Připomeňme si, že návrh zákona o NPŠ předložil ministr životního prostředí, schválila ho vláda a má tudíž velkou šanci projít hlasováním v Poslanecké sněmovně. Jihočeské a Plzeňské poslance za ČSSD a KDU ČSL, kteří se znalostí věci budou pravděpodobně hlasovat proti rozšiřování bezzásahových zón na Šumavě, nahradí poslanci dnes „zelené" TOP09.

Nicméně, tento již projednaný zákon se před volbami zadrhl a ke schvalování do voleb pravděpodobně nedojde. Udělejme si krátkou úvahu, proč.

Lídr hnutí ANO v Jihočeském kraji Radka Maxová, která musí v Poslanecké sněmovně v souladu s klubem ANO hlasovat pro novelu zákona, by si podporou suché Šumavy zcela jistě zkomplikovala svoji kandidaturu do Jihočeského kraje. Jihočeské krajské zastupitelstvo se opakovaně hlasováním vyjádřilo proti tomuto zákonu a dokonce pověřilo hejtmana Jiřího Zimolu, aby se přijetí zákona pokusil zabránit. Zimola, který dlouhodobě stojí na straně šumavských starostů, by byl samozřejmě také poškozen tím, kdyby „jeho" ČSSD v Poslanecké sněmovně zákon prohlašovala. Zákon se tedy odsouvá na dobu po volbách.

Jaký je můj politický odhad osudu tohoto zákona? Projde-li Poslaneckou sněmovnou, Senát ho snad vrátí zpět. Projde-li Poslaneckou sněmovnou podruhé, pevně doufám, že ho prezident nepodepíše. A nepodpis prezidenta, který má v ČSSD stále velkou podporu, snad ovlivní poslance ČSSD, aby na potřetí novelu zákona neprohlasovali.

Tomáš Jirsa