„Od počátku počítáme s tím, že další dvě etapy projektu Krumlovský Vltavín, tj. druhá za potokem podél svahu a třetí před potokem podél silnice, budou byty. Nechceme tu stavět další apartmány, ani zdejší trh to podle nás nepožaduje. Poptávka tady v Krumlově je spíše po bytech,“ vysvětlil s tím, že čeká na schválení nového územní plánu. „Stále počítáme s tím, že město ho schválí v dohledné době. Prodleva by pro nás znamenala, že bychom museli přeúvěrovat přípravnou fázi, a to by pro nás znamenalo výdaje navíc.“ Ve chvíli, kdy bude nový územní plán schválený, požádá developer o změnu užívání zbývajících objektů. „Stavět ale můžeme začít hned, jelikož stavební povolení na celý soubor už máme.“

Prodané jsou dvě třetiny apartmánů

Ze 62 apartmánů je v tuto chvíli prodáno čtyřicet. „Když jsme je dávali na trh, byl zájem velký. Po loňských událostech přišel trochu útlum, ale stále se objevují noví klienti. Určitě to není tak, že by se prodej zastavil,“ nastínil Lubomír Vrána. Na apartmány si, na rozdíl od bytů, budoucí vlastníci nemohou vzít běžnou hypotéku, a většina koupi financuje z vlastních prostředků.

Vizualizace apartmánového komplexu VIVA LIPNO na břehu mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou.
Developerské projekty u Lipna. Podívejte se, co nabízejí realitní kanceláře

Spoustu peněz stála společnost SVV real samotná příprava území na výstavbu. „Museli jsme provést demolici bývalé Jitony, vybudovat inženýrské sítě, vybudovat novou příjezdovou komunikaci až k hlavní silnici, dělalo se veřejné osvětlení,“ vyjmenoval jednatel. „Museli jsme také vyřešit potok, který vedl původně pod zemí pod apartmánovým domem. Vrátili jsme ho do původního koryta. A to všechno ještě předtím, než začala samotná stavba objektu.“

Domy budou mít vlastní kotelny

V každém objektu bude plynová kotelna, provozovat je má Energo Český Krumlov, s.r.o. „Jednali jsme i s Carthamem o připojení objektů na jejich parovodní soustavu, ale nedomluvili jsme se, resp. tato varianta byla odmítnuta,“ doplnil Lubomír Vrána.

Předávat jednotky by SVV real chtěla zhruba v březnu nebo v dubnu příštího roku. „Dostavět bychom to chtěli do konce roku, pak musí proběhnout kolaudace, předávací řízení, odstranění drobných vad a nedodělků, které se na každé stavbě vyskytnou. Poté by už přišly na řadu podpisy kupních smluv a předávání budoucím vlastníkům. Následně vznikne klasické společenství vlastníků jednotek, kteří spolu s jednotkou koupí i podíl na společných částech,“ přiblížil.

Součástí domu budou také komerční jednotky, které budou přístupné z terasy. Počítá se tam např. s kavárnou či menší restaurací.

Uplynulý rok se na projektu podepsal, pokud jde o rozpočet, dosti neblaze. „První etapa nás docela potrápila, protože všechny rozpočty a ceníky byly nastavené už v roce 2021 a to, co se odehrálo v loňském roce, společně s nárůstem úrokových sazeb, půjde ze zisku. Takže budeme rádi, když skončíme v černých číslech,“ připustil Lubomír Vrána.

Tvář Vltavínu dal ateliér A800

SVV real. bývalé Jitony koupila od soukromého vlastníka. „Ten už měl o podobě území nějakou představu, od ateliéru A800 měl vypracovanou zastavovací studii. My jsme ji ve spolupráci s ateliérem modifikovali podle našich představ,“ popsal Lubomír Vrána.

Co o projektu říká architekt Martin Krupauer, jeden ze svou zakladatelů českobudějovického studia A8000, které dalo Vltavínu tvář? „Naší inspirací byla krumlovská malebnost až pitoresknost. Podobnou krajinu najdete třeba na obrazech Českého Krumlova od Egona Schieleho. Usilujeme o rozbití velké hmoty na menší, uskočené a materiálově různorodé celky. Výsledkem by měla být nová městská čtvrť s příjemným měřítkem, kvalitním veřejným prostorem a živým parterem,“ popsal.

Vizualizace Krumlovského Vltavínu.Vizualizace Krumlovského Vltavínu.Zdroj: A8000

Apartmánový dům má hlukově od silničního průtahu odclonit zbývající menší liniové domy, které disponují plochou střechou i střešní krajinou. „Zejména západní fasády domů nad potokem jsou protkány ustupujícími lodžiemi v nižších a terasami v horních podlažích. Objekty jsou díky tomu na první pohled živé a jasně čitelné, ačkoliv si drží základní jednoduchou geometrickou pravidelnost a řád. Při západním okraji údolí jsou situovány terasové domy, které vyrůstají do svahu a mají společné parkovací podlaží se zelenou střechou,“ přiblížil architekt.

Do původního koryta se vrátil Nový potok, který byl dlouhá léta zatrubněný. Novou čtvrť čekají také sadové úpravy navazují na architektonické řešení území, vč. jednostranné aleje, podél hlavní příjezdové cesty do areálu. Vegetace bude také na střechách bytových domů.

Ateliér A8000 byl v roce 2020 oceněn titulem Stavba roku za projekt Společenského centra Sedlčany, v roce 2022 získal čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu za rekonstrukci pavilonu Z na Výstavišti České Budějovice. Mezi nejvýraznější realizace studia patří architektonické řešení multifunkčního sálu Fórum Karlín v Praze.

Zdroj: Youtube