Seriálu Jihočeské filmování se už několikrát povedlo najít exteriéry a natáčecí místa snímků (někdy i pamětníky), které vznikly v našem kraji za nacistické okupace, to znamená třeba před sedmdesáti lety. Dnes se však podíváme ještě hlouběji do minulosti.

Za takzvané první republiky natočil divadelní režisér Jindřich Honzl s dvojicí Jiří Voskovec a Jan Werich komedii o bláznivých příhodách dvou kamarádů při honbě za ukradeným šperkem Peníze nebo život. Navázali na předchozí spolupráci na titulu Pudr a benzin.

Malá část snímku Peníze nebo život vznikla v Třeboni, respektive na hladině Opatovického rybníka. Ten leží jižně od Třeboně směrem na obec Domanín.

Hráz rybníka Opatovický je dlouhá 1177 metrů a široká až 8,5 metru. Po ní kráčejí slavní herci.Voskovec s Werichem přicházejí po hrázi k rybníku. Cestu jim ukáže portýr z hotelu. Herci oblečeni do fraků nastoupí na primitivní vor z prken a s pomocí bidla, které ovládá Jan Werich, se chtějí dostat směrem k ostrovu. Jenže se jim to moc nedaří, padají do vody, nechtěně se koupou. Pak objeví loďku, ale ani tu neumějí ovládat tak, aby se nepotopila. Nakonec potupně úplně promočeni vylézají na břeh a vracejí se do hotelu.

Přímé pamětníky tohoto vodního natáčení Deník bohužel nevypátral. Z vyprávění ho zná obyvatel Třeboně, dvaasedmdesátiletý František Faflík. „Vypravovali mi o tom staří Třeboňáci, kteří u toho byli. Ve filmu je jasně Opatovický rybník, který má uprostřed ostrov. Také vedlejší rybník Svět má ostrov, ale ten je zastavěný starou loděnicí," uvedl František Faflík.

Dnes slouží Opatovický rybník hlavně k chovu ryb, ale také k rekreaci. Dříve byl doslova k odpočinku vyhledáván. „Na Opatovičáku bývala plovárna pana Bezpalce. Míval tam dřevěné rošty na slunění," uvedl František Faflík.

Webový portál stromy.trebonsko.org píše: „Opatovický rybník lákal novodobé letní hosty. Na konci 19. století byla zhruba v polovině hráze postavena dřevěná plovárna plovoucí na vodě. Obyvatelé Třeboně i prázdninoví hosté sem vyráželi za letním osvěžením. Zdaleka ne každý tehdy uměl plavat, a tak zde bylo třeba plavčíků, například vojáků z třeboňských kasáren."

Rodina Urbanova doplula v noci doprostřed rybníka

Urbanovi: Vladimír Menšík (otec), František Filipovský (dědeček), Jiřina Bohdalová (matka). Děti hrají Gustav Bubík a Magda Křížková.Opatovický rybník patří mezi nejstarší na Třeboňsku.  Vybudoval (spíše rozšířil) ho mezi  roky 1510 až 1518 známý rybníkář  Štěpánek Netolický. O několik desítek let let později postavil regent Jakub Krčín v sousedství rybník Nevděk a spojil jej s Opatovickým. V roce 1610 byly oba rybníky natrvalo rozděleny. Svou rozlohou 165 hektarů je „Opatovičák" desátým největším rybníkem Třeboňska. Na jeho hladině se konají závody dračích lodí.

Vodní hladina se na plátnech či obrazovkách objevila hned dvakrát. Kromě filmu Peníze nebo život si rybník vyhlédl také televizní štáb režiséra Jindřicha Poláka v roce 1975 pro natočení krátké epizody z druhé řady koprodukčního seriálu o Panu Tau. V dílu nazvaném Pan Tau a zlatý kufr cestuje rodina Urbanova v noci autem a sjede do rybníka.

Přepluje ho však („Ono to plave," volá v ději herec Vladimír Menšík). Když se ráno Urbanovi probudí ve stanu, zjistí, že jsou izolováni na ostrově. Tím ostrůvkem je právě kus země uprostřed Opatovického rybníka.

Více o natáčení seriálu Pan Tau v jižních Čechách: Pan Tau si na zámecké střeše zašíval deštník