VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zapomenutá řeka pohoupá natěšené vodáky

Římov - „Odemykání Malše a její jarní splutí je vhodná akce hlavně pro rodiny s dětmi," říká Milan Litvan ze spolupořádající vodácké agentury.  

27.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Zuzana Kyselová

Kdo chce prožít radost další, v sobotu si sjede Malši. Vodácká událost roku pro všechny milovníky zapomenuté řeky Malše nastane  již zítra.
Povodí Vltavy kvůli odemykání řeky pustí z římovské přehrady víc vody, takže Malše bude mimořádně sjízdná od Římova až do Českých Budějovic .
„Normálně vytéká z přehrady jeden až tři a půl kubíku vody za vteřinu,  v sobotu od devíti do dvanácti hodin ale budeme  pouštět osm kubíků," prozrazuje David Stach, úsekový technik Povodí Vltavy, který pracuje na Římovské přehradě.
Natěšení vodáci v sobotu využijí příznivé podmínky pro splutí jinak nesjízdné mělké řeky.
„Jsem rád, že lidé poznají řeku Malši z jiného pohledu než ze břehu," libuje si David Stach. „Vodu takhle upouštíme každoročně poslední dubnovou sobotu."

Starosta na vodě

Ještě jednou v roce se pak podobná akce koná i po skončení prázdnin, kdy vodáci řeku Malši zase zamknou.
Mezi nadšenci na lodích nebude v sobotu chybět ani římovský starosta Miroslav Slinták s dětmi.
„Vodákům moc fandím, a když za mnou přišli lidé z půjčovny lodí s prosbou o pronájem obecní louky dole pod přehradou, vyšel jsem jim vstříc," říká Miroslav Slinták. „Loni se povedené akce účastnilo hodně rodin s dětmi, tak  letos vezmu s sebou do lodě i moje dvě," prozrazuje starosta. „Má být teplé počasí, takže se už moc těším. Ti, kteří cestou odolají hospůdkám, dojedou až do Českých Budějovic," dodává Miroslav Slinták s tím, že cestou potká určitě i další starosty obcí  podél řeky.
„Odemykání Malše a její jarní splutí jsou vhodné především pro rodiny s dětmi, jde o typickou rodinnou plavbu," vyzdvihuje její hlavní přednost mnohaletý spoluorganizátor akce Milan Kaštan Litvan z českobudějovické vodácké agentury Ka-servis a zdůrazňuje, že  Malše není nijak nebezpečná.
„Od rána  pojedou autobusy s přihlášenými vodáky na místo startu pod Římovskou přehradu," upozorňuje na možnost dopravy.

Pádlo i pro vodáčky
Vodáci  mohou zaparkovat auta u českobudějovické loděnice pod dopravním inspektorátem blízko vlakové Jižní zastávky.„Kolem desáté slavnostně odemkneme Malši a pak vyplujeme přes Hamr, Doudleby a Plav. Do Českých Budějovic je to asi dvacet kilometrů a pohodovou plavbou to trvá asi čtyři hodiny. Záleží i na tom, jakou dobu stráví lidé u občerstvení, která budou podél řeky otevřená. Na cestě jsou asi čtyři nebo pět jezů, sjíždí se ale jen jeden. Řeka je mělká, skoro všude je tak půl metru vody,"  chlácholí lidi s hydrofobií Milan Litvan.
„Jsme moc rádi, že se na tuhle hezkou, ale zapomenutou řeku vodáci dostanou aspoň dvakrát ročně, a to díky pochopení Povodí Vltavy i římovského starosty. Každý vodák, i ten malý, musí mít přitom svoje pádlo," říká s tím, že záchranná vesta je samozřejmost.
„Bezpečnost je na prvním místě. Na řece nepotkáte opilé vodáky, tropící nepřístojnosti," připomíná Milan Litvan současný nešvar  lidí, kteří na vodě víc než přírodu raději poznávají sortiment kiosků podél řeky. „Kánoe, rafty a vše ostatní budeme půjčovat až do poslední chvíle, stačí, aby se nám lidé ozvali na číslo 602 845 444," říká Eva Farkačová z půjčovny Ká-servis.
„Má být sluníčko, takže  lidé nesmí zapomenout na opalovací krém i čepici proti úpalu," upozorňuje Milan Litvan.
„A když se bude dětem akce líbit, můžou je rodiče přihlásit do našeho vodáckého oddílu, který už roky vedeme," dodává Milan Litvan.
Aktivní vodáckou agenturu, pořádající různé akce pro malé i velké vodáky, si pochvalují i neziskové organizace, kterým ochotně vychází vstříc.

Běloruština v lodi
„Každoročně pro nás Ká-servis zdarma pořádá půldenní výlet po Malši s běloruskými dětmi z projektu Adopce na dálku, které sem v létě jezdí," říká koordinátorka projektu Taťjána Šeráková z Diecézní charity České Budějovice.
„Děti sjíždějí řeku ve městě od Velkého jezu až k soutoku Malše s Vltavou a jsou vždycky moc nadšené, i když většina z nich sedí v lodi poprvé," dodává Taťjána Šeráková.

Nádrž: Vodárenská nádrž Římov byla vybudována v letech 1971 až 1978 na řece Malši jižně od Českých Budějovic. Vodní dílo slouží jako zdroj vody pro vodárenskou soustavu jižní Čechy a zajišťuje trvalý minimální průtok v toku pod přehradou v množství 650 l/s.

Autor: Radek Gális

27.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

Kdo si sedne na křesla?
1 19

Informace k volbám aneb Jak se rozdělují křesla a procházka sněmovnou

Na volební výsledky se před lety čekalo až do neděle

České Budějovice - Sedmadvacet zaměstnanců a externích spolupracovníků Českého statistického úřadu se bude podílet na zpracování volebních výsledků v největším sčítacím středisku v zemi. Jeho přípravy finišovaly v pátek dopoledne v českobudějovické sportovní hale, která je tradičním zázemím statistiků.

Parlament má hlasy i z vazební věznice

České Budějovice – Zatímco občané na svobodě si mohli vybrat, jestli volební místnosti navštíví v pátek či v sobotu, osoby ve výkonu vazby a trestu odnětí svobody tuto možnost neměli. Ve Vazební věznici České Budějovice volili v pátek. A ani se nepřevlékali do svátečního.

Přes Dasný jedeme o víkendu bez omezení

Dasný – Uzavřený jízdní pruh na hlavním tahu z Českých Budějovic na Písek v Dasném je do neděle či pondělí volný.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení