Slunečné počasí o víkendu využili mnozí Jihočeši k vycházkám v přírodě. Auta parkovala v sobotu třeba pod Kraví horou, odkud vyrážely do okolních lesů Novohradských hor celé rodiny. Podobně tomu bylo třeba i v nedalekém Tereziině údolí.

To, že je karanténa, dokládalo jen nezvyklé ticho v Nových Hradech, kde už alespoň přivítali čápa na hnízdě v bývalém zahradnictví nebo betonové zátarasy na hraničním přechodu do Pyhrabrucku.

Koronavirus, ilustrační foto
Koronavirus se prověřuje i v táborské nemocnici

Oblíbeným výletním cílem jsou jindy památky, v době karantény ale bohužel zatím nepřístupné. U některých hradů či zámků jsou však otevřené alespoň zahrady. Podle ředitele regionálního pracoviště Národního památkového ústavu Petra Pavelce je možné navštívit třeba zahradu u zámků Hluboká a Dačice.

U hlubockého zámku provede turisty parkem dva a půl kilometru dlouhá naučná stezka s deseti zastaveními. „Stezka představuje zajímavosti z historie a současnosti zámeckého areálu i kulturní krajiny Hlubocka,“ říká Petr Pavelec. V Dačicích je zase určeno v parku 102 exotických dřevin, s jejichž poznáváním pomůže turistům mapa, která je volně ke stažení na webu zámku.

„Přestože současná situace neumožňuje zahájit hlavní návštěvnickou sezonu, která měla vypuknout již tento víkend, jihočeské památky jsou připravené na to, aby mohly kdykoliv otevřít,“ zdůrazňuje Petr Pavelec. Generální úklid po zimní pauze už je dokončen, a tak se správy památkových objektů věnují činnostem, na něž obvykle nezbývá tolik času. Například revizi průvodcovských textů v cizích jazycích nebo nahrávání videoprůvodců. Na zámku v Červené Lhotě navíc třeba šijí ochranné roušky pro českobudějovickou nemocnici.

Ilustrační foto.
AKTUÁLNĚ: V jižních Čechách bylo v neděli večer 86 nakažených koronavirem

Zájemci se ale mohou památkami pokochat, i když je zavřeno. Jednak prostřednictvím volně přístupných publikací – na webu zámku Dačice je to kniha „Ušlechtilá posedlost. Dalbergové a jejich vědecké zájmy“ – nebo přímo prohlídkou internetových stránek objektů, kde nechybí řada fotografií i informací. Na webu Landštejna lze najít 3D model hradu a pro děti vyhlásila kastelánka Eliška Niederová výtvarnou soutěž, které se lze na dálku účastnit.

Milovníkům historie přináší zajímavosti spojené s jihočeskými památkami i nová kniha Ve znamení Merkura s podtitulem Šlechta českých zemí v evropské diplomacii.