VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zeman se těšil stejné podpoře jako Franz

Křišťanov - Až na několik výjimek, volební účast ve druhém kole prezidentských voleb na Prachaticku mírně klesla. Křišťanov, kde ve výsledku prvního kola jednoznačně dominoval Vladimír Franz s 18 hlasy, mezi výjimky ve volební účasti nepatřil.

28.1.2013
SDÍLEJ:

Prezidentské volby 2013.Okrsková komise Temelín.Foto: Deník/T. Nový

A svým způsobem se tak potvrdila předpověď, že do volební místnosti zavítá ve druhém kole ještě méně lidí. „Osobně počítám s minimální účastí voličů, odhaduji to tak na polovinu oproti prvnímu kolu. Ale rád bych se mýlil," uvedl v pátek starosta Křišťanova Martin Menšík. Statistické údaje ale potvrdily, že se příliš nemýlil. Volební účast 27,96% je jednoznačně nejnižší napříč celým Prachatickem, byť nebyla ve srovnání s prvním kolem poloviční. V čem se ale starosta obce, kde v prvním kole jednoznačně zvítězil Vladimír Franz, jehož v Křišťanově osobně znají, mýlil, byl odhad konečného výsledku druhého kola přímé volby prezidenta podle voličů v obci. Ze 26 hlasů vhozených do volební urny bylo 17 pro Miloše Zemana, devět pro Karla Schwarzenberga.

Volil svého spolužáka Karla Schwarzenberga

„Protože je Čimelák," tak zdůvodnil Karel Pavelka, proč se přidal k iniciativě Hospody volí Karla. Sám má v Čimelicích hospodu Na Hvížďalce, kde visí hned dva plakáty nejznámějšího „Čimeláka". Měli jsme i velkou plachtu na bráně, že volíme Karla, ale nevydržela tam ani jednu noc, někdo ji ukradl," říká Karel Pavelka.V týdnu promítal na plátno prezidentskou debatu. „Přišlo asi deset lidí, ale za to může počasí, venku panoval nečas," podotýká. Nečas s velkým N loni slíbil, že do Čimelic přijede na ples, zatím nedorazil, ale šanci měl i v sobotu. „Máme tu ples, ale s volbami to nijak nesouvisí, je to ples rybářů. Nečekám, že by v sobotu přišlo moc lidí koukat na průběžné výsledky, všichni přijdou právě až večer na ples," říká hospodský. Ať vyhraje Zeman, nebo Schwarzenberg, my se budeme v sobotu veselit," dodal Karel Pavelka.

Kousek od hospody Na Hvížďalce, kde se mimo jiné natáčela i komedie Hogo fogo Homolka, bydlí Václav Vlček. Do volební místnosti dorazil mezi prvními. „Já neměl jinou volbu. Volil jsem Karla Schwarzenberga, znám ho už od sedmi let, chodili jsme spolu v Čimelicích do školy, kamarádili jsme spolu," vysvětluje Václav Vlček. „Jestli vyhraje, tak jsem si koupil zákusky, najdu možná i bílé víno na oslavu. Když nevyhraje, budu smutný, ale co můžu dělat jiného. Každopádně budu říkat, že máme, co jsme chtěli jako národ," řekl Václav Vlček.

Čimeličtí by na Hrad skutečně dosadili Karla Schwarzenberga, ten získal 59 procent jejich hlasů. K druhému kolu dorazilo o tři procenta voličů více než před 14 dny.

V Pohorské Vsi se lidé k volbám nehrnuli

Ačkoliv se může zdát, že je Pohorská Ves vzhledem k vysoké nezaměstnanosti spíše levicověji zaměřená, podle místní volební komise je tomu právě naopak. „Je to vždycky celkem překvapení. Zatímco všichni kolem nás jsou červení, my jsme většinou modří. Tvoříme tady v okolí takový ostrůvek," řekl člen komise Jan Křiklava. I tak zde ale v obou kolech zvítězil Miloš Zeman.Volební účast zde bývá slabší. „Nejmenší zájem je vždycky o volby senátní. Vlastně tu máme plno pouze v případě komunálních voleb. Ty zajímají všechny," zmínil Křiklava. Přesto k prezidentským volbám v prvním kole dorazila polovina místních voličů. V kole druhém už to ale tak slavné nebylo. Účast byla 35procentní.

V Pohorské Vsi je poměrně dost Romů. Ani ti se ale k volbám nehrnou. „Mají starost jen o komunální volby," řekla zapisovatelka Vendula Dočekalová. „Pravdou také je, že jich tu má plno trvalé bydliště, ale mnoho z nich je už někde pryč."

Volební komise byla ve výborném rozpoložení. Aby ne, všichni se mezi sebou dobře znají. Podle vlastních slov tvoří skvělý tým.

A jak volby komentují samotní voliči v Pohorské Vsi?

„V prvním kole jsem volila někoho jiného. Bohužel se do druhého kola nedostal," řekla Vlasta Krkošková. „Kdyby záleželo na mně, tak nyní nevolím ani jednoho. Děti mě ale přesvědčily, tak jsem vyrazila."

I nejstarší dorazil osobně

Podobně jako jinde i v Temelíně mají přenosnou volební schránku a na přání hlasujících s ní vyrážejí do ulic. Ve druhém kole prezidentských voleb byli třeba v domově důchodců nebo v restauraci za servírkou, která nemohla opustit službu.Nejstarší hlasující však dorazil odevzdat svůj lístek osobně. „Pán je ročník 1922. Přišel v doprovodu, ale přišel až do volební místnosti," ocenil doyena mezi voliči člen komise Josef Stašek. „Ani nepožádal, abychom tam přijeli," doplnil místopředseda volební komise Vladislav Zahrádka.

Zato v domově důchodců se přenosná schránka výrazně uplatnila. „Byli jsme tam v sobotu v deset dopoledne. Volilo 23 lidí," zmínil Josef Stašek a doplnil, že to nebyli všichni obyvatelé, ale zhruba polovina. Zájem o prezidentské volby byl však v Temelíně podle Vladislava Zahrádky jednoznačně větší než o jiná hlasování, třeba do krajského zastupitelstva nebo do sněmovny. Dokonce přišla i mladá volička, které bylo osmnáct mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby.

Celkově uspěl v Temelíně Miloš Zeman. K jeho příznivkyním patřila například Jana Krůčková. „Volila jsem jako v prvním kole, Miloše Zemana," řekla Jana Krůčková Deníku v sobotu krátce po poledni u volební místnosti. Stejně jako ona se v obci a jejích osadách rozhodlo nakonec 239 voličů. Znamenalo to 60,81% hlasů pro Miloše Zemana a jasné vítězství. Karlu Schwarzenbergovi tady dalo hlas 154 voličů.

Jana Krůčková dodala, že Zemana volila proto, že je příznivkyní sociální demokracie. Tušila prý ale, že hlas pro Zemana bude mít větší cenu než hlas pro Jiřího Dienstbiera, který nakonec nepostoupil. Ve druhém kole by ale mírnou změnu uvítala. „Škoda, že nešli do duelu Zeman s Fischerem. Ve 2. kole bych volila Fischera, protože je víc nezávislý než Zeman a raději bych měla nezávislejšího prezidenta," zmínila obyvatelka Temelína. Naopak Karla Schwarzenberga volil František Říha. Jako člen KDU ČSL se tak rozhodl sám osobně a zároveň i na doporučení prezidentské kandidátky lidovců Zuzany Roithové.

V Dírné volil hrabě, jejich příbuzný tu ale nevyhrál

V Dírné dodnes žijí přímí potomci starého českého hraběcího rodu, jehož kořeny sahají až k přemyslovskému králi Vratislavu II., Wratislavové.Dírenští tak mají za sousedy „modrou" krev, ale že by se tím řídili nyní při volbě prezidenta republiky, kdy se o vládu nad zemí uchází následovník knížecího rodu, se říci nedá. V prvním kole tu totiž nad ním zvítězil Miloš Zeman, a toto skóre posílil i po druhém kole volby.

Karel Schwarzenberg měl ale stoprocentně jisté hlasy od Wratislavovy rodiny, která v obci desítky let žije a podniká. Potvrdil nám to Pavel Novák, jenž si za ženu vzal dceru Maxmiliána Wratislava, který v restituci získal zpět rodový majetek, který po jeho smrti v roce 2002 přešel na dědice.

„Pana Schwarzenberga volím proto, že to je férový chlap a také to byl vzdálený příbuzný mého tchána," řekl v sobotu, když na úřadu odvolil.

Zdejší „šlechtická" rodina má zastání i u mnohem mladší voličky, Terezy Čoudkové, která připouští, že ji ve volbě trochu ovlivňují. „Mně by se monarcha na Hradě líbil. S panem Wratislavem tady všichni dobře vycházíme, ale nevnímáme ho jako hraběte a ani on se tak nechová. Se všemi se kamarádí."

„Nám by kníže na Hradě také nevadil," přidala se členka volební komise Olga Leiblová a v názoru ji podpořil i předseda komise Jan Ryklík. „Wratislavové nám tu hodně pomáhají, například sponzorují kde co," oceňuje Ryklík a dodává, že nikdo ze zámku volby nevynechává.

U volební urny tak například nechyběla Karolina Wratislavová, rozená Sternberková, vdova po Maxmiliánovi. Kdyby platily šlechtické tituly, podepisovala by se dnes bezmála devadesátiletá žena jako Karolina, hraběnka Wratislavová z Mitrovic.

Dvory daly přednost knížeti

O dva hlasy v nevelké obci na Suchdolsku vyhrál ve druhém kole Karel Schwarzenberg. V prvním kole prezidentské volby řada voličů dala hlas Zuzaně Roithové, která zde má trvalé bydliště. Ta zde získala přes 23 procent hlasů.A dali místní občané na to, komu do druhého kola vyslovila podporu? Podle rozhodujících dvou hlasů pro knížete je možné, že ano. Jen málokdo však chtěl přímo říci, pro koho se nakonec rozhodl.

Jiří Kořínek tvrdí, že rozhodně nedal na poslední volební kampaň a prezidenta vybíral podle sympatií.

Jan a Květoslava Havlovi vhodili v prvním kole lístek Zuzaně Roithové. „Doporučila Schwarzenberga, ale já jsem volila podle svého," uvedla žena. „Mysleli jsme si, že do duelu půjde Zeman s Fischerem, ale teď jsme volili menší zlo," doplnil ji manžel.

To Marie Kadlecová se netajila tím, že volila Miloše Zemana. „Pro mě je to lepší prezident než někdo, komu pořádně není rozumět. Knížeti moc nerozumím a není to Čech. Viděla jsem o Zemanovi pořad, jak v lese hladil stromy a myslím si, že má rád i přírodu," naznačila argumenty pro rozhodování.

Volební účast ve druhém kole byla ve Dvorech nad Lužnicí o něco nižší než v předchozím. K urnám tento víkend přišlo 65 procent voličů, zatímco poprvé jich bylo 69,34 procenta.

Jedna bitva válku nevyhrává . . .

Malá obec asi deset kilometrů od Strakonic ve směru na Volyni. V prvním i druhém kole tady lidé věřili modré krvi knížete Karla Schwarzenbergra. Ale to nestačilo. Kuřimany na vítězství stačit nemohly.Do mírného popředí zájmu se dostala obec před dvěma týdny při prvním kole přímé volby prezidenta. Měla totiž největší volební účast v okrese 91, 67 procenta. Převedeno do čísel, z 24 voličů jich přišlo k volební urně 22. Možná, že by tato čísla vypadala jinak, kdyby tady žilo 200 nebo 300 lidí. Ale kdo ví. „Víte, tady jsou převážně starší lidé, kteří jsou zvyklí chodit k volbám," myslí si předseda čtyřčlenné komise Václav Lhota. Jeho slova jsou tak trochu v duchu přirovnání, že výjimka potvrzuje pravidlo. Je mu totiž teprve 29 let. „I ti mladí, kteří v Kuřimanech žijí, berou volby jako možnost vzít věci do vlastních rukou.

První kolo v Kuřimanech patřilo Karlu Schwarzenberkovi získal devět hlasů. Druhý kandidát Miloš Zeman získal jen jeden hlas. Stejně měl jen Přemysl Sobotka. Další tři muži Franz (5), Fischer (4) a Dienstbier (2). Ženy vyšly na nule. Že by v Kuřimanech neměli Miloše Zemana rádi? „To se tak úplně říci nedá. Spíš ale mají lidé z vesnice blíže k modré krvi. Šlechtic jim připadá být slušnější," myslí si Václav Lhota. Sám dal hlas knížeti. A jak viděl výsledek voleb několik hodin před jejich koncem? „Vyhraje Schwarzenberg." Jeho kolegové v komisi si vyjma Vlastimila Havelce mysleli totéž. A jak to dopadlo? Karel Schwarzenberg získal 15 hlasů, Miloš Zeman jen sedm. Vyhraná bitva, prohraná válka…

Autor: Redakce

28.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tereza Vágnerová uspěla na festivalu Černá věž se snímkem Obchodní dům.

Natočte to klidně na mobil, říká vítězka filmového festivalu

Marian Jelínek

Důležité je, že kluci chtějí hrát jiný hokej, chválí kouč Motoru Marian Jelínek

Kusy meteoritu se zatím nenašly

České Budějovice – Už je to přes deset dnů, co na území českobudějovického sídliště Máj a Zavadilky, dopadly části takzvaného bolidu čili jasného meteoru.

Praděd padl za války, rodina z Prachatic nezapomíná

Prachatice – Najít své předky a zjistit původ rodiny je snem nejednoho člověka. Takový sen se z velké části splnil Lucii Kuttenbergové z Prachatic, která začala pátrat po svém pradědečkovi.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Krajská peněženka roste

České Budějovice – Jihočeský kraj bude v příštím roce hospodařit se 16,6 miliardy korun, přestože počítá s příjmy 15,2 miliardy korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT