Věnovat festival „Dunaji a jeho lidem" označil za velkolepou myšlenku. „Řeky jsou mýtickými přírodními silami. Při nich se usidlují lidé, na nich jsou budována města, svou vodou a plodností dávají život, nechávají vznikat civilizaci – a vždy znovu ji také ohrožují," řekl.

Pasovský deník PNP připomíná, že jubilejní ročník vede poprvé nový intendant Peter Baumgardt. „Jako nástupce Pankraze Freiherra von Freyberg chce z Evropských týdnů udělat výkladní skříň dunajské kultury," napsal. Do 29. července je naplánováno více než 65 kulturních akcí, mezi nimi také koncerty v Čechách a v Horních Rakousích. „Vyvrcholením budou čtení Snu noci svatojánské Klausem Maria Brandauerem 12. července ve skanzenu Tittling a sedm koncertů  Orchestras in Residence, které letos obstará jako host Vídeňský koncertní spolek. V Pasově bude vystupovat do 8. července. Neobvyklým akcentem bude jistě také gospelový koncert Niny Hagen 26. července v Pasově," píše PNP.

Tresty českým lupičům

Soud v Linci uznal v pátek tři Čechy – dva muže ve věku 28 a 44 let a 43letou ženu - vinnými loupežnými přepadeními tří hornorakouských bank. Uloupili při nich celkem přes 54 600 eur. Obžalovaní činy doznali, přičemž jako na iniciátora odkazovali na opakovaně trestaného kumpána, manžela souzené spolupachatelky, který je v Budějovicích ve vydávací vazbě. Ve všech případech při loupežích užili nabitého samopalu, napsal deník OÖN.

„Ženě je kladeno za vinu, že 9. prosince vstoupila do banky v Linci a zjišťovala,  zda je doba k přepadení příhodná. Pak na ulici dala znamení svému muži a ten loupež provedl. Po činu odjeli do Čech. Protože akce byla úspěšná, chtěl muž ještě víc, ale nechtěl sám riskovat," pokračuje list.

„V Čechách pro věc získal rovněž vícekrát trestaného a dalšího dosud netrestaného muže. Jeho žena typovala vhodný okamžik k přepadení a recidivista akci provedl. Třetí obžalovaný je vozil. Tak vyloupili 22. února spořitelnu v Bad Leonfeldenu a o měsíc později v Rainbachu." To už je ale dlouho sledovala policie a bezprostředně po poslední loupeži je zatkla zásahová jednotka. Peníze a zbraň byly zajištěny. Peníze z předchozích přepadení prý ale obvinění mezitím utratili – všichni údajně měli finanční problémy. Žena uvedla, že ji partner, podle ní závislý hráč, ke spoluúčasti donutil vyhrožováním. Také obhájci především argumentovali údajným nátlakem organizátora přepadení.

Soud vyměřil ženě sedm a půl roku odnětí svobody, řidiči šest let a ozbrojenému lupiči deset a půl roku. Rozsudek není v právní moci.

Kradli lyže

A ještě jeden Čech zaměstnal linecký soud. „33letý český řidič a 39letý Chorvat, dosud netrestaní, odcizili načtyřikrát v listopadu a prosinci v Horních Rakousích celkem 326 párů lyží z řidičova vozidla v hodnotě 147 000 eur a prodali je za zlomek ceny v Tyrolsku," píší OÖN. „Kupující ale znervózněli, sami se udali, vrátili 252 párů a uhradili 30 000 eur."

Chorvat vedl filiálku v okrese Linec – venkov, kam druhý obviněný často pracovně jezdil. Řidič vypověděl, že po zjištění, co vozí, mu podnikatel nabídl lyže z jeho transportu prodat.    Ten zase tvrdil, že Čech u něho chtěl uložit 80 párů lyží, aby je prý později mohl prodat v Čechách. To mu dovolil a když z původního záměru nic nebylo, hledal pro lyže kupce. Protože řidiči hrozil rozvod a měl finanční problémy, nic prý od něho za tu službu nechtěl. Nakonec oba přiznali, že odcizili ze dvou dodávek celkem 304 páry lyží a prodali je do Tyrolska, pokračuje linecký deník.

Chorvat uvedl, že za prvních 80 párů bylo zaplaceno 3600 eur, za další 7500. Čech tvrdil, že dostal jen 250 eur. Tyrolský odběratel potvrdil verzi Chorvata.

Soud oběma uložil po 30 měsících vězení, z toho 20 měsíců podmíněně na tři roky. Poškozenou firmu, která se připojila s požadavkem na náhradu 19 375 eur, odkázal na řízení občanskoprávní.

Ředitel trénuje závodnice.Závody plastových kachniček

Sportovní kluby také v Rakousku zkoušejí všemi možnými způsoby získat peníze na činnost. ATSV Neuzeug pro to vymyslel veřejnou „rallye plastikových kachniček". Uskuteční se neděli 8. července. Její výtěžek má připadnout mládežnickým celkům.

„Nabídneme zájemcům 2000 kachniček. Za pět eur za jednu si jich může každý koupit libovolný počet  a jít s nimi na start," říká v OÖN hlavní organizátor Christian Schwarz. V 15 hodin vysypou fotbalisté klubu z můstku do potoka zakoupené očíslované „závodnice". Jejich majitel při koupi obdrží kvůli identifikaci číslům odpovídající „adopční certifikát". Kachničky po hromadném startu poplavou po proudu půldruhého kilometru do cíle. Tam fotbalisté spolu s hasiči umístí trychtýřovité zařízení, které peloton zúží a bude možné přesně určit pořadí. Případně  „zaběhlé" kachničky budou po trase vracet do vody pořadatelé. Vítěz získá prémii 800 eur, druhý 400, třetí 200.

Pořadatelé zatím „prodali" 1600 kachniček. Očekávají, že do startu pole vyprodají. Do závodu vyhlásí také několikrát „tréninkové" plavby.