„Při odhalení betlému se u něj vedly docela vášnivé debaty,“ směje se Martin Busta, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České, jejíž učitelé a studenti krumlovský betlém vymysleli a vyrobili. „Někdo na něj koukal dost překvapeně, ale my si za ním stojíme. Ale kdo na to reaguje skvěle, jsou děti, to je pro nás alfa omega.“

Postavit betlém z figurek v podobě tradičních českých dřevěných hraček napadlo pedagogy školy sv. Anežky někdy v létě. „S ředitelem Městského divadla Janem Vozábalem jsme mockrát mluvili o tom, že by to chtělo nový betlém,“ přiblížil Martin Busta. „Už před pár lety dostali studenti za úkol navrhnout nějaký betlém na scénické tvorbě, měli jsme to jako klauzuru. Pak ta myšlenka zase na chvíli usnula, až jsme nakonec došli k této představě.“ Učitelé i studenti se pak pustili do práce, a že bylo co dělat.

„Vypadá jednoduše, když ho člověk vidí hotový, ale dělali jsme na něm od léta, jeho výroba byla opravdu enormně časově náročná,“ vysvětlil Martin Busta. „Bára Bohuslavová, která u nás učí kamenosochařství, udělala skicy a rozkreslila figury. Navrhla i barevnost a sama ho nakonec nabarvila, má na to cit.“

Betlém je vyřezaný a vybroušený z tvrzeného polystyrenu, postavy jsou olaminované a nabarvené.

„Uvnitř jsou navíc kovové konstrukce, aby byly postavy pevné, je to dost komplikovaná výroba,“ dodal ředitel. „K tomu náš truhlář vyrobil jesličky. Jsou skládací, aby se daly rozebrat a převést, a na střeše mají štípaný modřínový šindel.

„Eklektických betlémů, které se odvolávají na minulost a tradiční tvarosloví, je všude dost, ale udělat něco jiného, ale zároveň tradičního, se nám zdálo jako dobrá cesta, a proto jsme se po ní vydali,“ uzavírá ředitel školy sv. Anežky.