Nové prohlídkové trasy, unikátní rekonstrukce, květinová výstava, historické hračky i nádobí. Takové novinky chystá v nadcházející sezoně Národní památkový ústav (NPÚ) na hradech a zámcích v jižních Čechách. Všude navíc zůstává stejné vstupné jako loni.

„Snažíme se co nejvíc vycházet vstříc veřejnosti, protože i přes nepříznivou ekonomickou situaci návštěvnost trvale roste. Ukazuje se, že lidé mají o památky zájem, a tak chceme stále nabízet nové věci,“ uvedl ředitel územního pracoviště NPÚ Petr Pavelec.

Jak žili Dalbergové

Za pozornost podle jeho slov letos stojí především zámek 
v Dačicích. Ten nabídne novou prohlídkovou trasu zaměřenou na každodenní život Dalgergů, restaurovaný Velký empírový salon a krb z doby kolem roku 1910, který byl desítky let ukryt v depozitáři.

Památkáři se při úpravě prostor inspirovali dobovými dokumenty, a pokoje proto vypadají stejně jako na přelomu 19. a 20. století. Náměstek NPÚ pro správu památkových objektů Zdeněk Troup věří,  že právě to přiláká do Dačic více zájemců. „Náš problém s tímto zámkem spočívá v tom, že nemá takovou návštěvnost, jakou by si zasloužil. Přitom se může pochlubit asi nejkrásnějším parkem i bohatým depozitářem,“ komentoval.

Nové prohlídkové trasy nabídnou v budoucnu ještě další památky. Na zámku Hluboká již začaly přípravy na zpřístupnění druhého patra. „Budou tam k vidění apartmány šlechty, která za Schwarzenbergy na Hlubokou jezdila. Už jsme udělali průzkum místa a v dochovaných materiálech studujeme, jak byly místnosti vybavené,“ uvedl kastelán Miroslav Pavlíček.

Kromě toho Hluboká standardně nabízí tři prohlídkové trasy, na kterých si mohou návštěvníci prohlédnout reprezentační sály, soukromé apartmány, kuchyň a věž. Při zvláštních příležitostech je možno nahlédnout i do 80 metrů hluboké studny.

Hluboká je otevřená celoročně, loni sem zavítalo zhruba 247 tisíc lidí. To je po Českém Krumlově druhá nejvyšší návštěvnost v regionu. „Zaznamenáváme stálý nárůst, loni přišlo o 15 tisíc lidí víc než v předcházejícím roce. A pokud bude letos pokračovat zájem jako při zimních prohlídkách, nemělo by dojít k poklesu,“ doplnil Pavlíček.

Památkáři plánují i řadu rekonstrukcí. Vyhradili na ně celkem 56 milionů korun. Důležitá a zároveň netradiční bude oprava věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou. Tu NPÚ po několikaletém úsilí získal do vlastnictví. „Chceme současně plnit vzdělávací funkci, takže použijeme středověkou techniku. Vyrobíme například kolový jeřáb, který se používal již na přelomu 14. a 15. století. Návštěvníci tak uvidí,  jak staré stroje fungovaly a že se dají využít i v dnešní době,“ vysvětlil Pavelec.

Dále bude pokračovat výstavba Horské zahrady v Českém Krumlově a chystá se rekonstrukce Rondelu v Jindřichově Hradci. „Ten se naposledy opravoval před dvaceti lety a ne úplně šťastným způsobem. Chceme to udělat lépe,“ zdůraznil Pavelec.

Některé památky v nadcházející sezoně také zpestří prohlídkové trasy novými exponáty. Do krumlovského Hradního muzea přibude portrét Marie Sidonie z Eggenbergu, soukromé pokoje Buquoyů na hradě Rožmberk zaplní hračky a loutky z 19. století, třeboňský renesanční bufet dostane nové nádobí a pochutiny připomínající jídelníček Petra Voka.

Skříň na zbraně

Exponáty přibudou i v Nových Hradech. „Na první prohlídkové trase budeme mít repliku historické skříně, která nám umožní důstojně prezentovat sbírku loveckých zbraní. Pro druhou prohlídkovou trasu jsme darem získali asi sto drobných předmětů, z nichž nám největší radost dělá porcelánový servis z 80. let 19. století,“ vyjmenoval kastelán Jan Smolík.

Během sezony se navíc na jihočeských hradech a zámcích uskuteční řada kulturních akcí. Jednou z prvních bude tradiční květinová výstava v Třeboni. Ta potrvá od 7. do 15. dubna a představí amarylis a holandské tulipány.

Novinky na jihočeských památkách

Zámek Dačice – nová prohlídková trasa zaměřená na každodenní život rodu Dalbergů, restaurovaný Velký empírový salon a krb z doby kolem roku 1910

Rožmberk nad Vltavou – začíná rekonstrukce věže Jakobínka, opravovat se bude pomocí středověké stavební techniky (např. kolový jeřáb)

Český Krumlov – doplňování exponátů v Hradním muzeu (např. portrét Marie Sidonie z Eggenbergu), další etapa výstavby Horské zahrady

Zámek Hluboká – příprava nové prohlídkové trasy ve druhém patře zámku (představí apartmány šlechty, která jezdila navštěvovat Schwarzenbergy)

Nové Hrady – nové exponáty na prohlídkových trasách (porcelánový servis z 80. let 19. století, replika skříně), v létě opět přístupný hradní příkop