Přibližně pětadvacet starších aut značek Volkswagen, Škoda, Saab, Rolls Royce, Ford, Jaguar, Volvo či MG vyrobených v 50. až 70. letech minulého století můžete potkat následující sobotu na jihočeských silnicích. V 9.15 hodin bude na českobudějovickém výstavišti odstartována automobilová soutěž tzv. youngtimerů „O 106 Jihočeským krajem". Co to jsou youngtimery? Časové zařazení se liší. Jeden zdroj za ně považuje auta vyrobená na přelomu 70. a 80. let. Ředitel závodu Marek Slabý dodal, že myšlenka uspořádat speciální jízdu vznikla před dvěma lety. „V jižních Čechách nebyla pro tato historická auta pořádána žádná samostatná akce, která by ukázala takzvané youngtimery samostatně. Neorganizujeme jen přehlídku krásy a tvarů, ale zaměřujeme se i na sportovní výkon, který stav a konstrukce aut umožňuje," vysvětlil Marek Slabý.

Délka trasy je přibližně 320 kilometrů. Soutěžní posádky se musejí vrátit do 17 hodin, tedy v časovém intervalu minimálně sedmi hodin, což znamená, že průměrná rychlost aut bude do 50 kilometrů za hodinu. „Je tam dost času na občerstvení dle libosti nebo prohlídku památek v okolí trasy či zastávku na kontrolních stanovištích. Vítěze určuje najetí stanoveného počtu kilometrů a znalostní test z historie motorismu," zdůraznil ředitel závodu.

Jede se za běžného silničního provozu. Účastníci jsou povinni dodržovat veškeré zákonné normy, které se týkají provozu na veřejných komunikacích. Vozidla musejí mít platnou technickou kontrolu.