Výjezd z obchodní zóny na Katovické by mohl být plynulejší. To si myslí Eva Stradová z Malenic. „Kdyby tady byla třeba kruhová křižovatka, bylo by to asi lepší," dodala.

Léta už jezdí na Katovickou nakupovat Karel Kadlec ze Střelskohoštické Lhoty. „Někdy se sice stane, že se výjezd zaplní a auta stojí až do parkoviště, ale to je jen chvilka čekání. Je možné, že by další výjezd za Kauflandem pro lidi z Blatné a tím směrem měl smysl a zmiňované komunikaci by to odlehčilo," konstatoval.

Bedřich Hrazdil z Volyně naopak ve výjezdu nevidí žádný problém. „Projel jsem celý svět. Mně se to tady jako řidiči zdá proti řadě metropolí vlastně prázdné," podotkl.

Další nakupující, který si nepřál zveřejnit své jméno, vidí výjezd poněkud problematický, a tak si zkracuje cestu kolem bývalého Penny Marketu. „Vyhnu se tak dvěma semaforům na Katovické," prozradil.

To jsou lidé, které jsme včera oslovili v obchodní zóně na Katovické. Jak je vidět z jejich odpovědí, problém z výjezdem sice nezmizel, ale situace před pěti lety se neopakuje. Tehdy to pro některé řidiče znamenalo i třicet minut popojíždění z parkoviště, aby se vůbec dostali na hlavní silnici.

Takový vývoj potvrzuje i vedoucí odboru dopravy radnice Václav Býček. Podle něj tehdy k zácpám přispělo i to, že byly právě otevřené na Katovické nové obchody. „Když opadla počáteční horečka, situace se už v takové míře neopakovala. Úpravy, které jsme od té doby na křižovatce dělali, byly minimální," doplnil.

Jediné, co mohlo skutečně pomoci, by byl další výjezd směrem za Kauflandem, Dosud však k žádnému posunu nedošlo. Vše zamrzlo na jednáních s majiteli pozemků. To potvrdila místostarostka Ivana Říhová. „Zatím jsme se nijak zásadně nepohnuli," řekla. Na vybudování dalšího výjezdu od obchodů složili při vzniku obchodního centra investoři radnici zálohu šest milionů korun. Největší překážkou pro výstavbu komunikace je fakt, že pozemky v této lokalitě jsou v soukromém vlastnictví. Složených šest milionů korun by mělo zaplatit jak jejich vykoupení, tak výstavbu silnice.

Výjezd od Kauflandu by také mohla zkomplikovat stavba supermarketu Tesco na druhé straně Katovické. Právě z dotčené křižovatky by tam totiž měla vést příjezdová cesta. Více o tom řekl Václav Býček. „Chceme, aby od Tesca byl ještě jeden výjezd," zmínil se. Proto už dnes radnice jedná o tom, aby druhý výjezd byl do kruhové křižovatky, která má už letos vzniknout v místě, kde z Katovické ústí již existující část severního dopravního půloblouku směrem ke Zvolenské.

Kromě výjezdu na Katovickou mívají řidiči problém i se sousední křižovatkou u sídliště Mír. „Už se také stalo, že byla kolona až k výjezdu u Kauflandu, Ale to není ovlivněné jen nákupní zónou. Křižovatka má prostě jen určitou propustnost a jakákoliv úprava by to asi nezměnila," vysvětlil. Tady může pomoci jediné – vybudovaný severní dopravní půloblouk, který by alespoň část dopravy svedl jinam.

Dopravně nejhorším místem ve Strakonicích i v celém okrese podle něj zůstává úsek od křižovatky u nádraží po kruhový objezd pod hřbitovem. Tam se potkávají dvě silnice první třídy na ČeskéBudějovice i na Strážný a pomoci mohou zase jen obchvaty.