Podchod u nádraží v Budějovicích by čtenáři Deníku nechali otevřený. Do konce letošního roku má skončit v Českých Budějovicích velká rekonstrukce odbavovací budovy vlakového nádraží. Zhruba ve stejném časovém horizontu by se mělo rozhodnout o budoucnosti podchodu u vlakového nádraží, který je momentálně uzavřen.

Podchod mezi vlakovým a autobusovým nádražím v Českých Budějovicích.
Podchod u nádraží v Budějovicích by čtenáři Deníku nechali otevřený


Odvolání proti severní spojce v Českých Budějovicích stáhli, může se stavět. Možná i dlouhý a komplikovaný soudní spor se podařilo odvrátit od severní spojky, nové silnice, kterou v Českých Budějovicích chystá Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Uspělo dodatečné vyjednávání s kritiky stavby.

Odvolání proti severní spojce v Českých Budějovicích stáhli, může se stavět. Ilustrační snímek.
Odvolání proti severní spojce v Českých Budějovicích stáhli, může se stavět

Na horkovod z Temelína do Budějovic se čekalo dvacet let. Nebyl prioritou. Méně spáleného uhlí v českobudějovické teplárně znamená i méně škodlivin v ovzduší. Bude se nám tedy lépe dýchat. V polovině října začal zkušební provoz 26 km dlouhého horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic.

Horkovod z Temelína do Budějovic vede pod zemí. Na třech místech - přes přírodní biotop Křivonoska a dvakrát v Hluboké nad Vltavou - vystupuje nad zem.
Na horkovod z Temelína do Budějovic se čekalo dvacet let. Nebyl prioritou


Karel Schwarzenberg byl inspirativní člověk se smyslem pro humor. Výjimečnost osobnosti Karla Schwarzenberga, který zemřel 12. listopadu, zdůraznili ve vzpomínce pro Českobudějovický deník i bývalí jihočeští poslanci Miroslav Kalousek a Zdeněk Bezecný.

Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek.
Karel Schwarzenberg byl inspirativní člověk se smyslem pro humor


Záhada na jihočeské faře. Duchovního našli s uříznutým penisem. Jihem Čech otřásl záhadný případ kněze, který si pravděpodobně uřízl penis. Událost se podle několika zdrojů stala 15. listopadu.

Ilustrační foto.
Záhada na jihočeské faře. Duchovního našli s uříznutým penisem


Nová zubní pohotovost pro jižní Čechy zahájí svůj provoz od ledna. Jihočeský hejtman Martin Kuba informoval o nové metropolitní zubní pohotovosti pro Jihočechy. Spustí se od nového roku, má fungovat 365 dní v roce a oproti té stávající v českobudějovické nemocnici bude mít rozšířené ordinační hodiny ve všední den o jednu hodinu, o víkendech o dvě hodiny.

Zubaři, zubní ordinace, ilustrační foto.
Nová zubní pohotovost pro jižní Čechy zahájí svůj provoz od ledna

První sníh. Jižní Čechy pokryl sněhový poprašek. Přinesl místy náledí i několik nehod a také ledovku ve vyšších polohách, například na Šumavě. 

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.
Jižní Čechy pokryl sněhový poprašek. Přinesl místy náledí i několik nehod

Ve Strakonicích bude první drive lékárna v republice. vV jednom z objektů v nákupní zóně na Katovické v blízkosti nového Kauflandu vzniká nová nemocniční lékárna. Částí jejího rozsáhlého provozu bude tzv. drive výdejní okénko. 

Nová nemocniční lékárna bude mít i tzv. drive okénko.
Novinka. Ve Strakonicích bude první lékárna s drive okénkem v republice


Ze zámečku na Zlaté stezce je muzeum, čeká ho moderní kabát. Zámeček, jinak nikdo z Prachatičáků neřekne objektu naproti gymnáziu v ulici Zlatá stezka. Přesně jde o Zwickerovu vilu. Vlastní ji Prachatické muzeum a podle slov ředitele Petra Berkovského by tam v příštích letech chtělo nastěhovat kompletní expozici Zlaté stezky.

Studie ukazuje, jak by mohla Zwickerova vila vypadat po rekonstrukci.
Ze zámečku na Zlaté stezce je muzeum, čeká ho moderní kabát

Na Svatém Tomáši u Lipna našli mrtvou ženu. Byla to pohřešovaná cizinka. V pátek 24. listopadu byla v autě na Svatém Tomáši, části obce Přední Výtoň, nalezena odpoledne mrtvá žena. Podle informací Deníku šlo o cizí státní příslušnici.

Svatý Tomáš. Ilustrační foto.
Na Svatém Tomáši u Lipna našli mrtvou ženu. Byla to pohřešovaná cizinka

Horní Planá má novou budovu školy. Je to největší investice města v historii. Od prosince se budou žáci z Horní Plané, největšího města na břehu Lipenské přehrady, moci učit v nové budově základní školy. Dvoupodlažní, částečně podsklepená budova, kterou nechalo město postavit vedle současné školy vyšla na necelých 62 milionů korun s daní. 7 milionů na stavbu přispěl i Jihočeský kraj z Krajského investičního fondu.

Přístavba Základní školy v Horní Plané.
Horní Planá má novou budovu školy. Je to největší investice města v historii

Místo slévárny bytový dům. Remarovna v Písku brzy přivítá první obyvatele. Jedním z nejsledovanějších developerských projektů posledních let v Písku je nový bytový dům v Pražské ulici. Vyrostl v proluce na místě bývalé strojírny a slévárny Remar založené roku 1887 a během ledna přivítá své první obyvatele.

Remarovna brzy přivítá první obyvatele.
Místo slévárny bytový dům. Remarovna v Písku brzy přivítá první obyvatele

Křižíkův most v Táboře bude brzy minulostí. Správa železnic postaví nový. Křižíkova Bechyňka v Táboře má brzy doznat změn, Správa železnic má v plánu postavit U Brusírny nad řekou Lužnicí nový most. Začátek stavby ohlásila na rok 2025. Část historického mostu by mohla zůstat v Táboře u Křižíkovy elektrárny jako obří exponát, pokud svolí památkáři.

Železniční most v Táboře s Křižíkovou elektrárnou.
Křižíkův most v Táboře bude brzy minulostí. Správa železnic postaví nový

Restaurace Rudolfov po desítkách let přivítala zákazníky. Výletní restaurace Rudolfov na okraji Jindřichova Hradce je opět v provozu. Jejímu majiteli se podařilo nemožné. Objekt v havarijním stavu dokázal probudit zpět k životu. Takzvaný Rudlák vnímá řada Hradečáků jako srdeční záležitost. Lidé sem totiž dříve chodili na plesy, koncerty a další akce, které uvnitř zařízení probíhaly. Právě kulturní dění v kombinaci s uměním by mělo být hlavním posláním znovu otevřeného podniku.

Znovuotevření výletní restaurace Rudolfov se těšilo velkému zájmu.
Restaurace Rudolfov po desítkách let přivítala zákazníky. Přišly stovky lidí