Osamělého Charlyho si na ulici stejného města, kde se tehdy ztratil, v minulých dnech povšimla pozorná žena a nechala u veterináře přečíst jeho čip. Německý svaz ochrany zvířat pak ve svém registru domácích zvířat zjistil, kdo jeho ztrátu ohlásil, a kontaktoval rodinu v Linci. „Napřed jsme tomu ani nemohli uvěřit," řekla 65letá majitelka. Okamžitě s manželem vyrazili do 400 kilometrů vzdáleného Aschbachu – a byl tam Charly… Slyšeli, že ta léta strávil u jedné starší paní.
„Poznal nás," napsala pak o setkání se svým miláčkem dcera rodiny na své webové stránce. „Sedli jsme si na zem a nechali Charlyho k nám jít. Pozdravil nás olíznutím a pořád nás obcházel," líčí. Okamžitě poznal také koutek, kde stával jeho košíček, a svou tradiční vycházkovou trasu.
„Na toulce v Německu byl očividně pravidelně krmen, protože teď má silnou nadváhu," uvádí list a cituje rodinu – je hluchý a nevidí už tak dobře, ale jinak se těší nejlepšímu zdraví. Posléze noviny dodávají, že Charly měl při návratu ke své rodině podruhé velké štěstí: „Před patnácti lety ho našli jako štěně odložené v ručníku do koše na odpadky na zastávce tramvaje…"

Politici si přidávají

Rakouští politikové budou brát od 1. ledna o 1,2 procenta vyšší platy. Výši růstu určil tzv. přizpůsobovací faktor vypočítaný účetním dvorem. Odpovídá buď inflaci od července minulého roku do letošního června, nebo navýšení důchodů. Rozhodující je nižší hodnota, a tou byla letos inflace, vysvětlují OÖN.
Kolik tedy budou brát od nového roku hrubého měsíčně: prezident 24 322 eur, předseda vlády 21 716, náměstek předsedy 19 110, předseda Národní rady 18 241, ministr a zemský hejtman 17 273, zemský radní 15 635, poslanec Národní rady a Evropského parlamentu 8686, poslanec zemského sněmu 6949. Platy zemských politiků jsou stropové, země mohou vyplácet i nižší – v Horních Rakousích je to 95 procent.

Přivydělávají si

Stále víc důchodců v Německu si něco přivydělává, píše PNP. Podle agentury práce má 904 000 starších 65 let nějaký minijob. Je to o 75 procent víc lidí než před dvanácti lety. V Dolním Bavorsko jejich počet stoupl o 84 procenta.
Sociální svazy v té souvislosti varují před šířením seniorské chudoby kvůli klesají úrovni důchodů, uvádí list. Momentálně penzisté v SRN dostávají 47,5 procenta mzdy pracujících po odečtu sociálních odvodů; v roce 2003 to bylo ještě 52,9 procenta.
Přes narůstající nouzi pobírá v Dolním Bavorsku ale sociální dávky jen 2,21 procenta důchodců – mnoho z nich se totiž stydí jít na sociálku, míní prezidentka německého sociálního svazu Ulrike Mascherová.
Proto také mnoho z nich hledá přivýdělek. PNP uvádí příklad 67leté ženy, někdejší švadleny a pak uklízečky, která nyní jezdí se školním autobusem, ráno vyzvedává děti před domy a v poledne je rozváží zpátky. Dostává 8,50 eura za hodinu. „Jejích 275 eur důchodu by nemohlo stačit k důstojnému životu," píše list. Paní má odpracováno 20 let, z toho pět roků na částečný úvazek. Její manžel byl 30 let tirákem. Dnes má důchod těsně nad 1000 eur. Pomoc od státu pár nechce – prý se stydí… O budoucnost má žena ale obavy, hlavně před případnou nemohoucností, protože pečovatelský domov si nemůže dovolit.

Sousedé se ozbrojují

Dalších 3161 lidí v Bavorsku v uplynulých dvanácti měsících požádalo o tzv. malý zbrojní průkaz, který opravňuje k držení plynových, poplašných a signálních zbraní. Celkově jej tak má v zemi 46 690 osob. „O důvodech, pro které tyto zbraně chtějí mít, lze jen spekulovat, žadatel je nemusí uvádět," píše PNP.
Počet „velkých" zbrojních průkazů v Bavorsku šel naopak už druhým rokem lehce dolů. „Koncem října mělo celkem 220 000 lidí oprávnění k držení 1,14 milionu střelných zbraní podléhajících ohlášení," uvádí PNP.

Nebezpečný punč

Adventní punč zdvíhá počet dopravních nehod, uvádí Volksblatt z analýzy Dopravního klubu Rakouska (VCÖ). Podle ní se v prosinci stává víc nehod pod vlivem alkoholu než v ročním průměru. „Jeden punč může zvýšit hladinu až o 0,4 promile, přičemž reakční dobu zpomalují už 0,3 promile," varuje VCÖ.
Na rakouských silnicích loni došlo průměrně každé čtyři hodiny k těžké dopravní nehodě pod vlivem alkoholu. Policie dopadla a oznámila 33 418 opilých řidičů. Alkohol se v posledních pěti letech podílel na 6,3 procenta dopravních nehod se zraněními, přičemž v prosinci to je průměrně 7,2 procenta. Během těchto pěti prosinců zemřelo při nehodách s účastí alkoholu celkem 17 lidí, 1240 bylo zraněno. Loni naštěstí nezahynul nikdo, ale zraněno bylo 221 osob.
VCÖ připomíná, že už od 0,5 do 0,79 promile je pokuta 300 eur a záznam do karty řidiče.