Josef Zoch vyrostl v Orlíku nad Vltavou. „Na dětství, které jsem tam strávil, moc rád vzpomínám. Bylo tam krásně. Také proto jsme se tam po 23 letech s rodinou vrátili," vypráví.

Ačkoli vystudoval střední rybářskou školu ve Vodňanech a po vysoké škole pracoval mimo jiné jako zootechnik, k umění ho to táhlo odmalička. „S maminkou jsme vždycky poslouchali rádio Budějce. Já zpíval a ona mi dělala druhý hlas. Jako kluci jsme pak samozřejmě hráli na kytary a chodili 
s holkama kolem vody," říká.

Intenzivněji se zpěvu začal věnovat přesně před třiceti lety. Své první přehrávky absolvoval v roce 1984, jednalo se o country písně.

Od té doby natočil více než 250 skladeb. Jeho dvorním autorem je Pavel Krejča. „Ten mi napsal asi devadesát procent repertoáru. Posluchači od něj znají například Plakalo baby pro Petra Spáleného nebo Malý dům nad skálou pro Věru Martinovou. Pro mě složil mimo jiné Nashville nebo Kamarádka loď. A jednu životní píseň Ty mě chráníš Pane můj mi napsal Jiří Zmožek. Tu musím dát na každém vystoupení," připomíná Josef Zoch.

Malou změnu repertoáru mu přinesla TV Šlágr. „Dřív jsem byl zaměřený na country, ale pak jsem začal vnímat v muzice i lidovky. Proto jsem jako poslední CD natočil Čechy krásné, Čechy mé se sestrami Petrovými," dodává.

Televize ale ovlivnila i další věci. „Šlágr byl zásadní 
v tom, že já už byl takový zpěvák na odpočinku a teď jsem zase začal objíždět koncerty. A pociťuji, že mě lidé díky televizi poznávají. Třeba i když jdu jenom koupit rohlíky do obchodu," komentuje Josef Zoch. Nyní doufá, že ho fanoušci podpoří a pošlou mu hlasy v druhém ročníku soutěže Šlágr jednička.

Zpěvák bude každý měsíc také vystupovat v Praze Na Vlachovce a neodmítá ani pozvání na soukromé akce. „Nedávno jsem třeba zpíval jedné paní na narozeninách. Byl to zážitek a pro ni velké překvapení, protože o mě vůbec netušila. Až do poslední chvíle jsem byl schovaný 
v kuchyni," vypráví.

Kromě zpěvu se věnuje moderování. Na TV Šlágr uvádí několik pořadů. „Moderování může být velmi příjemné, zvlášť když natrefíte na hosta, se kterým si máte co říct. Já si navíc rád hraji se slovy," doplňuje.

Jeho dalším koníčkem je malování. I k tomu jej to táhlo od malička. „Asi v páté třídě jsem vyhrál nějakou okresní soutěž v malování. Tehdy to byly malby k 25. výročí JZD. Jako cenu jsem dostal profesionální barvy a štětce, tak to bylo dobré," vypráví. V současnosti maluje především zátiší a krajinky 
z Orlíka nad Vltavou a okolí. Někdy mu jako předloha slouží také staré pohlednice.

K tomu všemu se Josef Zoch stal kapitánem lodi. „Udělal jsem si zkoušky na řízení vyhlídkové lodě. Syn má na Orlíku parník a já mu dělám kapitána. V sezoně vozíme turisty po přehradě, je to fajn relax," popisuje.

V přírodě tráví většinu volného času, rád má podle svých slov hlavně jaro a podzim. „Po zimě se vždy těším na procházky, na Orlíku je spousta krásných míst. Na podzim pak vyrážím na houby, zvlášť když jsou hřiby jako loni, tak si to užívám," dodává s úsměvem.

Josef Zoch je také provozovatelem rádia Orlík. Muziku pochopitelně i sám poslouchá. „Svoje písničky si nepouštím, ale v rádiu hrajeme skoro všechno, můžu tam poslouchat deset tisíc skladeb. Mezi mé nejoblíbenější interprety patří rozhodně Leonard Cohen a z country The Bellamy Brothers," říká.

Velkou radost mu navíc přináší jeho rodina. Má čtyři děti a tři vnoučata.