou vyvěsit bílý prapor na znamení, že v obci už není žádný zločin.
Režie a scénář: Karel Steklý
Námět: Karel Krpata (divadelní hra Talár v městečku [49]
Kamera: Jaroslav Tuzar
Hrají: Ladislav Pešek (Kalous), Josef Beyvl (soudní rada Štěpán), Jiřina Šejbalová (Štěpánova žena Málinka), Helena Růžičková (Cilka), Jaroslav Mareš (Zvonař), František Vnouček (soudní úředník), Ota Motyčka (soudní úředník), Jan Brandýs (soudní úředník), Marie Rosůlková (trafikantka Součková), Josef Benátský (řezník Fuksa), Eduard Linkers (advokát), Manon Chafour (starostova dcera)