Reality show VyVolení strhla velkou část národa. Nyní běží už čtvrtá série, avšak nejsledovanější a  nejúspěšnější asi zůstává první série. Té se před osmi lety zúčastnila dnes sedmadvacetiletá Kateřina Langerová z Písku. Zavzpomínali jsme s ní  na pobyt ve vile, na návrat „ven" a zhodnotili současnou sestavu soutěže.

Sledujete současnou řadu VyVolených? Jak to vnímáte?

Sledovala jsem první volbu, a to hlavně kvůli Tereze (Pergnerové, pozn. red.), protože bez ní by to nebylo ono. Pobyt ve vile jsem jinak především kvůli nedostatku času nesledovala. Samozřejmě když tam šel Vladko, tak jsem tam byla. Docela mě to šokovalo, protože jsem si do poslední chvíle myslela, že je ve Španělsku. Teď v úterý jsem sledovala palcování, jelikož tam mám známou Evu. Dost mě překvapilo, že je tam hodně lidí proti ní. Nevím, jak se projevuje ve vile, ale zarazilo mě to.

Člověk se asi chová jinak ve vile a jinak „venku". Přesvědčila jste se o tom po první sérii? Setkávali jste se vůbec s ostatními?
Ze začátku ano, jelikož jsme měli společné akce, ale pak se všichni rozprchli po republice a v Praze jsem zůstala jen já a Petr Zvěřina. S ním jsem se občas viděla a to je přesně ten případ, který se chová úplně jinak ve vile a jinak ve skutečnosti. Venku je to super člověk. Možná proto, že věděl, co je showbyznys, a věděl, že je třeba na sebe upozornit. Nemyslím, že by se chtěl zesměšnit, ale spíš se zviditelnit.

Zviditelnění je asi jedním z důvodů, proč lidé do vily jdou. Proč jste do toho šla vy?
Ano, zviditelnění a také peníze. Za mě to bylo jedenáct milionů, a to už stojí za to. Mě osobně hodně zajímala televize a lidé kolem ní, jak to tam vypadá, jak to tam chodí. Svět za kamerou.

A líbí se vám tenhle svět?
Tehdy ano, tehdy to byla obrovská euforie, ale postupně jsem zjistila, že jsou tam spíš lidé falešní a zlí, takže jsem z toho světa chtěla odejít. Částečně mě to tam pořád láká, ale zároveň odrazuje.

Co vám VyVolení vzali?
Vzali mi kus sebe. Pobyt ve vile byl hodně náročný na psychiku, byla jsem tam čtyři měsíce, což je rozdíl třeba oproti týdnu. První řada byla navíc hodně sledovaná, a tak to byl o to větší stres, kdo se všechno kouká. Krom toho mi to pochopitelně vzalo soukromí.

Vrátila byste se zpět?
Podívat se možná ano, ale na čtyři měsíce už asi ne. Musela bych hodně dlouho přemýšlet a rozhodovat se.

Někteří z první série dostali možnost se do vily vrátit. Vás také někdo oslovil?
Pro mě to byla novinka, byla jsem překvapená. Myslela jsem si, že si dělají srandu. Oslovili jen kluky, bylo to podle mě cílené na Vladka, aby se do vily vrátil. Ani nemuseli dělat žádnou volbu.

Vladko tedy podle vás zajistí sledovanost . . .
Určitě. Vladko ve vile a Tereza jako moderátorka. To jsou hlavní klíčové osoby.

Čím to je? Je Vladko opravdu taková osobnost, nebo čím lidi tolik přitahuje?
Když jsem teď viděla několik úryvků ze současné řady, viděla jsem ho úplně jinak, než když jsem s ním byla ve vile. Teď mi to přišlo dost přehnané, ale na druhou stranu vím, že je vtipný, že lidi baví. Třeba jeho medailonek byl jednoznačně nejvtipnější a nejpřirozenější. Jestli tam opravdu bojuje, tak to podle mě zase vyhraje.

Nevnímáte to jako nespravedlnost?

Řeknu to asi tak, že mě u Vladka hodně překvapilo, že do toho šel, jelikož vím, že VyVolené neměl rád, že si to v sobě držel celých osm let.   U člověka, který vyhrál jedenáct milionů, bych nečekala, že by šel do vily znovu. Já pořád věřím tomu, že tam není jako soutěžící. Sice do toho nevidím, ale mohlo by to tak být. Zrovna Vladko je pro většinu fanoušků jasná volba, takže ano, bylo by to nefér.
Na druhou stranu tahle soutěž není o férovosti, ale  o sledovanosti. O lidi uvnitř vily vůbec nejde.

Písek je poměrně malé město. Jaké byly ohlasy z okolí po vašem návratu?
Chodily samozřejmě i negativní ohlasy, třeba domů mojí mamce, že se za mě musí stydět a podobně. To bylo nepříjemné, ale myslím, že jsem se chovala snad ještě nejslušněji, protože jsem věděla, že na to kouká třeba i babička. Soutěž mi vzala hodně přátel právě tady v Písku. Tehdy jsem zjistila, jací lidé jsou. Proto jsem asi takovou dobu zůstala v Praze.

Teď jste se vrátila do Písku. Máte pořád nálepku VyVolená?
Teď už snad ne, i když to trvalo hodně hodně dlouho. Po těch osmi letech negativní ohlasy celkem vymizely a vrátili se mi moji protřídění přátelé.


Kateřina Langerová

Je jí 27 let, žije v Písku, kam se po několika letech vrátila z Prahy. Rok byla v Anglii. Vystudovala Střední zemědělskou školu v Písku, dnes pracuje jako fotografka.