Bernardýn se soudkem rumu u turisty pod lavinou je minulostí. Dnešní pes-záchranář může být libovolného plemene, dokonce voříšek. V Jihočeské záchranné brigádě kynologů jsou cvičeni pro využití v praxi. Na svou práci se připravují na výcvikové základně Spáleniště na Lipně poblíž Přední Výtoně. Učí se vyhledávat v sutinách pobořených domech, v nepřístupných terénech, v lavinových polích, na vodních plochách a stopovat. Se svými pány jsou připraveni pomáhat kdykoliv při záchranných pracích všeho druhu nejen v našem kraji.

Pomáhali v cizině
Po zemětřeseních spěchali pomoci živým, najít mrtvé:
- 1999 – srpen a listopad Turecko
- 1999 – září Tchaiwan
- 2001 – leden Indie
- 2003 – květen Alžírsko
- 2003 – prosinec Irán

Jihočeskou pohotovostní jednotku tvoří dvě družstva momentálně nejlépe vycvičených psů s těmi nejzkušenějšími psovody. Průměrně dvacetkrát za rok jsou její členové společně s policií, hasičským záchranným sborem, Horskou službou nasazování do vyhledávání obětí trestných činů i pátracích akcí na vodních plochách při hledání utonulých. A všichni z brigádyto podstupují jako dobrovolníci ve volném čase. Odměnou je zachráněný život. V roce 2003 vystopoval na Českokrumlovsku pes Cruis po čtyřech kilometrech mladíka, který chtěl skočit ze skály. Skvělá práce jihočeské pohotovostní jednotky byla potřebná i v zahraničí.

close Začátkem února členové brigády trénovali na nesouvisle zamrzlém Lipně. Pes musel přes ledovou vodu, kry a praskající led donést záchranné lano daleko vzdálenému figurantovi ve vysekané díře. info Zdroj: Jihočeská záchranná brigády kynologů zoom_in

Dovednosti je nutné celoročně procvičovat. Jihočeští záchranáři se úspěšně účastní řady mezinárodních soutěží a některé na Spáleništi pořádají. Začátkem května se na Spáleništi uskuteční Intercup Humanity.

Psí seriál v Deníku
U příležitosti čínského roku Psa jsme pro vás připravili tematický 12dílný „psí“ seriál, ve kterém zabrousíme do nejrůznějších koutů psího života i duše.

Láska ke psům se většinou dědí. Dokládá to rodina Jaroslava Sedláka, který Jihočeskou záchrannou brigádu kynologů založil. Syn Daniel s boxerkou Kiss několikrát pomáhali v zahraničí po zemětřesení a také vnučka Kristýna se záchranářství věnuje od dětství. Se svou fenkou voříška Bixi už podruhé vyhrála mistrovství světa záchranných psů.