Jelikož vláda rozhodla, že od ledna přilepší všem důchodcům, vytvořil Deník podrobnou analýzu, ve kterých okresech žijí „nejbohatší“ a „nejchudší“ důchodci. Podle Aleše Vojíře, který analýzu zpracovával, berou muži ve všech okresech nadprůměrný důchod. Ženy naopak podprůměrný. Nejaktuálnější data Česká správy sociálního zabezpečení jsou z prvního ledna 2017. V Jihočeském kraji mají nejvyšší důchod muži i ženy z Českobudějovicka. Mezi všemi 77 okresy se umístili na desátém místě. Důchodkyně z Českých Budějovic se s 11017 korunami umístily dokonce na šesté příčce. Přesto dostávají o 2 061 korun méně než muži ze stejného okresu, kteří mají v České republice průměrně 16. nejvyšší důchod.

JINDŘICHOHRADECKO DOSTÁVÁ NEJMÉNĚ
Průměrně nejnižší důchod dostávají muži i ženy v okrese Jindřichův Hradec. Muži s 12 488 korunami jsou celorepublikově na 65. místě a ženy s 10 342 korunami až na 66. místě.

Irena Votrubová z Českého statistického úřadu sdělila, že jindřichohradecký okres má nejnižší starobní důchody už od roku 2010. „V porovnání s druhými nejnižšími to ale není tak alarmující. Jedná se jen o desítky korun,“ upřesnila statistička.

Největší rozdíl mezi příjmy mužů a žen je v okrese Tábor, kdy muži dostávají průměrně o 2 192 korun více než ženy. Tento jev může mít souvislost s tím, že v Táboře jako bývalém vojenském městě žije řada tehdejších důstojníků a dalších občanských pracovníků v armádě, kteří mají obecně vyšší penze. Tyto úvahy jsou však jen spekulace, poněvadž na otázku „Proč to tak je?“, neumí odpovědět ani statistici.

Průměrné důchody mužů a žen.Zdroj: Deník/ Anna Zemanová