Tématem letos byly vynálezy, které změnily náš život. „Vždycky jsem se zajímala o budoucnost a science-fiction, proto vznikl i tento obrázek,“ řekla vítězka.

Nejlepší z celé Evropy!Zdroj: Deník/repro

Na akvarelu zobrazujícím teleportaci (místo přenesení objektu přenesení informace o něm) člověka ze Země na Měsíc ve zlomcích sekund pracovala čtyři a půl hodiny. Druhá skončila žákyně z Francie, třetí Rakušanka.

Sousedé ruší omezení policie

Zmocnění k pokutám…Zdroj: Deník/repro

Rakouská policie dosud mohla mimo svůj okres zasahovat jen při nebezpečí z prodlení, informují OÖN. To nyní bylo zrušeno, stejně jako takzvaný zmocňovací doklad k 1. lednu 2019. Tedy zelená brožurka 10x13 centimetrů o 130 stranách, která obsahuje katalog trestů za všechny myslitelné správní přestupky. „Každý policista na hlídce je povinen toto zmocnění, vystavené a vyhotovené dotyčným okresním velitelem, mít u sebe,“ vysvětluje list. Pokud se změní trestní sazba, musí úředník katalog „rozešroubovat“, příslušný list vyjmout, nahradit a doklad znovu sešroubovat. „V časech smartphonů a mobilního internetu to není – opatrně řečeno – zrovna poslední výkřik techniky,“ komentuje linecký deník.

Popisuje příklad, že od nového roku se muži zákona dozvědí, jakou pokutou je třeba stíhat například „jízdu po vozovce na kolečkových bruslích v podélném směru“, což je také trestatelný přestupek, online na služebních mobilech. „Dosud za to hříšníci platí v Horních Rakousích 20 eur,“ dodává list.

Padlo také ustanovení o zasahování mimo „kmenový“ okres jen při nebezpečí z prodlení, které podle OÖN mělo groteskní účinky. „Tak linečtí policisté dosud smějí řidiče jedoucího klikatě, a tedy možná opilého, pronásledovat na hranice města a třeba v Leondingu ho zastavit. K provedení alkotestu ale musejí vyrukovat jejich kolegové z okresu Linec-venkov…“ Že je to nesmysl, na to se přišlo už před dvěma roky, a s lednem 2017 novela zákona o silniční dopravě stanovila, že povolení k dechové zkoušce je platné celostátně. Nová úprava omezení konání policie jen na „domovský“ okres zrušuje pro všechny případy.

Co zbývá, je sjednocení trestů v celém Rakousku.

Poklady domova

Bavorská vláda ocenila sto exponátů muzeí, které pokládá za symbolické pro bavorskou kulturu, informovala PNP. Jsou mezi nimi stará parní lokomotiva, ale i brýle vylovené z bahna po stoleté povodní 2013. „Zaměřili jsme se cíleně na objekty, na nichž není často hned patrné, jakou cenu pro pojem ,domov´ mají,“ říká ministr „domova“ Albert Fürsacker.

Slovo „Heimat“, (třeba) „vlast“, je v poslední době u sousedů frekventováno víc než jindy, už vyžaduje malou odbočku: bývá totiž vykládáno různě. Někteří při jeho zaslechnutí pomyslí na venkovský film, na „svatý“ čistý svět, další na kýč, na padesátá léta, jiní pozitivně na rodinu, přátelství, dětství, babiččin štrúdl či na štamtyš v hospůdce, popisuje pasovský list. Podle slovníku je Heimat „zemí, částí země nebo obce, kde jsme se narodili a vyrostli, nebo kde se cítíme doma, je to výraz úzké vázanosti na okolí“. Pojem měl dlouho zatracovanou pachuť, zatížení „Vaterlandem, Nationem a Volkem“ z dob nacismu, ale dnes se vrací, pokračuje PNP. A Čecha by na ten popis možná nejspíš jako nejvhodnější překlad napadlo – domovina…

V každém případě dvě nejlidnatější německé spolkové země už mají ministerstva s odpovídajícím pojmem. V Bavorsku je od roku 2014 „státní ministerstvo financí, rozvoje a ,Heimatu´“, v Severním Porýní-Vestfálsku od loňska jej jmenují dokonce na prvním místě titulu – „ministerstvo pro domov (Heimat), komunální záležitosti (česky snad pro místní rozvoj), výstavbu a rovnoprávnost“. Už existuje i na spolkové úrovni – při ministerstvu vnitra. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier řekl: „Kdo touží po domově, není včerejší. Naopak – čím rychleji se točí svět kolem nás, o to větší tato touha je. Nesmíme ji přenechat nacionalistům a pravému okraji společnosti .Heimat je ,naším´ místem, místem, které nás spojuje…“ Publicista Christian Schüle z berlínské univerzity v knize „Domov – fantomická bolest“ napsal, že „o domově se mluví poté, kdy jsme jej ztratili“.

Ale vraťme se k tématu. Bavorská ministerstva „Heimatu“ a umění s dalšími složkami vyzvala k účasti na projektu „100 pokladů vlasti“ - k hledání bavorských symbolů - všechna nestátní muzea. Přihlásilo se jich asi 300 a nabídly přes 600 výstavních exponátů. Jsou mezi nimi i předměty z Dolního Bavorska – z muzeí v Deggendorfu, Pasově či Freyungu.

Platit na první pomoci?

K omezení návštěv tísňových akutních příjmů v nemocnicích chce předseda jednoty německých pokladničních lékařů Andreas Gassen v krajním případě požadovat od pacientů platby, napsala PNP. „Pokud se určití nemocní trvale vyhýbají nabídce místních ordinací lékařů a systém ambulancí využívají podle chuti, jak je zrovna napadne, musejí následovat finanční sankce,“ řekl.

Podle jeho názoru velká část lidí, kteří na nouzová oddělení přijdou, tam nepatří. „Cílem musí být mít na tísňových pracovištích jen ty, kteří také následně musejí být stacionárně léčeni,“ míní.

Ohrožené stáří

Kolem 450 000 lidí starších 65 let, tedy 17,6 procenta obyvatelstva Bavorska, je ohroženo chudobou, uvedla PNP. Jde o 19,7 % žen a 15 % mužů. Nejhůř je na tom Dolní Francko (20,7 %), následují Dolní Bavorsko 20,5 a Horní Falc 20,2.

Znepokojivé je, že stav narůstá zejména v posledních letech. „Mezi roky 2006 a 2016 kvóta ohrožených stoupla o 3,5 procenta, u žen o 3,9 proenta,“ uvedlo ministerstvo sociálních věcí. Za ohroženého chudobou je pokládán ten, kdo má méně než 60 procent střední hodnoty (median) čistého příjmu. Ten je pro osoby starší 65 let aktuálně asi 1400 eur, takže hranice chudoby začíná u 840 eur, vysvětluje list.

Asistoval u sebevraždy…

„Podal jí revolver, dal k dispozici nůž a ujistil ji ranou z milosti, kdyby se její záměr neměl podařit. K čemuž nedošlo,“ píší OÖN v úvodu zprávy o odsouzení 73letého muže ve Vídeňském Novém Městě za asistenci k sebevraždě k sedmi měsícům odnětí svobody podmíněně.

U soudu řekl, že jejich manželství trvalo více než 40 let a bylo zcela bezproblémové. Předloni žena onemocněla rakovinou slinivky a poté i rakovinou pobřišnice. Trpěla a loni na podzim jí lékaři dávali už jen několik měsíců. Po čtrnácti dnech na paliativní stanici přišla domů v „nepředstavitelně špatném“ stavu, řekl obžalovaný.

Protože chtěla odejít ze života, hledali manželé na internetu možnosti pomoci při umírání v Německu nebo ve Švýcarsku. Oběma se ale zdálo nereálné odejít jen tak do zahraničí – sednout jednoduše do letadla by podle muže „nefungovalo“. Manželka se definitivně rozhodla pro sebevraždu a vymlouvat jí tento záměr by prý od něho bylo „nezodpovědné“, jak vypovídal. Znovu hledali na webu, tentokrát nejspolehlivější způsob zastřelení se.

Onoho dne v lednu mu manželka krátce sdělila, že chce sáhnout po zbrani. Jak bylo domluveno, oznámila záměr policii s upozorněním na případnou „ránu z milosti“ od svého muže. Ten pak zůstal v přízemí společného domu, slyšel výstřel a našel ženu mrtvou ve vaně. Když podle jeho názoru „celé věky“ nikdo nepřicházel, zavolal na policii ještě sám. O událostech vypovídal na služebně. Kdy zjistil, že by mohl být obviněn, dnes už nemůže říci, píší OÖN.

Pokračují, že při sazbě šesti měsíců až pěti let postačil v tomto případě i státnímu zástupci podmíněný trest. Senát jej také vzhledem k doznání obžalovaného uložil při spodní hranici.