Že volba nebude snadná, se tušilo už po veřejném představení obou kandidátů 23. listopadu, a fakt, že první kolo nerozhodlo, nebylo překvapením. „Abychom nebyli vyšochováni," zazněl bonmot od příznivců současného rektora v kuloárech mezi I. a II. kolem. Potřebnou většinu 21 hlasů nezískal žádný kandidát ani v II. a III. kole. Volby se tak budou opakovat. Kandidáti se můžou hlásit do 14. prosince, volba je plánována na 12. ledna, současný rektor má mandát do 31. března 2016.

„Zvolení jsem očekával, ale byl jsem připraven i na tuto variantu, protože v historii Jihočeské univerzity to není poprvé," připomněl předseda Akademického senátu Ondřej Doskočil zvolený za Zdravotně sociální fakultu s tím, že druhá volba, jejíž harmonogram hned vyhlásili, bude podle stejných pravidel.

„Volba měla proběhnout 90 dní před koncem funkčního období rektora, což se stalo. Předpokládám, že senátoři si uvědomí svou zodpovědnost a pokusí se rektora univerzity zvolit hned v následujícím kole," pokračuje s tím, že kdyby to nestihli do konce března, pak by zřejmě ministerstvo někoho dosadilo na zástup. „Ti, kteří se nerozhodli pro žádného z obou kandidátů, mohou mít různé motivy. Třeba nejsou přesvědčeni ani o jednom z nich, a se zájmem čekají, že do druhé volby vstoupí nějací noví kandidáti," dodal Ondřej Doskočil.

Nezvolení naopak trochu zarazilo Šimona Hellera, místopředsedu senátu, zvoleného za studenty pedagogické fakulty. „Je na zodpovědnosti senátorů, jak volí nebo nevolí," komentoval Šimon Heller výsledek. „Věřím, že v druhém kole už bude rektor zvolený a že si většina senátorů uvědomí, že opakovat volby stále dokola není správnou cestou. To, že nebyl zvolený ani jeden z nich, jim moc nenahrává, spíš někomu dalšímu. Těžko spekulovat, kdo by to byl. Domnívám se, že profesor Libor Grubhoffer je nejúspěšnější rektor, kterého kdy naše univerzita zatím měla. Oceňuji, že dokáže prosazovat svůj názor a není pouhým úředníkem, a proto mě do jisté míry výsledek volby zklamal," dodal Šimon Heller.

Volby pozorně sledovala i Barbora Stuhlová, studentka Pedagogické fakulty JU. „Dívám se na ně zvenku, protože nejsem studentskou senátorkou, ale místopředsedkyní studentské komory Rady vysokých škol a zároveň delegátkou Jihočeské univerzity," říká Barbora Stuhlová.

„Ani mě nepřekvapilo, že volby dnes nedopadly, protože tu byla sporná nálada na obě strany už při veřejném představování kandidátů. Jsem hodně zvědavá na další volbu, a předpokládám, že se možná objeví ještě další kandidáti. O to by mohly být příští volby zajímavější," dodává studentka.

Výsledky volby, které se konaly právě v den 35. výročí smrti Johna Lennona, komentovali i oba kandidáti. „Dostat dvacet hlasů je docela dobré a na těsný výsledek jsem už za ta léta, co se utkávám ve volbách rektora, zvyklý," uvedl Libor Grubhoffer. Připomněl, že před lety těsně prohrál s Františkem Střelečkem. „Předpokládal jsem, že i nyní bude výsledek velmi těsný, takže mě nepřekvapil. Myslím, že tento stav každopádně nahrává někomu, kdo to nemyslí s Jihočeskou univerzitou dobře. Určitě jsem proto připraven kandidovat znovu, takže jedeme dál," říká Libor Grubhoffer.

Svých čtrnácti hlasů si váží i druhý kandidát profesor Miloslav Šoch, děkan Zemědělské fakulty JU. „Je to volba, která dopadne, jak dopadne. Předem se očekávalo, že některé hlasy budou platné, ale neoznačené. Jde o vyjádření vůle voličů, respektive fakult, co si do budoucna přejí. Napřed si nechám udělat rozbor, jak to s nimi je, protože je třeba zamyslet se nad tím, proč s námi oběma nesouhlasí. Až vyhodnotím situaci, rozhodnu se, zda do další volby jít," říká Miloslav Šoch s tím, že je zvědavý i na případně další kandidáty. „Záleží na nich, zda se rozhodnout do volby jít. Když se střetne víc kandidátů, je z koho vybírat a volební kola nejsou tak monotematická," říká Miloslav Šoch a tvrdí, že na to být rektorem nelpí.

„Funkce je funkce a ta není k životu nezbytně nutná, takže není důvod si dělat velké vrásky," bere děkan včerejší výsledky volby s nadhledem.