Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyprošťování školní lodi La Grace si vyžaduje odbagrování písku

Jižní Čechy - Po dlouhých úvahách, jednáních a po zjištění celkového poškození lodi se rozběhly samotné záchranné práce.„La Grace přestála neuvěřitelnou bouřku. Její trup vydržel silné vlny, tím dokázala, že má právo žít dál,"okomentoval své rozhodnutí Josef Dvorský, s tím, že vnitřní vybavení lodi je zničeno totálně.

14.11.2012
SDÍLEJ:

La Grace na hluboké vodě.Foto: La Grace

V době bouřky téměř celou loď zalévaly vysoké vlny. V pátek ráno připlula do Marbelly z 200 námořních mil vzdáleného Cádizu loď firmy Mantop, která je uzpůsobená na bagrování písku. Záchranný tým získal poslední povolení a okamžitě se začalo s bagrováním.„Loď Elmar Dos bude teď 24 hodin denně bagrovat písek z okolí lodi,"řekl Dvorský, který na místě záchranné práce koordinuje.„Nejprve se vybagruje třímetrová jáma po pravoboku lodi. Poté se k La Grace přidělají na tento bok 4 vaky (každý o výtlaku 5 tun). Potápěči udělají díry pod kýlem, kterým protáhnou popruhy na druhou stranu. Pak se La Grace převrátí na druhý bok a stejné vaky se přidělají i sem. Následně se kolem lodi vykope obrovský „bazén". To bude rozhodující okamžik, tady se ukáže, zda loď plave, ale hlavně to umožní dostat se zespod k ulomenému kýlu," vysvětlil Dvorský, s tím, že pak se speciální hmotou utěsní díry mezi žebry. Po tomto zajištění lodi se začne před La Grace kopat kanál, který se bude za lodí svévolně zanášet, tímto kanálem vyvleče remorkér La Grace z mělčiny na volné moře a dál do loděnice, kde se začne s opravou lodi. Jen cena vyproštění a odvlečení lodi se přitom odhaduje na 2 – 10 mil. Kč.

Tým musí pracovat velmi opatrně.„Stále je nebezpečí, že se La Grace může rozlomit nebo potopit, pak by celá záchrana přišla vniveč,"má obavy Dvorský. Věří však, že se vše podaří. Ohromnou sílu a podporu mu dodávají fanouškové z celého světa.

Zatímco Dvorský s 11 dobrovolníky bojují o záchranu lodě fyzicky přímo na místě, na dálku je z Česka podporuje klub přátel lodi La Grace. Tomu se za týden od vyhlášení akce na podporu La Grace, podařilo na účtu shromáždit přes milion korun, určených k záchraně této unikátní české lodě.„Jsme velmi vděční za jakoukoliv pomoc a jsme velmi rádi, že osud lodi není zdejším lidem lhostejný. Všem moc děkujeme za podporu, velmi si ji vážíme,"uvedla mluvčí klubu La Grace Lucie Forštová.

Česká školní plachetnice La Grace ztroskotala v noci z 25. na 26. října ve španělském letovisku Marbella, při své cestě na Kanárské ostrovy, kde měla strávit zimní sezónu. V té době byla pod vedením smluvního kapitána Jiřího Pacáka.

La Grace je pojmenována podle lodi pobělohorského exulanta, rodáka ze středočeského Mšena Augustina Heřmana. La Grace dva roky stavěly stovky dobrovolníků v Egyptě. Její kýl se vody poprvé dotkl 5. prosince 2010. Slavnostní evropský křest proběhl 1. května 2011 v Řecku.

Hlavní konstruktér lodi Jihočech Dan Rosecký informoval Deník, že loď už se podařilo dostat na vodu a že pluje. „Už je v pohybu, loď vlečou, pluje sama," řekl v úterý Dan Rosecký.

Ohledně další budoucnosti lodi ale Rosecký upozorňuje, že opravy budou velmi nákladné. „Záleží na tom, jak bude poškozená. Vůbec netušíme, kolik to bude stát," dodal Rosecký s tím, že půjde o miliony korun a možná až o desítky milionů korun. „Odtáhnout jsme ji museli," zdůraznil Rosecký. Podle španělského práva totiž loď ztroskotanou na pobřeží po patnácti dnech mohou nechat úřady odstranit.

Autor: Redakce

14.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Odvolit je možné i v posteli

Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení