Starostové z Českobudějovicka se ale drží při zemi a jsou s utrácením opatrní. Optimistické výhledy ze začátku roku by se totiž ve finále nemusely naplnit.

Dubné

Pochyby neskrývá starostka Dubného Božena Kudláčková. „Teoreticky bychom si mohli pomoci, ale maximálně o půl milionu až milion korun," uvedla Božena Kudláčková.

„My bychom byli rádi za všechno, ale je to také otázka výběru daní. Raději nemít velká očekávání, potom budeme alespoň příjemně překvapeni," dodala Božena Kudláčková. V nejbližších dnech se Dubné chystá na několik větších investic. Začne se opravovat kanalizace a stavět chodník v ulici od prodejny ke hřbitovu, koncem března pak započne rekonstrukce kulturního domu.

Dobrá Voda

Až do loňského roku byla Dobrá Voda u Českých Budějovic jednou ze tří obcí kraje, která měla nejmenší příjmy 
v přepočtu na obyvatele. Podle starosty Jiřího Šabatky, by to letos mělo být konečně jinak. „Měli jsme šest tisíc na jednoho obyvatele, teď bychom teoreticky měli mít osm tisíc," doufá Jiří Šabatka.

Zastupitelé však zůstali opatrní a rozpočet připravili podle loňského, o optimistických 5,5 milionu, které by podle tabulek ministerstva měla obec dostat navíc, jej nenavýšili.

Chrášťany

Rozhazovat se nechystají ani v Chrášťanech, kde se rozpočet letos mění zásadně z několika důvodů. Za prvé bude obec platit rekonstrukci školy, kterou provedla v roce 2012.

Díky přerozdělení daní by se pak obecní rozpočet, podle některých zveřejněných tabulek, mohl navýšit o dva miliony. „Mají nám dva miliony přidat, ale až je uvidím, tak uvěřím," říká starosta Josef Vomáčka. Prozatím rozpočet počítá s navýšením o necelý milion korun.

Svatý Jan nad Malší

Významnou částku očekávají také ve Svatém Janu nad Malší. Sedmimilionový rozpočet by si mohl polepšit až o milion korun. „Pokud to vyjde, pustili bychom se do oprav v obci," řekla Deníku starostka Růžena Balláková.

Rekonstruovat by se měla silnice ve Svatém Janu. Když přijde od státu více peněz, opravoval by se celý souvislý povrch zhruba za 620 tisíc korun. Když ne, vyspravily by se jen díry, což by bylo více než třikrát levnější.