Fučelo, až zaléhaly uši. Odpoledne se vítr v Kocelovicích na Blatensku přiblížil k hranici orkánu, meteorologové tam naměřili 114,48 km/hod. Orkán začíná od 118 km. V Temelíně řádila vichřice silná 101,16 km/hod., v Č. Krumlově 99,36 km/hod.

Jihočeští hasiči měli k nedělní 16.30 hodin, to znamená za dvanáct hodin od začátku výjezdů, celkem 600 událostí spojených se silným větrem. Podle mluvčí Venduly Matějů hasiči pracovali v noci na dnešek a také první pracovní den budou likvidovat spadané stromy.

Vítr své ostré zuby zakousl také v areálu jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz. Na jedné z budov v areálu výrobny strhl plechovou střechu.
Na Jindřichohradecku jsou tisíce lidí stále bez proudu

Energetická společnost E.ON napočítala v neděli kolem 250 poruch na linkách vysokého napětí. Deníku to řekl mluvčí firmy Vladimír Vácha. „Bez dodávek je asi padesát tisíc zákazníků. Nejvíce poruch máme v okresech Jindřichův Hradec a Tábor. Prognóza je špatná. Určitě je to otázka dnů, nikoliv hodin, kdy to budeme moci zprovoznit. Do lesních úseků jsme se kvůli větru ani ještě nedostali, v terénu máme vše, co má ruce a nohy,“ hlásil včera Vladimír Vácha.

Úpravna vody na Landštejně.
Výpadky elektřiny způsobily problémy s dodávkou vody

V podvedčerních hodinách pak údaje upřesnil s tím, že počty poruch a s tím i počet domácností bez dodávek elektrického proudu kulminoval v neděli kolem 10. hodiny dopolední. V tu dobu bylo bez elektřiny 54 192 domácností. V době oběda poklesl počet domácností bez dodávek elektřiny na 49 158. Jak se postupně dařilo energetikům poruchy na linkách vysokého napětí odstraňovat, klesal i počet domácností bez proudu. Ve čtyři hodiny odpoledne to bylo už méně než polovina předchozího stavu s počtem 22 177 a v 18 hodin, kdy pracovníci společnosti E.ON museli práce na odstraňovcání poruch přerušit do pondělí, činil počet domácností na jihu Čech bez elektřiny už "jen" 16 693. 

"Co se týká nejpostiženějších míst, tak těmi bylo Jindřichohradecko a Českokrumlovsko. A to platí jak v neděli večer, tak i pro pondělní ráno, kdy budou práce pokračovat zítra ve stejném rozsahu jako v neděli. Po odstranění poruch na vysokém napětí budeme moci přikročit k likvidaci poruch na nízkém napětí. Počítáme s tím, že v pondělí dokážeme počet poruch opět významně snížit, ale definitivně budeme moci bilancovat, až vyhledáme všechny poruchy a budeme moci odhadnout jejich rozsah," zdůraznil Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON.

Jednotka SDH Velešín zasahuje v serpentinách u Velešína.
Následky větrné smrště budou odklízet ještě v pondělí

Vichřice dula i nad Šumavou. Jaké škody napáchala na jihočeských horách, bude jasné v průběhu tohoto týdne. Podle slov Jana Dvořáka, tiskového mluvčího Národního parku Šumava, v neděli pracovníci parku sčítat škody nevyrazili. „Jednak jsou cesty zapadané, jednak z důvodu bezpečnosti samotných pracovníků. Zatím to vypadá, že polomy budou na celém území Šumavy,“ uvedl. První škody budou známy v pondělí odpoledne. „Nedoporučujeme vstupovat do lesů na území Šumavy. Ani poté, co vítr ustane,“ upozornil.

V neděli nejezdily rychlíky a expresy od Tábora na Prahu a vypadalo to, že situace bude trvat i v pondělí. Stále povane čerstvý vítr…

Na Šumavě začíná sněžit.
Rána budou hodně studená