Spolu s výpravou českých horolezců ho uvěznilo zemětřesní ve výšce bezmála šest tisíc metrů nad mořem v základním táboře zhruba dvacet kilometrů od Mt. Everestu. Tato skupina není přímo v Nepálu, chtěli zdolat horu Čo Oju z čínské strany a na výpravu se vydali z Tibetu. V základním táboře výprava Čechů až do včera vyčkávala na další pokyny od horských vůdců. Kompletní výprava, s níž se Ivo Grabmüller do Tibetu vypravil, je v pořádku.
O přípravách na zdolání 8201 metrů vysoké hory mluvil Ivo Grabmüller loni v říjnu v rubrice Host Deníku (PtD, sobota 25. října, rozhovor najdete na www.prachaticky.denik.cz, pozn. aut.). Nezůstalo jen u plánování a Ivo Grabmüller se tak ocitl poblíž epicentra ničivého zemětřesení.


Šárko, máte od manžela zprávy pravidelně?
Do čtvrtka jsem měla s Ivošem spojení přes mobil, pak překonali hranici 5100 metrů a zůstali bez signálu. Jednou za den mi napíše zprávu přes satelitní telefon.


Takže víte, co se děje a zda na vrchol Čo Oji expedice vyrazí?
Mám pocit, že si dost dobře neuvědomují, co se děje kolem nich. Nemají internet a spojení je pouze přes satelitní telefon. Neviděli žádné obrázky z Káthmándú. Otázka je, zda je v současné době lepší čekat nahoře ve stanu, nebo na letišti v Káthmándú. Moc nevěřím, že by se manžel nyní vracel domů. Pokud je alespoň minimální šance, že by ještě mohli lézt nahoru, tak ho odtud nic nedostane. Teď jim tam nahoře stále padá sníh, takže není cesta prošlapaná, čekají, jak se to všechno vyvine.


Základní tábor pod Čo Ojou zatím nepostihla žádná nepříjemnost, alespoň to vyplývá ze zpráv z místa dění…
Mluvila jsem se zástupkyní cestovní kanceláře, jejíž manžel výpravu, kde je Ivoš, vede, a laviny tam spadly v místech mimo tábor. To mne zatím nechává teoreticky v klidu. Ale na druhou stranu, pod Everestem jedna lavina takový tábor smetla. V tuhle chvíli je pro mě hlavní, že všichni okolo Ivoše jsou v pořádku.


Zmínila jste, že v pondělí se v základním táboře pod Čo Ojou umoudřilo počasí. Půjdou nahoru?
Stále platí zákaz lézt nahoru i sestupovat dolů. Kolem půl čtvrté odpoledne mi Ivoš psal, že využil lepšího počasí a udělal si výlet do šesti tisíc metrů. Abych pravdu řekla, radši bych byla, aby se pokusili dostat se na letiště a odletěli s ostatními domů. Přeci jenom stále hrozí otřesy půdy.¨


Máte zprávy, že místo ničivého zemětřesní opustí?
Ještě v pondělí jsem nevěřila, že by se vrátili hned teď. I kdyby to nevyšlo na Čo Oju, tak by si určitě Ivoš vymyslel něco jiného, když už tam je. Situace se změnila včera. Všechny výpravy v základním táboře byly informovány, že jsou veškeré výstupy pro letošní jaro zakázané. Výprava tak musí sestoupit a pravděpodobně se vrátí pro ně nejbližším možným letem.


Což je pro vás dobrá zpráva…
Rozhodně. Ivoš odlétal do Káthmándú s oteklým kolenem a doktor ho od cesty zrazoval. Nakonec odletěl s tím, že pokud nebude koleno držet, tak si udělá ze základního tábora pod Čo Ojou výlet do základního tábora pod Everestem. Naštěstí zůstal pod Čo Ojou, připravoval se na výstup a nikam nešel. To mu možná i zachránilo život.