Linecký list uvádí, že zejména prezentace selského nábytku je v Evropě jedinečná. „Už samotná více než stovka cenných malovaných postelí,  truhel a skříní je hodna několikadenního výletu do St. Florianu," píše deník. Výstava bude otevřena do 30. října vždy od úterý do neděle od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin, vstupné 2,50 eura (děti euro).

Ze sousedních pamětihodností OÖN doporučují barokní klášter St. Florian a zámek Tillysburg.

Hliněný hrnec skýtal poklad.Kde skončí poklad?

Loni v dubnu našli amatérští archeologové v kukuřičném poli poblíž Innu u Bad Füssingu několik stříbrných mincí. Okresní archeolog Walter Wandling a jeho tým začali s vykopávkami a našli 1700 let starou bronzovou nádobu s 240 dalšími mincemi z druhého a třetího století našeho letopočtu. Byly to denáry nebo antoniniány, postříbřené „inflační" mince Římanů. Nález pokladu do nedávna zkoumali v Mnichově a teď se jedná o to, kde bude senzační nález vystaven. „V Bad Füssingu zřejmě skončí jen kopie," píše deník PNP.

Na místě se našly i jiné pozoruhodné věci – železný rošt, na němž se nejspíš vařilo, zemědělské nástroje včetně síta k filtrování vína, atd. I ty budou restaurovány.

Walter Wandling nález nedávno prezentoval na dolnobavorském kongresu archeologů v Deggendorfu. Experti jeho cenu odhadli v řádu desetitisíců eur. Nálezci mají právo jej prodat, přičemž státní archeologická sbírka má předkupní právo. Polovina výnosu také patří majiteli pozemku. Poklad nejspíš nezíská „mateřské" město Bad Füssing,  které by podle starosty Aloise Brundoblera nedosáhlo na náklady s restaurováním a vystavováním nálezu. Příslušné orgány se už rozhodly, že vystaví jen repliky.

Rumuni sklízejí u sousedů

Ještě před několika lety pomáhali se sklizní chřestu, jahod a podobně na německých polích převážně Poláci, ale situace se podle sociálního referenta německého svazu zemědělců Burkharda Möllera změnila. Místo Poláků je nyní mezi asi 270 000 sklizňovými dělníky ze zahraničí zhruba 170 000 Rumunů, napsala PNP.

Havaroval s ocelí

V pátek večer vyjel třicetiletý český řidič s tahačem a s návěsem v takzvané „Selské zatáčce" u obce Neumarktu  z Mühlviertelské silnice. Souprava strhla svodidla, sklouzla ze strmého svahu a zůstala stát na přilehlém poli, napsal linecký deník OÖN.

„Český šofér zůstal při své neplánované ,zajížďce´ nezraněn," pokračuje list. „Vzhledem k nákladu 24 tun oceli ale měli hasiči velkou práci tahač vyprostit. Silnice musela být po dobu téměř čtyř hodin kompletně uzavřena. Příčiny  nehody zatím nejsou jasné."

Hračku nepustila

Někde prý tak chytají opice – do nádoby s otvorem, kterým projde dlaň, ale nikoliv pěst, vloží návnadu a opice, která si pro ni sáhne, ji nemůže vyjmout. Nenapadne ji, aby kořist pustila a ruku natáhla. Do podobné situace se dostala v sobotu večer dvouletá dívenka v Mnichově. Zastrčila svou oblíbenou hračku do stojanu na slunečník a když ji chtěla vytáhnout, sevřená ručička otvorem neprošla. „Nenechala se přemluvit, aby figurku pustila, a rodiče museli přivolat hasiče," píše PNP. Ti trubku přeřízli a „majetnickou" holčičku vysvobodili.