Jižní Čechy patří momentálně mezi mezi místa, kde během uplynulého víkendu nejvíce nasněžilo. Podle statistik Českého hydrometeorologického ústavu to na jihu Čech místy bylo až šedesát centimetrů. I když rekord v denním spadu sněhu první prosincový den nepokořil, drží ho i nadále Silvestr roku 1906 v Beskydech, kde tehdy napadlo osmdesát centimetrů sněhu, mnoho stanic přepisovalo své rekordní denní úhrny srážek pro měsíc prosinec. Takovým místem je například Husinec u Prachatic, kde za čtyřiadvacet hodin napadlo 60 centimetrů sněhu. Tentokrát se jihočeský Husinec může srovnávat s krkonošskou Luční boudou. Tam totiž ve stejném časovém úseku prvních prosincových dnů napadlo pouze o pět centimetrů více. Šumavská hraniční hora Plechý má stejně sněhu jako nejvyšší česká hora Sněžka – 87 centimetrů.

Kolik sněhu napadlo jinde, se můžete podívat ZDE.

Meteostanice Volary - Luční potok.Meteostanice Volary - Luční potok.Zdroj: Ivo Rolčík, VolaryAmatérský meteorolog Ivo Rolčík, který ve Volarech a okolí provozuje několik meteostanic, ujistil, že nadílka ve Volarech je nejvíce sněhu za posledních 17 let. Leží tam šedesát centimetrů. Sníh zasypal především Českokrumlovsko a Prachaticko a to nejen horské polohy, ale i podhůří Šumavy. „Ve Vimperku leží 43 cm, v Černé v Pošumaví 51 cm a na Kubově Huti 75 cm. Vůbec nejvíce sněhu připadlo na Bučině u Kvildy, kde stanice ČHMÚ hlásí 96 cm vysokou sněhovou pokrývku,“ uvádí Ivo Rolčík ve svém shrnutí na webu ČHMÚ. Nejintenzivnější sněžení zasáhlo Šumavu v noci na 2. prosince, kdy napadlo i několik centimetrů sněhu za hodinu.

Po kalamitě přichází na řadu odklízení sněhu. Toho na jihu Čech napadlo kolem půl metru. Na snímku České Budějovice.
Sníh vystřídal mráz. Na jihu Čech spadly teploty pod pětadvacet pod nulou

Po vydatném sněžení pak Šumavu a okolí sevřel třeskutý mráz. Ivo Rolčík v pondělí 4. prosince ráno na stanici Volary – Luční potok naměřil -28,1 °C. A jde opět o rekord a dokonce celorepulikový. „Na této stanici se jedná o nový prosincový rekord od začátku měření v roce 2011, překonáno bylo minimum z loňského prosince o dvě desetiny stupně,“ upřesnil Ivo Rolčík. Druhá nejnižší teplota vzduchu byla v pondělí 4. prosince zaznamenána také v katastru Volar, a to na stanici Stögrova Huť, Jedlový potok, bylo to -27,4 °C.

Také noc na úterý 5. prosince byla pro Volary rekordní. Ivo Rolčík uvedl, že teploty sice v celé republice klesaly hluboko pod bod mrazu, ale jediná dvacítka padla právě ve Volarech. Naměřil tam -20,5 °C. „Příliš často se to nestává, většinou jsou chladnější výše položené stanice,“ zhodnotil meteorolog. Kolem půl sedmé ráno bylo ve Volarech mínus devět stupňů a poletoval sníh.