Díky službě eHealth budou moci jihočeští záchranáři podle svého ředitele Marka Slabého nahlížet do historie dosavadní léčby pacienta. Získají tak cenné informace, které mimo jiné mohou zrychlit diagnostiku a zefektivnit tak léčbu pacientů v rámci přednemocniční neodkladné péče. „Zasahující posádka je schopna si vyvolat určitý datový soubor, a tím pro ni pacient není neznámý," uvádí Marek Slabý.

V první fázi projektu budou moci záchranáři získávat data z evidence českobudějovické nemocnice. „Je největší, a proto má logicky i nejvíce pacientů. Proto se v jejím případě jedná o pilotní projekt," poznamenává ředitel jihočeské záchranky.

Marek Slabý do budoucna počítá s rozšiřováním o databáze dalších nemocnic Jihočeského kraje. „Pokud bychom chtěli do systému zahrnout všechny nemocnice najednou, mohly by se dostavit problémy s programovým i technickým sjednocením. Proto jsme se zaměřili na jednu, aby nevznikly žádné velké komplikace," uvádí ředitel.

Rozhodně to ale neznamená, že by si záchranáři nyní u každého výjezdu vyžádali jeho předešlou zdravotní dokumentaci. Marek Slabý podotýká, že u běžných případů je takový postup zbytečný a naopak by záchranáře mohl zdržovat. Využití služby eHealth se nabízí jako přínosné u mimořádných událostí. „Například, když objevíme pacienta v bezvědomí, v jeho okolí nebude nikdo další a my nebudeme znát příčinu jeho stavu. Dále třeba, pokud by nález nekorespondoval s tím, co nám sdělí rodina," říká Marek Slabý. V takových případech se pak jeho kolegové budou moci seznámit třeba s poslední propouštěcí zprávou ošetřovaného z nemocnice, zjistit, jaké nemoci jej trápí nebo jaké bere léky.

Služba eHealth umožňuje osádce sanitky nahlížet i do historie vlastních záznamů o provedených ošetřeních.

Možnost elektronického propojení vozů záchranné služby koneckonců výhody přinese i samotné nemocnici. „Budeme moci třeba přijet na ambulanci, propojit tablet s tiskárnou nemocnice nebo přímo s jejich vlastním systémem," říká Marek Slabý. Navíc počítá s tím, že díky technice se v budoucnu dokumentace záchranné služby zároveň stane dokumentací nemocnice.

Celkové náklady projektu na vybavení vozů záchranné služby a zavedení služeb eHealth dosáhly částky 56,6 milionu korun. Financování proběhlo z prostředků Evropské unie za spoluúčasti Jihočeského kraje.

Jihočeská záchranka tak navázala na další projekt, který společně s hasiči představila minulý pátek. Obě složky integrovaného záchranného systému inovovaly svá operační střediska tísňového volání a dále s policií sjednotily obsah svých databází.