VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za tatínkův úmrtní list jsme museli nacistům zaplatit

Jindřichův Hradec - Celý život ho provází muzika a na kytaru vyučuje dokonce už i svou pravnučku. Panu Luďku Michalovi, vyučenému soustružníkovi perleti ze Žirovnice, bude koncem letošního roku devadesát let.

12.10.2014
SDÍLEJ:

Luděk Michal žije v domě s pečovatelskou službou.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

/NA NÁVŠTĚVĚ U KLIENTŮ LEDAXU/ „Na život si nestýskám, jsem s ním docela spokojený," říká smířlivě v jindřichohradeckém domě s pečovatelskou službou tento vitální muž, kterému za války zahynul otec v nacistické věznici a který byl totálně nasazený i ve Vídni.

„Narodil jsem se v Žirovnici 25. prosince čili na Boží Hod v rodině perleťáře. Můj tatínek František Michal byl ruský legionář, měl hodnost četaře. Od něj jsem také pochytil  azbuku, takže jsem byl v naší třídě první, kdo znal ruskou abecedu. O legiích nám nevyprávěl a už si ani nepamatuji, jestli si něco z války přivezl, ale zřejmě ano. Jenže jsme byli chudá rodina, tak to asi prodal. Doma nás totiž bylo dohromady pět dětí, což byl tehdy v rodinách takový normální počet. Měl jsem ještě dvě sestry a dva bratry, jeden bratr a sestra už mi ale zemřeli.

Můj tatínek se narodil v Humpolci, kde byli hlavně textiláci. Pak se přestěhoval do Žirovnice, kde byli zase perleťáři, knoflíkáři. Z Vídně  dostávali materiál, mušle, které se dovážely z Madagaskaru a Tahiti. Z mušlí se tady vyvrtávala kolečka. Muselo se dělat přesně, aby nebyl žádný zbytečný odpad. Táta mě dal do učení, takže jsem se stal soustružníkem perleti i já a dělal jsem pak knoflíky celá dlouhá léta.

Byla to krásná práce, ale protože se pořád musel materiál vlhčit vodou, míval jsem  dlouho potíže s klouby na rukou. Jenže tahle náročná práce je dávno pryč a žádné trvalé následky na mém zdraví naštěstí nezanechala.

Mého tatínka jsem si velice vážil, byl dobrým zpěvákem i cvičitelem v tělovýchovné jednotě. Takový veletoč, jako uměl na hrazdě on, jsem nikdy nedokázal. Byl aktivně zapojen také v politickém životě, působil v ústředním výboru KSČ. Jestli ale kvůli tomu jezdil do Prahy, to si už nevzpomínám.

Luděk Michal.Jakmile přišla nacistická okupace, tatínka zatkli. Dobře si na tu chvíli vzpomínám, zrovna jsme se koupali v neckách. To se do nich vždycky nalila teplá voda a pak jsme se v nich třeba dva nebo tři po sobě umyli. Z četnické stanice přišel tenkrát četník, na jméno si už nepamatuji, a říká tatínkovi, že ho musí odvézt. Protože byl tatínek společensky aktivní, působil i v obecní radě, tak mu četník povídá: Já vás nepovedu, protože by to bylo trapné, ale přijďte na četnickou stanici sám.  Zachoval se tenkrát velice zdvořile. Tatínek tehdy odešel a domů už se pak nikdy nevrátil.

Naposledy jsme se s tatínkem viděli v Českých Budějovicích na gestapu, kam nás gestapáci za ním pustili. Stál tam široký a dlouhý stůl, on byl na jednom konci a já na druhém. Povídali jsme si a tatínek měl radost, že se věnuji muzice a divadlu. Byli jsme tenkrát vychováváni učitelem Janžurou ke společenskému životu a hráli divadlo, vzpomínám si na svou roli Šumbala v Našich furiantech. Vyprávěl jsem mu tenkrát o tom.

Když byl tatínek zavřený, jednou za čas nám mohl tenkrát psát. Nebyl na tom zdravotně v pořádku, měl ještě z první války po zranění otevřenou nohu. Zemřel v roce 1941 v německé věznici Waldheim. O jeho smrti jsme se dozvěděli, když jsme dostali jeho úmrtní list, který jsme ještě museli zaplatit. Poslali nám tenkrát dokonce i účet za pytel, ve kterém byl tatínek pohřben. Němci i v tomhle byli důslední.

Nedalo se nic dělat, doma nás bylo pět dětí, museli jsme  nějak žít dál. Za války jsme my mladí měli být totálně nasazeni, ale mistr ve výrobně knoflíků nás dlouho držel u sebe, abychom nemuseli pryč. První odvedenci šli pracovat do Říše. Jenže pak už nás mistr nemohl udržet a musel nás  pustit.

Když tatínek v roce 1941 v německém vězení zemřel a začala válka s Ruskem, byl jsem nasazený i já . To jsem se vlastně poprvé v životě dostal do světa. Byl to pro mě zážitek. Shromáždili nás v obrovském sále, kam si nás přijeli vybírat na práci, což mi připadalo divné. Byli jsme s kamarádem dva pohromadě a přijel si pro nás funkcionář nějaké německé strany. Dostal jsem se na práci do Vídně, jednalo se o velkoprodej dříví ve 25. vídeňském okrese.

Protože jsem se učil němčinu už od čtvrté třídy, tak jsem mluvit uměl a potřebná slova, jako například dveře nebo okna, jsem znal a další  jsem rychle pochytil. Manželka majitele prodejny mě vždycky zvala k nim na kávu. Měli doma mladého kluka, kterého jsem učil zpívat nebo mu předával něco z hudebního vzdělání, co jsem sám znal.

Luděk Michal žije v domě s pečovatelskou službou.

Ve Vídni byl už přede mnou nasazený můj bratr Lumír, který ještě žije. Spolu jsme vytvořili jednu domácnost, najali si byt, kde jsme žili. Vídeňáci na nás byli velice hodní. Přišli jsme třeba do restaurace a najednou před námi přibylo vínečko nebo nějaké zákusek. Moc se k nám sice nehlásili, ale cítili jsme sounáležitost.

Doma tenkrát ale zůstala naše mladší sestra Věra, které bylo smutno. Tak jsme si s bráchou říkali, že to musíme nějak zařídit. Já jsem začal stonat na zápěstí, a protože jsem kvůli tomu nemohl už dělat ve velkoobchodě s dřívím, přeložili mě do jiné uzavřené fabriky.

Šel jsem se tam podívat.  Jsem vyučený soustružník perleti, v jedné dílně jsme pracovali tři nebo pět, a teď najednou tolik lidí, což byl pro mě hrozný šok. Říkal jsem si, že musím rychle zmizet, tak jsem sbalil kufr a odjel domů. Na hranicích povídám, že si něco doma potřebuji vyřídit, a že se hned zas vrátím. Nevím, jestli tomu tenkrát uvěřili nebo ne, ale pustili mě.  Doma v Žirovnici jsem pak ale získal zaměstnání a dostal potvrzení do pracovní knížky.

Pak jsem ale stejně nastoupil do Avie v Praze. Představte si, že já se přitom ze Žirovnice před válkou skoro nikam nedostal. V Praze nás převáželi v nákladních automobilech. Myslel jsem, že jsme na konci světa, ale dojeli jsme do Ďáblic. Bydleli jsme v dlouhém baráku s chodbou a místnostech po straně. Žil jsem tam spolu s kamarády ze Žirovnice, takže nám tam bylo docela veselo. V Avii, kde se tenkrát za války vyráběla letadla, jsem pracoval na soustruhu pod tekoucí chladicí emulzí, takže když jsem jel domů, byl jsem touhle emulzí celý nasáklý.

Koncem války, když pak hrozilo spojenecké bombardování, naši fabriku přeložili do Kutné Hory. Vzpomínám na ni jako na velmi krásné město. Dívali jsme se, když na jaře letadla bombardovala Kolín, a říkali si, že brzo už bude konec války.

Ve vlaku už tenkrát nebyly žádné kontroly. Jízdenky jsme si mohli kupovat jen na určitou vzdálenost, tak jsem jel z Kutné Hory do Havlíčkova Brodu, kde jsem si pak koupil další do Žirovnice. Pokaždé, když jste jel za války domů, jste se cítil šťastný. V Kutné Hoře to ale koncem války už bylo v pohodě, dokonce jsme tam měli hudební soubor a nacvičili i divadelní představení. Všude, kde jsem byl, jsem totiž v nějakém uměleckém souboru účinkoval nebo ho i zakládal…"

Vyprávění zaznamenal Radek Gális

Autor: Redakce

12.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok (poté na dobu neurčitou), 37,5 h/týdně, Náplň práce: svařování metodou TIG 141 pro materiály uhlík a nerez, svařování elektrodou 111 pro materiál uhlík, Požadavky: vzdělání: obor strojní, Ostatní požadavky: řidičský průkaz skupiny B; výpis z rejstříku trestů slučitelný s pracovní pozicí; spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost, schopnost pracovat v týmu, Zaměstnanecké výhody: penzijní připojištění, týden dovolené navíc, pololetní odměny nad rámec hrubé mzdy, V případě zájmu kontaktujte na uvedený e-mail:. Pracoviště: I&c energo a.s. - je temelín, 373 01 Temelín. Informace: Zdeňka Dědičová, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební klempíři 100 Kč

Stavební klempíři KLEMPÍŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: doba určitá 1 rok, mzda bude upřesněna podle praxe, SOU - technický obor, praxe výhodou (NE PODMÍNKOU), manuální zručnost, dobrý zdravotní stav, spolehlivý a zodpovědný přístup., Mzdové ohodnocení dle zkušeností, Zam. výhody: zvláštní prémie, podnikové stravování, výkonnostní odměny, 3dny volna navíc - Sick days. Pracoviště: Bilfinger industrial services czech s.r.o. - je temelín, 373 01 Temelín. Informace: Milena Kudličková, +420 606 243 037.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč

Řidiči tahačů ŘIDIČ VKD - SKLÁPĚČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Česká společnost, působící více než 20 let na českém trhu, hledá kandidáta na pozici řidiče vnitrostátní kamionové dopravy - sklápěčka., Co Vám můžeme nabídnout: příjemný kolektiv dispečerů, pravidelné přepravy, odborné zaučení a zkušební jízdu se sklápěčkou, odměny za ekonomickou jízdu, spolu s vyhodnocováním a předáním cen (za první 3 místa) apod., firemní akce, zapůjčení služebního vozidla pro soukromé účely, Co požadujeme: řidičský průkaz sk. C+E, platný profesní průkaz, digitální kartu řidiče, Zam.Výh.: benefitní program volání i pro rodinné příslušníky s možností internetu, nákup motorové nafty do osobního automobilu se slevou na firemní ČS, slevu na práci a náhradní díly při opravě osobního automobilu ve firemním servisu, školení, firemní akce. Pracoviště: Corax spol.s r.o. - slověnice u lišova, 373 72 Lišov u Českých Budějovic. Informace: Dana Červená, +420 739 588 006.

Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 20 000 Kč

Technici provozu informačních a komunikačních technologií, technici programátoři SERVISNÍ TECHNIK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň: opravy přístrojů, nastavování podle specifikací, odpovědnost za funkčnost opravených přístrojů, Požadavky: vzdělání ÚSO elektrotechnického směru, praxe výhodou, práce na PC, rámcová znalost oboru, znalost anglického jazyka, ŘP skup. B, Nabízíme: perspektivní zázemí nadnárodní společnosti, práci v moderním, technicky vybaveném prostředí, každodenní využití znalosti AJ, závodní stravování s příspěvkem zaměstnavatele, nástupní plat 20.000 Kč brutto, nástup možný ihned, Uchazeči mohou své životopisy zasílat na e-mail: personalni@apex-gaming.cz. Pracoviště: Apex pro gaming a.s. pracoviště české budějovice, Pod Stromovkou, č.p. 207, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Kontakt, .


Někdo odpálil v Dvořišti bankomat, policie hledá svědky.
3

OBRAZEM: Někdo odpálil v Dvořišti bankomat, policie hledá svědky

Nový baby box ve Strakonicích je oficiálně v provozu.
30

Nový baby box už je oficiálně v provozu

AKTUALIZOVÁNO

Štěně Marley má nového majitele

Prachatice - Čtyřměsíční štěně Marley se do rukou původního majitele z Prachatic už nevrátí. Od pátku 23. března má nového majitele.

Táborská teplárna výpočet ceny tepla hájí

Tábor - Energetický regulační úřad vydal prohlášení, v němž táborskou teplárnu obvinil ze špatné tvorby ceny za rok 2015.

Domácí šampionát motokrosařů odstartuje za týden v Blanské kotlině u Kaplice

Kaplice – Na trati v Blanské kotlině odstartuje za týden v neděli 1. dubna úvodním závodem letošní ročník mezinárodního mistrovství republiky v motokrosu.

Byty velvyslanců Spojených států amerických jsou po celém světě stejné

České Budějovice - Studenti Gymnázia J. V. Jirsíka měli možnost navštívit přednášku několika zaměstnanců amerického velvyslanectví, a to jak Čechů (kterých na středně velkém velvyslanectví v Praze pracuje asi 150), tak i Američanů (jichž reprezentuje svou zemi v ČR asi 70).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT