Osamělí Bavoři

V Bavorsku žilo loni 2,35 milionu lidí osaměle, tedy každý pátý. Každý druhý samotář je svobodný, každý čtvrtý je vdovec (vdova). Podíl rozvedených je asi 18 procent, rozloučených téměř šest procent. Mezi 25-30letými muži žije sám každý třetí, ze stejně starých žen každá čtvrtá. Občané od 30 do 60 let žijí častěji s partnery a jsou tak osamělostí relativně méně postiženi. V generaci seniorů je výrazně víc osamělých žen než mužů.

Tohle sousedé v Rakousku vidí rádi!Defilírky táhnou

O oblibě pochodujících kapel v Rakousku svědčí jejich okresní přehlídka v Pabneukirchenu, kterou pořádal hornorakouský svaz dechovek. Sjelo se jich devatenáct a z nich sedmnáct získalo pochodové ocenění jako výtečné, napsal deník OÖN.  Zbývající dvě dostaly známku velmi dobré za téměř bezchybná vystoupení. Nejvíc bodů získala kapela občanské gardy Windhaag u Pergu 95,2. Následovaly hostující dechovky z okresu Freistadt -  hudební spolek Mönchdorf 94,58,  Schönau 94,52 a Pierbach 94,00.

Bayern v Pasově!

Bayern Mnichov sehraje v neděli 1. září od 15 hodin benefiční utkání ve prospěch poškozených povodní. „Když jsme viděli dramatické záběry ze záplav, měli jsme potřebu rychle a nebyrokraticky pomoci, a to teď uděláme," řekl předseda představenstva klubu Karl-Heinz Rummenigge při oficiální prezentaci týmu v mnichovské Areně. Bayern bude hrát v Pasově dva dny po superpoháru proti Chelsea v Praze. Nastoupí proti výběru regionu.

Chystá se slavnost lidové hudby.Den lidové hudby

V dolnobavorském Aldersbachu bude 29. září 11. ročník mezinárodního dne lidové hudby v rámci projektu Lidé v Evropě. V kulise starobylého kláštera to bude poprvé.Vystoupení budou rovněž v areálu pivovaru a na mnoha zelených plochách. Letos na festivalu vystoupí osmnáct těles. Mezi nimi budou i domácí "Bamhagge Buam" (na snímku), neoficiální domovská kapela zdejšího pivovaru se svou typicky „hospodskou" muzikou a stylem procházení mezi stoly hostů, které strhává ke společnému zpívání. Online hlasování o mezinárodní cenu lidové hudby 2013 se ale nezúčastní, píše deník PNP.

Do Aldersbachu zamíří muzikanti z Itálie, Bulharska, České republiky, Řecka, Rakouska, poprvé se zúčastní také soubory lidových tanců z Indonésie, Gruzie a Srbska. Loni na slavnost přišlo 5500 diváků. Hudební program tradičně doplňuje nabídka specialit bavorské kuchyně a výrobků lidových řemesel.

Rakouská zvěrolékařka pomohla v Srbsku.Pomohla psím bezdomovcům

Zvěrolékařka z hornorakouského Lambachu Tatjana Brandstätterová se na jaře dozvěděla o problémech Vesny Arsenovičové s jejím privátním zvířecím útulkem v srbském Smederevu – aktivistka spolku ochrany zvířat Sonne se jí zeptala, zda by se nemohla účastnit jejich projektu pomoci tomuto zařízení.

65letá Vesna zasvětila život zvířatům v tísni, píše deník OÖN. Už patnáct let se o ně stará na privátním pozemku na okraji města Smederevo asi 60 km jihovýchodně od Bělehradu. Sbírá bezprizorní psy a kočky po ulicích, občas jí je taky někdo přehodí v pytli přes plot…  Nyní pečuje o 60 psů a 25 koček.

Tatjana Brandstätterová, maminka dvou dětí, pozvání k účasti okamžitě přijala. Se spolkem Sonne odstartovala v květnu projekt kastrace, kterou prošlo dvanáct koček a 24 psů z Vesnina útulku. „Věnovala tomu mnoho pracovních dnů a ze svého nakoupila léky za 500 eur," uvádí linecký list. „Zaplatila si i letenky."  S projektem měl plné ruce práce celý tým – musel postavit stany a operační stoly, připravit pooperační boxy, zabezpečené výběhy pro kastrované, jejich zdravotní kontrolu a mnoho dalšího.  „Držení v klecích, které Vesna užívala, aby svým psům ušetřila nechtěné potomstvo, patří minulosti," píší OÖN a dodávají, že jako mnoho dalších organizací ochrany zvířat je i Sonne odkázáno na příspěvky dárců. Podrobnosti o spolku jsou na www.tierschutz.sonne.at.