Pokud se chtějí cyklisté z Českého Krumlova dostat do Zlaté Koruny dnes, nezbývá jim než velkou část zhruba osmikilometrové trasy absolvovat po silnici mezi auty, minimálně přímo v Českém Krumlově a pak ze Srnína do Zlaté Koruny - pokud se nerozhodnou jet po úbočí Kletě. Každá ze současných tras ale vede „přes kopec“, zatímco povltavská stezka by měla minimální převýšení, což oceňují hlavně rodiny s menšími dětmi. Dlouhá by byla 12,9 km a vyšla by, podle propočtů Jihočeského kraje, na necelých 73 milionů korun.

Součástí Vltavské cyklostezky je i cesta po břehu Lipna. Ilustrační foto.
Na Vltavské cyklostezce přibydou další kilometry. Z Loučovic do Vyššího Brodu

Plánovaná stezka je součástí velkého jihočeského projektu tzv. Vltavské cyklostezky, po níž cyklisté pojedou z Nové Pece kolem Lipna a podél řeky dál přes České Budějovice až do Týna nad Vltavou a která má součástí mezinárodní trasy EuroVelo 7.
Jihočeský kraj zadal tzv. vyhledávací studii pro část stezky právě na trase Český Krumlov-Zlatá Koruna, zpracovala ji projekční kanceláří Zenkl CB s.r.o. „Aby Vltavská cyklostezka mohla fungovat jako oficiální mezinárodní cyklotrasa, je pravobřežní varianta vhodnější, jelikož propojí i zatím pro cyklisty poměrně odříznuté lokality, jako jsou Velešín, Kaplice nebo Dolní Třebonín, s Českým Krumlovem. Pravobřežní trasa je rovněž atraktivnější z pohledu turistických cílů a přírodních scenérií,“ vysvětlila mluvčí.

Nová trasa my se měla napojit na současnou cyklostezku. Ta vede podél Chvalšinské ulice, tj. výpadovky na Černou v Pošumaví, a ústí v Jelení zahradě. Dál její trasa povede po nově navržené cyklostezce mezi mostem U Poráků a křižovatkou U Trojice.

Mapa cyklostezky z Českého Krumlova do Zlaté Koruny.Mapa cyklostezky z Českého Krumlova do Zlaté Koruny.Zdroj: Jihočeský kraj

Dál pravobřežní trasa přechází most směrem k areálu ČOV, který obchází podél břehu řeky až k mostu do areálu spol. P.M.H. „Zde, před areálem ČOV, uhýbá trasa ze stávající komunikace ve směru jízdy vlevo a napojuje se na obslužnou vyjetou cestu lemující oplocenou plantáž stromků zřízenou Lesy města Český Krumlov,“ přiblížila Petra Nestávalová. „Od ČOV vede stále po pravém břehu podél řeky ke kempu U Milana, dál obchází areál skládky, prochází lesem a po polních cestách a okraji luk přes území obce Mirkovice až ke Svachově Lhotce, za níž pomocí nového mostu přechází do Rájova a pod silničním mostem silnice I/39 pokračuje do Zlaté Koruny, kde přechází řeku na levý břeh a navazuje na další úsek stezky ze Zlaté Koruny na Boršov nad Vltavou a České Budějovice.“