Vidina uspořených peněz
i času mnohé lidi přiměje 
k podpisu či souhlasu, který je však většinou přivede spíše do problémů.
Jen za poslední rok jihočeští policisté zaznamenali hned několik případů podvodného jednání takzvaných podomních prodejců. Ti se podle policejního mluvčího Milana Bajcury vydávali za pracovníky firem nabízejících levnější energie. Případně šlo o podomní brusiče nožů, kteří sice práci odvedou, ale požadují za ni nepřiměřeně vysoké částky.

Mnohá jihočeská města již přikročila k zákazu podomního prodeje, další města takový krok chystají.

O praktikách podomních prodejců ví čtyřiašedesátiletá Marie Juřičková z Českých Budějovic své. „U dveří mého bytu zvonili takoví obchodníci už několikrát. Nabízeli levnější elektřinu i volání z mobilu," popsala seniorka. „Když jsem odmítla, ještě byli drzí. Prý jestli mi z důchodu zbývá dost peněz, tak ať si dál klidně volám draho," doplnila Marie Juřičková.

Českobudějovická radnice ovšem prozatím žádné omezení obdobných praktik vyhláškou nechystá. Město má ale poradnu pro seniory, kde je zájemcům k dispozici tématická brožurka Jak nespadnout do pasti. V ní se lidé dočtou, proč se vyhýbat předváděcím akcím a dealerům nebo jak se mají zachovat, když neuváženě podepíší s prodejcem nevýhodnou smlouvu.

V jiných jihočeských městech jsou ale v tomto směru dál. Například v Bechyni nebo Mladé Vožici platí vyhláška zakazující podomní prodej už déle než rok. Starostové obou obcí se shodují, že počet problémů souvisejících s počínáním podomních prodejců se snížil. „Občas se ještě někdo objeví, ale již minimálně," podotkl starosta Bechyně Jaroslav Matějka, který prodejce musel v minulosti vykazovat dokonce i z radnice.

Ještě déle, a to od 13. dubna 2011, nekvete podomním prodejcům pšenka v Třeboni. Od zmíněného data ve městě platí tržní řád, který podle mluvčí města Jitky Bednářové sice podomní prodej výslovně nezmiňuje, ale vymezením konkrétních míst určených k prodeji ho v podstatě zakazuje a umožňuje postih prodejců.

Na základě tržního řádu již třeboňští strážníci potrestali například podomní prodejkyni, jež se vloni v říjnu vetřela do bytu 77leté seniorky.
Vyhláška zakazující podomní prodej platí už několik let také v Písku, od loňska pak i v Jindřichově Hradci a Blatné.
Představitelé dalších jihočeských měst pak o podobném omezení uvažují. „Oficiální vyhlášku nemáme, ale už jsem o tom uvažoval," sdělil starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák. „Znovu mě to napadlo zrovna minulý týden, když jsem ve městě viděl asi čtyři takové chlapce v barevných kravatách," podotkl.

Tržní řád, do něhož spadne i výraznější kontrola podomního prodeje, připravují podle místostarosty města Pavla Pavla i Strakoničtí.
V březnu by o omezení podomního prodeje měli jednat zastupitelé ve Vimperku.

Prodejci zastavující lidi na ulicích anebo zvonící u dveřích jejich bytů naopak mají i nadále zelenou v Týně nad Vltavou, Táboře, Veselí nad Lužnicí nebo Prachaticích. Podle velitele táborské městské policie Petra Svobody si obyvatelé města na počínání podom᠆ních prodejců téměř nestěžují.

„Zaznamenali jsme jednotlivé případy, kdy nás lidi upozornili na prodejce parfémů 
v ulici 9. května nebo na podezřelé osoby, ale nešlo o lidi s kriminální minulostí," zmínil Petr Svoboda.